REKLAMA

Fabryka Manhardta

Architektura Bielska-Białej
ul. Partyzantów 22
Bielsko-Biała
http://

Niezwykłe założnie fabryczno -willowe, jakim jest fabryka Manhardta przy ulicy Partyzantów 22 (dawna ulica Blichowa), choć nawiązuje jeszcze do tradycji klasycyzmu pierwszej połowy XIX wieku, reprezentuje już wczesną fazę historyzmu w bielskiej architekturze.

Fabryka powstała najprawdopodobniej w 1826 roku, autor projektu jest nieznany. Za górną granicę powstawania obiektów można przyjąc wpisy do ksiąg wieczystych, gdzie pod rokiem 1869 zanotowano wpis własnościowy fabryki, zaś w 1878 wpis dotyczący obu willi.

Założenie składa sie z trzech części: gmachu głównego fabyki oraz usytuowanych przed nim dwóch bliźniaczych budynków willowych. Budynek fabryczny to przedstawiciel typowej architektury przemysłowej tamtego okresu. Wielokondygnacyjny, na rzucie wydłużonego prostokąta, z dwuspadowym dachem, z elewacją artykułowaną jedynie otworami okiennymi i cienkim gzymsami międzykondygnacyjnymi. Surowy charakter architektury budynku fabrycznego kontrastował z architekturą dwóch willi ustawionych z przodu. Delikatna neorenesansowa artykulacja ścian willi wydobywała bryły budynków na tle budynku fabrycznego. Kompozycję budynków dopełniały klasycyzujące akroteriony, wieńczące niewysoką attykę oraz balkony wspate na klasycyzujących kolumnach (balkony zburzono w 1974 roku).

Niezwykłość tego założenia polega na wyjątkowo spójnej i harmonijnej kompozycji zarówno architektonicznej, jak i urbanistycznej. Autor założenia zakomponował całość w tkance miejskiej, odnosząc sie do charakteru i układu dawnej ulicy Blichowej. Niestety założenie nie znalazło kontynuatorów.

Lokalizacja


Wyświetl większą mapę

Tagi: Fabryka Manhardta, zabytki Bielska-Białej, architektura przemysłowa, wczesny historyzm

Stronę odwiedzono: 7492 razy.
Aktualizacja: 2011-06-14 14:05:01

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 0

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
brak komentarzy

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE