Proletaryat


2006-12-18  |  komentarzy (4)

Przede wszystkim znalazło się na niej aż cztery bonusy, pochodzące z tej samej sesji nagraniowej. Przypomnijmy – PROLETARYAT (w składzie Tomasz Olejnik - vocal, Jarosław Siemienowicz - gitary, Dariusz Kacprzak - bas, Robert Hajduk – perkusja) nowy materiał przygotowywał prawie dwa lata, w Łodzi, Częstochowie i Nowym Jorku. W pierwotnej wersji na płycie znalazło się 10 utworów, w nowej wersji jest ich aż 14. Zmodyfikowana została też szata graficzna wydawnictwa, które tym razem wydane zostanie w DG-packu.


PROLETARYAT to jeden z klasyków polskiego rocka, to jeden z najlepszych zespołów „drugiego pokolenia” polskiej sceny rockowej. Formacja, która w oryginalny sposób połączyła punk rock z metalem, tworząc nową, oryginalną, muzyczną jakość. Dzięki zaangażowanym tekstom, o których ich autor i wokalista mówi: „Nasze utwory są jak lustra, w których odbija się nasza rzeczywistość”, grupa przez wielu uznawana jest za „głos pokolenia okresu przemian lat 80- i 90-tych.

PROLETARYAT powstał pod koniec 1987 roku w Pabianicach. W rok później niezależna wytwórnia Kaszana Warsaw Factory wydała ich kasetę „Revolt”, którą przyciągnęli uwagę muzycznej branży. W 1989 roku wystąpili na festiwalu w Jarocinie gdzie zgarnęli trzy główne nagrody – publiczności, dziennikarzy i organizatorów. W latach 1990-91 ukazały się dwa doskonale przyjęte przez wszystkich albumy: „Proletariat” i czerwony „Proletariat”. Właśnie te płyty, zawarty na nich bezkompromisowy przekaz i dziesiątki energetycznych koncertów zapewniły grupie miejsce ścisłej czołówce polskiej sceny rockowej. Kolejne albumy – „Czarne szeregi” (1993), „IV” (1994), „Zuum” (1996) oraz „Made in USA” (1999) prezentowały coraz to nowe artystyczne oblicza zespołu. Każdy z nich zawierał inną stylistycznie i brzmieniowo muzykę co budziło kontrowersje wśród fanów, ale nie miało większego wpływu na ich pozycję i popularność. Dzisiaj mimo, że są już żywą legendą, nic nie stracili ze swej witalności o czym świadczą ich dwa albumy koncertowe oraz kompilacja „The Best of Proletaryat”.

PROLETARYAT przez ostatnie lata był  trochę mniej „widoczny” a mimo to na ich koncerty nadal przychodzą tłumy. PROLETARYAT to doskonała, powszechnie rozpoznawalna marka, to synonim prawdziwego, „siarczystego” rocka, w którym brzmienie gitar jest równie ważne jak treści zawarte w ich tekstach. Niedawno, po dwóch latach pracy w studio, zrealizowany został nowy, rewelacyjny album zespołu, który nosi tytuł „ReC.”. Wedle opinii fanów i krytyków, to najlepszy album jaki kiedykolwiek nagrał PROLETARYAT.


Lista utworów

1. Wiedziałem - mam
2. Pragniemy  
3. Modlitwa
4. W czyim imieniu
5. Pełni wiary
6. Dziewięć kul                                             
7. Jak ogień i lód
8. Być czy być
9. Eutanazja
10. Oni tak samo jak my
11. Na elity
12. To świat nie mój
13. Mam w dupie
14. S.K.A.

Skład
Tomasz Olejnik (vocal)
Konrad Jeremus (gitary)
Dariusz Kacprzak (bass)
Robert Hajduk (perkusja)

Dyskografia
CD
1989 – Revolt – MC (Kaszana Music Factory)
1990 – Proletaryat – LP (Izabelin Studio/Arston)
1991 – Proletaryat (Czerwony) – LP (Polskie Nagrania)
1993 – Czarne Szeregi – LP (Eska)
1994 – Live ’93 – CD (Tres)
1994 – IV – CD (Izabelin Studio)
1996 – Zuum – CD (Izabelin Studio/PolyGram)
1997 - The Best of Proletaryat – CD (Izabelin Studio/PolyGram)
1999 – Made In USA – CD (Sony Music)
2002 * Revolt – CD (Proletaryat)
2005 * Proletaryat – CD (Metal Mind)
2005 * Proletaryat (Czerwony) – CD (Metal Mind)
2005 * Czarne Szeregi – CD (Metal Mind)
2005 * Live ’93 – CD (Metal Mind)
2005 * IV – CD (Metal Mind)
2005 * Zuum – CD (Metal Mind)
2006 – Recycling – DG (Metal Mind)

SPs
1994 - Do góry (IV) - Izabelin Studio/PolyGram
1999 - Nasz wielki wkład (Made in USA)- Epic/Sony
1999 - Made in USA (Made in USA) - Epic/Sony
2006 - Być czy Być (Recycling) - Proletaryat


www.proletaryat.com.pl

Artykuł wyświetlono 2310 razy
Najnowsze artykuły:
2015-08-02
TSP: dziennikarz na cenzurowanym
Wszyscy piłkarze Podbeskidzia otrzymali zakaz rozmowy z dziennikarzem sportowym Michałem Trelą. Sprawa wyszła na jaw po wczorajszym meczu bielskiego klubu z Cracovią. Skandaliczny zakaz miał wydać osobiście prezes klubu Wojciech Borecki.
więcej
2015-08-02
Zjazd gwiazd disco polo - foto
W miniony piątek w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze odbył się kolejny, wielki koncert muzyczny. Po festiwalach 90’s oraz 80’s Superstars przyszedł czas na wykonawców polskiej muzyki tanecznej. To było prawdziwe święto dla wszystkich fanów disco polo.
więcej
2015-08-02
Kobiety za kierownicą potrafią
Lady's Tour to rajd samochodowy dla kobiet lubiących wyzwania i chcących sprawdzić się w sportowej rywalizacji. Panie będą musiały wykazać się wiedzą motoryzacyjną i umiejętnościami technicznymi. Trasa przebiega na terenie Bielska-Białej i okolic.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Mikul 2010-01-10 21:13
najlepszy polski zespół
Lulek -
Świetna płyta. Utwory "Modlitwa", "W czyim imieniu", "Wiedziałem - mam" to najlepsze utwory jakie słyszałem w tym roku. Biorę pod uwagę tylko rodzimych wykonawców. O tym można się przekonać słuchając tej znakomitej płyty.
maćkowata -
"sporo"
maćkowata -
Soro tego wydali.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic