REKLAMA

Willa C.J. Bartelmussa

Architektura Bielska-Białej
ul. Zdrojowa 6
Bielsko-Biała
http://

Willa C.J. Bartelmussa przy ulicy Zdrojowej 6 powstała przed rokiem 1872, a przypuszczalnie jej autorem był Emanuel Rost sen. Obiekt ten jest przykładem wczesnej fazy historyzmu.

Budynek willi oparty jest na rzucie prosokąta. Elewacje budynku nie są mocno rozrzeźbione. Na osi głównych elewacji znajduje się ryzalit z balkonami, zwieńczony trójkątnym szczytem, zaś na parterze mieści się taras wsparty na toskańskich kolumnach. Okna I piętra ozdobione są płaskimi lizenami i półkolistmi arkadami, modelowanymi w dwubarwnym tynku o odcieniu jasnoszarym z tłem w kolorze pompejańskiej czerwieni. Wnętrza budynku posiadają niezwykle interesującą dekorację stiukową, lecz podobnie jak całość budynku są mocno zdewasowane.

Lokalizacja


Wyświetl większą mapę

Tagi: Willa C.J. Bartelmussa, zabytki Bielska-Białej, historyzm, Emanuel Rost, willa

Stronę odwiedzono: 8267 razy.
Aktualizacja: 2011-06-14 15:26:43

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 0

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
brak komentarzy

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE