REKLAMA

Zapora w Wapienicy

Bielsko jako stolica Podbeskidzia, oferuje nam poza zabytkami i atrakcjami kulturalnymi także przepiękne tereny leśne i górskie przylegające do miasta. Do takich właśnie regionów należy las przy zaporze w Wapienicy, od wielu lat lubiany i doceniany jako miejsce niedzielnych spacerów Bielszczan i nie tylko. Zapraszamy tam i Ciebie!

Z centrum do Wapienicy dostać się możemy autobusem miejskim nr 16 lub samochodem (ulicami Piastowską, Cieszyńską i Jaworzańską). Wytrawnym rowerzystom możemy ponadto zaproponować ciekawą trasę prowadzącą do Wapienicy przez Kamienicę i Lotnisko Sportowe, z pięknymi widokami na miasto i przebiegającą w większości bocznymi, mało ruchliwymi drogami.

Lasy w pobliżu zapory są poprzecinane szlakami turystycznymi i ścieżkami spacerowymi, które serdecznie polecamy. Z Wapienicy można nawet wyjść na Błatnią (917m. npm.), jednak na popołudnie proponujemy Ci nieco krótszą trasę. Startując z parkingu przy ostatnim przystanku linii nr 16, skierujmy się asfaltową dróżką prowadzącą w las. Po około 20-30 minutach (zależnie od tempa marszu) należy poszukiwać szlaku odbijającego w lewo. Obierzmy go, a zaprowadzi nas on aż do Kamienicy. Droga w tym fragmencie prowadzi typowym górskim szlakiem przez las, jednak równice wzniesień nie są wielkie i trasę tą przebyć jest w stanie każdy. W Kamienicy opuszczamy las, schodzimy do centrum, po czym kierujemy się w lewo i idziemy dalej asfaltową drogą umiejscowioną między lasem a Lotniskiem Sportowym. W niektórych miejscach warto przystanąć na chwilę i zwrócić wzrok na prawo, podziwiając bielską panoramę. Ostatecznie droga zawiedzie nas do punktu startu, na parking z którego wyruszyliśmy.

Całą trasę przebyć można w około 2 - 3 godziny, jej łączna długość to około 10-12 kilometrów.

Wyprawę nad Zaporę w Wapienicy polecamy każdemu spragnionemu przebywania na łonie natury. Trasa nie jest szczególnie wymagająca. Sugerujemy jedynie, by w miarę możliwości na wycieczkę do Wapienicy wybrać się poza weekendem, gdyż w niedzielę niektóre fragmenty trasy mogą nam się wydać nadspodziewanie zatłoczone.

Tagi: Zapora, trasy piesze, spacery, turystyka, rekreacja, Wapienica, Bielsko-Biała, tereny leśne, tereny górskie

Stronę odwiedzono: 38033 razy.
Aktualizacja: 2008-08-28 12:28:11

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 1

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
Avatar
jaruś
Na trasie do zapory wapienickiej brak ławeczek do odpoczynku dla ludzi w podeszłym wieku.Apeluję do władz miasta do prezydenta aby tą trasę zaopatrzyć w ławeczki do odpoczynku.
2015-08-13, 09:13
Ocena: 67%
Odpowiedz
Oceń komentarz:

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE