REKLAMA

Śladami bielskiej kultury i sztuki

Spragnionych doznań kulturalnych zapraszamy na niecodzienną wyprawę w świat sztuki teatralnej, malarskiej, plastycznej i architektonicznej. Rozpocząć ją warto jeszcze przed południem, wybierając się na jeden z niezwykłych spektakli oferowanych przez Teatr Lalek Banialuka mieszczący się w Bielsku na ulicy Mickiewicza...

Śladami bielskiej kultury i sztuki
Bielsko w dzień
Bielsko-Biała
http://

Jest to jeden z najstarszych teatrów tego typu w Polsce, powstały w 1947 roku, a obecnie znany i ceniony w kraju i na świecie. Z aktualnym repertuarem Banialuki zapoznać się można na jej stronach internetowych.

Zainspirowani przedstawieniem, możemy rzucić się dalej w nurt bielskiej kultury i schodząc do ulicy 3 Maja wstąpić do Galerii Bielskiej BWA, mieszczącej się pod numerem 11. Galeria ta oferuje zwiedzającym często uaktualniane wystawy oraz różnorodne warsztaty i konkursy. Szersze informacje o wystawach prezentowanych aktualnie w BWA znaleźć można na stronie internetowej.

Z Galerii Bielskiej BWA już tylko kilka kroków dzieli nas od Placu Chrobrego. Po drodze jednak warto zatrzymać się przy trzygwiazdkowym Hotelu Prezydent, jednej z architektonicznych perełek Bielska-Białej. Powstały w roku 1893 (początkowo istniał pod nazwą "Kaiserhof"), jest przykładem stylu secesyjnego. Jego nazwę zmieniono na "Prezydent" w 1922r., na cześć pierwszego prezydenta niepodległej Polski - Gabriela Narutowicza.

Plac Chrobrego, do którego zbliżymy się w następnej kolejności otrzymał niedawno zupełnie nowy wygląd. Jest to dobre miejsce, by przysiąść na chwilę i przyjrzeć się bielskiemu Zamkowi Sułkowskich. Jest to najstarszy obok kościoła św. Stanisława murowany zabytek miasta. Obecnie użytkowany jest on przez Muzeum Okręgowe, gdzie znajduje się ekspozycja historyczna oraz wystawy czasowe.

Przed nami jeszcze spacer bielskimi Podcieniami (zobacz także - wycieczka jednogodzinna "Bielskie Podcienia"), którymi dojdziemy do Starego Rynku. Stamtąd jest już tylko kilka kroków do katedry św. Mikołaja - obowiązkowego przystanku na naszej trasie. Jest to budowla powstała w latach 1443-1447. W XVI i XVII wieku kościół ten przez 80 lat należał do luteran, później został im siłą odebrany. Pierwotnie reprezentował styl gotycki, w początkach XX wieku został gruntownie przebudowany. Wtedy też dobudowano ponadsześćdziesięciometrową wieżę. Od 1992 roku św. Mikołaj pełni rolę katedry katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej.

Jeżeli mamy już dość wrażeń i czujemy się zmęczeni, możemy zatrzymać się w jednym z pubów i lokali umiejscowionych na Starym Rynku. W przeciwnym razie proponujemy wrócić na Plac Chrobrego i przejść na drugą stronę ulicy 3 Maja. Jeśli zdecydujemy się na tą drugą opcję, to po naszej lewej stronie znajdzie się brukowana handlowa ulica 11 Listopada, otwarta jedynie dla ruchu pieszego. Jest przy niej ulokowane kilkadziesiąt sklepów wszelkich branż. Tuż za rzeką Białką, po lewej znajduje się centrum handlowe SDH Klimczok, a za nim lokal gastronomiczny KFC, dzięki któremu odzyskać możemy energię wykorzystaną podczas zwiedzania.

WAŻNE INFORMACJE:

Środek transportu: wycieczka piesza

Potrzebny czas: spektakl w Banialuce ok. 2h, zwiedzanie Galerii BWA ok. 1h, Plac Chrobrego, Podcienia, Stary Rynek 0,5 - 1h, ul. 11 Listopada - od 15 min., reszta - zależy tylko od Ciebie!
łącznie - ok. 5 - 6h - lub więcej

Koszt Banialuka - 10 - 15 PLN (możliwe zniżki)
Galeria BWA - 6 PLN (ulgowy, zbiorowy, rodzinny - 3 PLN), w środy wstęp dla młodzieży szkolnej bezpłatny
reszta - zależy tylko od Ciebie!

Dni i godziny dostępności Banialuka - przedstawienia zwykle rozpoczynają się ok. 9 - 11
Galeria BWA - wtorek - piątek 10:00 - 18:00, sobota, niedziela, święta 10:00 - 16:00, poniedziałek - nieczynna

Tagi: Kultura, Bielsko w dzień, Bielsko-Biała, sztuka, wycieczki,

Stronę odwiedzono: 29296 razy.
Aktualizacja: 2011-07-27 08:18:04

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 0

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
brak komentarzy

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE..