REKLAMA

Kościół św. Barbary

Kościół św. Barbary
Architektura Bielska-Białej
ul. Cyprysowa 25
43-300 Bielsko-Biała
http://

Kościół św. Barbary w Mikuszowicach powstał w 1690 roku. Jest jedną z ostatnich drewnianych budowli sakralnych w tej części Beskidów i znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Kościół jest jednonawowy, zakończony sześciokątnym prezbiterium. Posiada zakrystię oraz wieżę z prostokątnym przedsionkiem o konstrukcji zrębowej. Wieża kościoła ma lekko pochylone ściany, a wykonano ją w konstrukcji słupowej. Kościół nakryto spadzistym dachem i pokryto gontem.

Na uwagę zwiedzających zasługują wspaniałe malowidła z 1723 roku. wykonane przez Johanna Mentila. Warto również zwrócić uwagę na obrazy i rzeźby z XVII wieku znajdujące się w wnętrzu kościoła. Między innymi, rzeźby ołtarzowe św. Łukasza i św. Jana Ewangelisty, obraz św. Katarzyny i św. Wojciecha, szczególnie zaś warto zwrócić uwagę na gotycką figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem datowaną na 1420 rok. W kościele znajduje się również kopia gotyckiego tryptyku ołtarzowego z 1470 roku. Natomiast ołtarz główny kościoła św. Barbary to tzw. "tryptyk mikuszowicki". Składa się z trzech części, środkowej przedstawiającej scenę Rozesłania Apostołów, bocznych znajdują się obrazy dwustronne. Awers lewego skrzydła przedstawia postać św. Grzegorza na górze oraz św. Hieronima na dole, zaś na rewersie znajduje się "Powołanie św. Piotra i Andrzeja" oraz "Wizja św. Jana na wyspie Patmos". Awers prawego skrzydła przedstawia postaci św. Augustyna i św. Ambrożego, zaś rewers przedstawia "Ucieczkę św. Pawła z Damaszku" i "Nawrócenie podskarbiego królowej Kandaki przez św. Filipa".


Stronę odwiedzono: 29821 razy.
Aktualizacja: 2007-11-07 02:47:51

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE