Kolejna, 8. edycja wystawy kuratorskiej, prezentującej polskie malarstwo współczesne w cyklu ?Bielska Jesień", odbywającej się co dwa lata naprzemiennie z Biennale Malarstwa ?Bielska Jesień".

Kuratorka wystawy Jolanta Ciesielska  zrealizuje projekt mający uzupełnić widzenie malarstwa pejzażowego. Szeroko rozumiane pojęcie ?krajobrazu", poza nowoczesnym odzwierciedleniem pejzażu sensualnego - zaobserwowanego, poszerzone zostanie o pojęcie pejzażu metafizycznego, surrealnego, pejzażu-rekonstrukcji oraz pejzażu religijnego.

?Strach przed pospolitością i codziennością, ucieczka w światy wyśnione, choć formalnie zorganizowane", jak powiedział Witkacy, zawsze motywowało artystów do podejmowania kolejnych prób interpretacji otaczającego świata, tworzenia jego widoków, przefiltrowanych przez indywidualne spojrzenie, wrażliwość, wyobraźnię. Wziąć w posiadanie świat oznaczało stworzenie jego wizji, takiego widoku rzeczy, by ów opowiadał nie tylko o jego składowych, ale przede wszystkim o tym, który go stwarza, o samym artyście.

A zatem nie ?zwykła", odtwórcza reprezentacja rzeczy, nie widoki konkretnych miejsc lecz ich aura oraz sposób zaistnienia wyselekcjonowanych przez artystów składowych tego pejzażu, były powodem mojego zajęcia się tematem bardzo rzadko podejmowanym przez dzisiejszych kuratorów wystaw, jakim jest pejzaż współczesny i jego interpretacja.

Idealizm i realizm, postindustrialna utopia, surrealistyczne kompozycje, symboliczne i metafizyczne odniesienia, geometryczne rytmy, abstrahowanie od natury lub szukanie w jej kształtach wzorców idealnego piękna - tak różne estetyki i postawy interpretacyjne zamierzam zaprezentować na wystawie 'Nie-widoki. O pejzażu współcześnie'.

Zaprosiłam do niej najznamienitszych artystów wszystkich pokoleń z całej Polski, a nawet dwóch polskich artystów mieszkających i tworzących poza jej granicami, lecz stale utrzymującymi kontakt z naszym krajem".

4 pażdziernika - 9 listopada 2014
wernisaż: piątek, 3 października, godz. 17.00