Najprzyjemniejszy sposób urodzenia


2009-05-26, 06:00  |  komentarzy (6)

Wielogodzinna męczarnia, lekarze i położne zmuszające do rodzenia według ich wytycznych, nieprzyjazna atmosfera szpitala. W taki sposób wiele kobiet wspomina momenty przyjścia na świat swoich dzieci. Liczne organizacje feministyczne i ośrodki kulturalne podczas Dni Matki na Śląsku propagują naturalne, domowe porody, które całkowicie zmieniają sposób przeżywania tego doświadczenia. Dni odbywają się pod hasłem: „Być matką? Matką być!"
 
Z okazji Dni do Galerii Bielskiej BWA przybyły mamy obecne i przyszłe, aby uczestniczyć w nietypowych obchodach Dnia Matki. Podobne wydarzenia odbywają się w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach oraz Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach. Organizatorzy, zamiast poprzestać na tradycyjnych życzeniach i dziecięcych laurkach, skupili się na twórczej dyskusji o pięknie momentu, w którym przychodzi na świat nowe życie. W obchodach Dni Matki na Śląsku uczestniczy także księgarnia dla dzieci „Elf” przy placu Smolki, która przygotowała warsztaty dla dzieci i rodziców prowadzone przez multiinstrumentalistę, Marka Podleckiego.
 
 - Problematyka kobieca od dawna leży w sferze zainteresowań Galerii Bielskiej BWA – mówi jej dyrektor, Agata Smalcerz. - Promowanie sztuki kobiet odbywa się m.in. poprzez cykliczną wystawę „Kobieta o kobiecie” (edycje w latach 1996, 2001 i 2007) oraz monograficzne wystawy artystek poruszających tematykę feministyczną, np. Teresy Murak, Marii Pinińskiej-Bereś, Natalii LL czy Kingi Arayi.
 
Najważniejszym punktem programu w Galerii Bielskiej BWA była jednak projekcja niezwykłego, głośnego filmu dokumentalnego pt. „Poród w ekstazie” (Orgasmic Birth) autorstwa amerykańskiej reżyserki Debry Pascali-Bonaro. Obraz jest nowym spojrzeniem na tak istotne dla kobiet przeżycie, jakim jest rozwiązanie ciąży. Projekcji towarzyszył panel dyskusyjny na temat współczesnego pojęcia matki. Jego uczestnicy zastanawiali się, jaka jest jej rola w społeczeństwie polskim po dwudziestu latach od zmiany ustroju.
 
Nakręcony w 2008 roku film ukazuje nie tylko zalety naturalnego, domowego porodu. Przedstawia to wydarzenie jako przedłużenie kobiecej seksualności. Dlaczego organizatorzy zdecydowali się na przedstawienie amerykańskiego punktu widzenia? Czy porody naturalne sprawdziłyby się w naszej, polskiej rzeczywistości?
 
 - „Poród w ekstazie” jest filmem pełnym pasji i siły - podkreśla współorganizatorka Dni Matki na Śląsku, Małgorzata Młynarz z grupy Lady Zone. - Reżyserka rozprawia się z fałszywymi przekonaniami na temat porodu, którym ulegały całe pokolenia kobiet. Kobiety, które wystąpiły w filmie, przeszły poród dzięki sile drzemiącej w ich ciałach. Debra Pascali-Bonaro rzuca wyzwanie krążącym w naszej kulturze mitom, ujawniając widzom wspaniałe, emocjonalne, duchowe i fizyczne uniesienie, jakiego źródłem mogą być narodziny nowego życia. Pokazuje, że kobiety mogą cieszyć się porodem, a nie tylko go znosić. Rzuca wyzwanie powszechnym uprzedzeniom, zapraszając widzów do obejrzenia najbezpieczniejszego, najłatwiejszego i najprzyjemniejszego sposobu urodzenia.
 
Aż do lat 60-tych XX wieku większość Polaków rodziła się w domach. Prawie każda, nawet najmniejsza miejscowość zatrudniała akuszerkę, a lekarza wzywano do porodów najczęściej tylko w razie komplikacji. Z czasem zaczęto propagować porody w szpitalu. Przede wszystkim ze względu na możliwość udzielenia szybkiej pomocy medycznej. Obecnie wiele organizacji propaguje powrót do domowych porodów. Należy do nich Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni z Mikołowa, z którym współpracuje bielski artysta - grafficiarz Dariusz Paczkowski.
 
 - Gdyby wszystkie dzieci rodziły się w domu, nie byłoby wojen – twierdzi artysta. - Bo każdy, kto zda sobie sprawę z tego, ile wysiłku kosztuje kobietę wydanie nowego życia na świat, nie będzie umiał nikomu tego życia odebrać.
 
Paczkowski uczestniczył w naturalnych porodach dwójki swoich dzieci. W miniony czwartek pod wiaduktem przy ul. PCK w Bielsku-Białej namalował graffiti pt. „Dobrze urodzeni – naturalnie w domu”, w którym upamiętnił moment niedawnych narodzin swojego synka. Graffiti przedstawia dziecko w pozie embrionalnej, które za pomocą błękitnej strzałki-drogowskazu kieruje się w stronę światła. Scena ta jest skopiowana kilka razy, co tworzy wrażenie ciągu znaków i symbolizuje przyjście na świat nowego życia w wielu rodzinach.
 
Niestety, rodziny decydujące się na naturalny poród w domu natrafiają w Polsce na wiele przeszkód. Przede wszystkim tego rodzaju rozwiązanie ciąży nie jest refundowane przez NFZ. Dlatego samemu trzeba pokryć wszelkie koszty. Bywają też problemy z zarejestrowaniem dziecka, które nie zostało urodzone w szpitalu. Wielu lekarzy sprzeciwia się takiej formie porodu także ze względu na możliwość wystąpienia komplikacji medycznych.
 
Składając dziś życzenia z okazji Dnia Matki warto pomyśleć o tym, co zrobić, by obecne i przyszłe mamy w naszym regionie mogły wspominać moment narodzin swojego dziecka jako najpiękniejszą chwilę w życiu. Niezależnie od tego, czy zdecydują się urodzić w domu czy w szpitalu. Poród, mimo iż jest wydarzeniem bardzo intymnym, nie powinien być tematem tabu, ale stać się ważnym tematem w dyskusji na temat życia kobiety oraz rodziny.
 
                                                                                                                                   Agnieszka Pollak-Olszowska
Artykuł wyświetlono 2859 razy
Najnowsze artykuły:
2017-04-30
Powrót z Los Angeles
- Pamiętam, jak chodziłem na lody do dzisiejszych „Delicji” - mówi Robert, którego zainteresował plakat spektaklu „Dybbuk”. Zażartował, że z dzieciństwa w Bielsku zapamiętał zupełnie inaczej ubranych Żydów. Teraz wrócił na jeden dzień.
więcej
2017-04-30
Pogoda nie zepsuje nam widowiska
Z każdym dniem Majówki towarzyszyć nam będzie coraz więcej słońca, co oznacza, że na Podbeskidzie wrócą wiosenne temperatury. Przelotne opady deszczu spodziewane są we wtorek i środę, ale aura nie powinna zepsuć koncertu pod Dębowcem.
więcej
2017-04-30
Lewica pamięta o 1 Maja
Jak co roku, w dniu Święta Pracy delegacje SLD oraz innych ugrupowań lewicowych złożą wiązanki kwiatów w miejscach związanych z historią ruchu robotniczego w naszym regionie.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - baba w maśle 2009-05-26 20:17
A kto ci niezarejestrowany synku cokolwiek narzuca? To ty, nie zgadzając się na to, żeby kto chce mógł rodzić w domu, narzucasz innym swoj styl życia. I zdaje się w dodatku nic z artykułu nie zrozumiałeś, bo poród domowy nie wymaga żadnej szpitalnej ekipy w domu, jest tylko połozna, więc twój argument o finansach jest o kant d... potłuc. To szpitalny poród generuje olbrzymie, najczęściej niepotrzebne koszty. Ja jestem za tym, żeby szpitale zajmowały się tym, co zagraża zdrowiu lub życiu, a zdecydowana większość porodów takiego zagrożenia nie niesie, więc nie musi odbywać się w szpitalu. Żeby to zrozumieć nie trzeba kończyć akademii medycznej, wystarczy mieć otwartą głowę
niezarejestrowany - ... 2009-05-26 16:18
narzuca
niezarejestrowany - i jeszcze 2009-05-26 16:18
jak ktos chce niech rodzi w domu, tak samo jak ktos chce nie jest wegetarianinem, ale niech nikt mi nie nazuca domorodztwa, wegatarianizmu i innych modnych trendow, wolnosc tomku w swoim domku (zyciu)
niezarejestrowany - urodzony normlanie 2009-05-26 16:16
wszystko dobrze jak dobrze, a jak potrzeba natychmiastowej pomocy lekarskiej to co? nie może byc tak, ze prod domowy, będzie droższy od szpitalnego, bo naszego biednego kraju na to nie stać. jeżeli szpitalna ekipa ma byc w domy za kase z nfz, to ktos ich w tym czasie musi zastapic w szpitalu, czyli trzeba wynajac nowa ekipe i jej zaplacic, a kasa skad? to juz lepiej skujpic sie na tym , aby bylo lepiej i po domowemu w szpitalu......
niezarejestrowany - tata 2009-05-26 11:48
A mój synek urodził się w domu i żyje, mama też :-) Nikt przecież nie proponuje, by kogokolwiek zmuszać do porodu w domu, ale żeby dać kobietom wybór. Jak masz ciężki zagrożony poród to szpital jest odpowiednim miejscem, ale jak wszystko jest w porządku, to spzital jest niepotrzebny. Ciąża to nie choroba, prawda? Jakby bez szpitala nie można było urodzić, to ludzkośc już dawno by wyginęła, evelko :-)
niezarejestrowany - evelka 2009-05-26 10:16
super, mi też się podoba koncepcja porodu w domu. Niestety, gdybym swoje dzieci rodziła w takich okolicznościach nie przeżyłyby ani one ani ja.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic