Przez trzy najbliższe dni bielszczanie będą mogli oglądać filmy poruszające problem kulturowej tożsamości płci. Przegląd filmów o tematyce gender, to okazja do zobaczenia m.in. fińskiego obrazu nominowanego do Oscara. 

W dniach 18-20 lutego odbędzie się w Bielsku-Białej festiwal zatytułowany "Montaż przedstawia: gender". Podczas trzydniowej imprezy zostaną zaprezentowane filmy poruszające problem kulturowej tożsamości płci - zarówno współczesne, jak i swego rodzaju klasyka tego gatunku. W programie festiwalu znajdują się także wykłady zaproszonych filmoznawców i kulturoznawców: prof. dra hab. Tadeusza Miczki o problemie tożsamości w ponowoczesnym świecie i filmie oraz prof. Ewy Mazierskiej, która skupi się na kwestii gender w kinie gatunkowym. Z kolei dr Tomasz Sikora zajmie się tematem polityki queer w dobie neoliberalizmu.

Wśród sześciu filmowych propozycji przygotowanych na najbliższe dni jest m.in. tegoroczny kandydat do Oscara, fiński dokument "Para do życia" w reżyserii Joonasa Berghälla i Miki Hotakainena. Są to intymne wyznania mężczyzn wprost z fińskiej sauny. 

Od jutra wszystkie filmy i wykłady będą się odbywały w auli Wyższej Szkoły Administracji przy ul. Frycza Modrzewskiego 12. Ale już dzisiaj organizatorzy festiwalu zapraszają do kina Helios na filmową przystawkę, czyli projekcję obrazu "Kobiety bez mężczyzn" w reż. Shirin Neshat.  

Organizatorami przeglądu są: Stowarzyszenie Montaż, Wyższa Szkoła Administracji wraz z uczelnianym kołem filmowym oraz czytelnia kultury. Wstęp na wszystkie projekcje i wykłady (nie dotyczy kina Helios) jest wolny!

Program festiwalu
18 lutego, piątek
- 16.00 "Velvet Goldmine", reż. Todd Haynes, USA/Wielka Brytania 1998
- 18.30 wykład dra Tomasza Sikory "Płeć, różnica, zmiana:polityka
queer/gender w dobie neoliberalizmu"
- 20.00 "Podaj mi swoją dłoń", reż. Pascal-Alex Vincent, Francja/Niemcy 2008

19 lutego, sobota
- 16.00 "Para do życia", reż. Joonas Berghäll, Mika Hotakainen, Finlandia 2010
- 17.30 wykład prof. dra hab. Tadeusza Miczki
"Tożsamość postmodernistyczna w kinie"
- 19.30 "XXY", reż. Lucia Puenzo, Argentyna/Francja/Hiszpania 2009

20 lutego, niedziela
- 16.00 "Koniec sierpnia w hotelu Ozon", reż. Jan Schmidt, Czechosłowacja 1967
- 17.30 wykład prof. Ewy Mazierskiej "Gender w kinie gatunkowym"
- 19.30 "Śniadanie ze Scottem", reż. Laurie Lynd, Kanada 2007

mad