REKLAMA

Gmach szkolno-biurowo-mieszkalny Izraelickiej Gminy Wyznaniowej

Gmach szkolno-biurowo-mieszkalny Izraelickiej Gminy Wyznaniowej
Architektura Bielska-Białej
ul. Mickiewicza 22
43-300 Bielsko-Biała
http://

Gmach szkolno-biurowo-mieszkalny Izraelickiej Gminy Wyznaniowej przy ulicy Mickiewicza 22 powstał w 1904 roku wedlug projektu wiedeńskich architektów Ernsta Lindnera i Teodora Schreiera.

Obiekt powstał w bezpośrednim sąsiedztwie synagogi. Wyraźne jest więc nawiązanie w postaci kontrastującej cegły i jasnego piaskowca zastosowanego do obramień okiennych i portalowych. Jednak gmach projektu Lindnera i Schreiera oparty jest na odmiennej niż synagoga stylizacji, bowiem zwraca sie w strone form romanizujących, wzbogaconych o "mauretańską" ornametnykę. Dekoracja arkad nadokiennych i poratali w postaci winnej latorośli trzyma się ram architektonicznych, współgrając z potężną, dominującą bryłą budynku. Ponad to motyw winnej latorośli ma znaczenie symboliczne, bowiem odnosi się do ludu Izraela "szczepu Dawidowego", przyrównanego do winorśli, która zabrana z Egiptu zapuściłą nowe korzenie w Ziemi Obiecanej. Winorośl oznacza również owocną pracę, dostatek i bogactwo ducha.

Obiekt ten należy do dzieł tworzących syntezę historyzmu i form secesyjnych.

Lokalizacja


Wyświetl większą mapę

Tagi: Gmach szkolno-biurowo-mieszkalny Izraelickiej Gminy Wyznaniowej,, Ernest Linder, Teodor Schreier, architektura, zabytki, Bielsko-Biała

Stronę odwiedzono: 17449 razy.
Aktualizacja: 2011-06-14 14:08:00

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE