REKLAMA

Willa Teodora Sixta

Willa Teodora Sixta
Architektura Bielska-Białej
ul. Mickiewicza 24
43-300 Bielsko-Biała
http://

Willa Teodora Sixta przy ulicy Mickiewicza 24 została wybudowana w 1883 roku według projektu Karola Korna.

Budynek oparto na rzucie prostokąta. Architektura willi otrzymała neoresansansowy charakter - stromy spadzisty dach z kalenicą zdobioną żeliwną ażurową balustradą, rozczłonkowana bryły budynku przez narożne ryzality oraz wspaniały detal architektoniczny. Fasada wschodnia na osi głównej posiada trójarkadową loggie, murowaną na parterze, zaś na piętrze wykonaną z odlewów żeliwnych. Splendoru całemu budynkowi dodaje wieża w części południowo-zachodniej.

Po śmierci Teodora Sixta willa została na mocy testamentu przekazana miastu. Dzisiaj znajduje sie w niej Rektorat Akademii Techniczno - Humanistycznej.

Architektura willi wydaje się mieć pewne podobieństwa do projektu Karola Hasenauera w Wiedniu. Fakt ten potwierdza wpływ jaki miała architektura Wiednia na tworczość bielskich architektów.

Lokalizacja


Wyświetl większą mapę

Tagi: Willa Teodora Sixta, zabytki Bielska-Białej, Karol Korn, historyzm, Karol Hasenauer, Wiedeń

Stronę odwiedzono: 35201 razy.
Aktualizacja: 2011-06-14 15:16:04

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 1

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
Avatar
Ukryty
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
2007-06-17, 01:15

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE