REKLAMA

Miejska Kasa Oszczędności w Białej - obecnie Ratusz

Miejska Kasa Oszczędności w Białej - obecnie Ratusz
Architektura Bielska-Białej
ul. plac Ratuszowy 10
43-300 Bielsko-Biała
http://

W roku 1897 w Białej powstaje jedno z wspanialszych dzieł późnego historyzmu - budynek Miejskiej Kasy Oszczędności według projektu Emanuela Rosta juniora.

Dwupiętrowy budynek oparto na czworoboku. Jego fasady posiadają wysoki rustykowany cokół, boniowanie w parterze oraz wyraźnie zaakcentowane piano nobile poprzez rytm pilastrów i bogtą dekorację. Główne wejście podkreśla szeroki środkowy ryzalit, zdobiony bogatą dekoracj ornamentalną, zwieńczony szczytem z alegorycznymi postaciami bogini Eirene z rogiem Obfitości i Plutosa, bóstwa bogactwa. Budnek posiada strome dachy oraz masywną wieżę z neorenesansową arkadową loggią widokową w północno-wschodnim narożniku.

We wnętrzu budynku zastosowano układ dwutraktowy z korytarzem pośrodku. Na osi umiejscowiono monumentalną klatkę schodową prowadzacą na piętro.

Warto zwrócić uwagę na reprezentacyją salę posiedzeń z neobarokową artykulacją ścian oraz dekracją stiukową.

Już w roku 1897 w budynku oprócz Kasy Oszczędności mieścił się również zarząd miasta. Dlatego nazywano budynek bialskim ratuszem. Dziś, kiedy Bielsko i Biała to jedno miasto, budynek nadal pełni funkcję miejskiego Ratusza.

Tagi: Miejska Kasa Oszczędności w Białej, Ratusz Bielska-Białej, architektura, zabytki Bielska-Białej, historyzm, Emanuel Rost

Stronę odwiedzono: 31104 razy.
Aktualizacja: 2007-11-07 09:00:36

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE