Najpiękniejsze, najbardziej wzruszające i najbardziej znane - polskie piosenki patriotyczne i wojskowe w znakomitym wykonaniu usłyszą Państwo 10 listopada na uroczystym koncercie w Domu Muzyki.

W czasie koncertu usłyszymy m.in. Bogurodzicę, Święta miłości kochanej ojczyzny, Warszawiankę, arie Moniuszki, Ułani, Ułani czy Piechotę. Solistom będzie towarzyszył zespół pod kierunkiem Andrzeja Płonczyńskiego.

Małgorzata Grela - sopran
W 1993 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Jest laureatką  II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju oraz półfinalistką II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki w Warszawie. Od 1993 roku jest solistką Opery Nova w Bydgoszczy, a także współpracowała z Operą w Krakowie, Operą i Operetką w Szczecinie i z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Brała udział w wielu Festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2002 roku uzyskała kwalifikacje I stopnia sztuki muzycznej, a w 2009 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej wokalistyka. Od października 2009 roku jest zatrudniona na etacie adiunkta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno-Aktorskim a od października 2011 roku na etacie profesora nadzwyczajnego. Od września 2012 objęła funkcję dziekana wydziału wokalno-aktorskiego.

Wiesław Bednarek - baryton
Wiesław Bednarek przez niemal ćwierć wieku był pierwszoplanowym barytonem w gronie solistów Teatru Wielkiego ? Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 1979 - 1985 również Teatru Wielkiego w Łodzi. Podczas swej wieloletniej kariery wystąpił w około 1000 przedstawień na deskach macierzystego teatru, śpiewając największe role barytonowe światowego repertuaru operowego.

Podczas licznych wojaży zaśpiewał w niemal wszystkich krajach Europy, w tym na deskach tak znakomitych teatrów jak Teatr Bolszoj w Moskwie, Staatsoper w Wiedniu, Komische i Staatsoper w Berlinie, Palais des Congres, Champs Elysees w Paryżu, Semperoper w Dreźnie, National Opera i Amfiteatr pod Akropolem w Atenach oraz w wielu innych miejscach jak: Jerozolima, Londyn, Bruksela, Helsinki, Haga, Amsterdam, Wilno itd.(w sumie około 700 występów zagranicznych).

Aleksander Kamedulski - baryton, narrator
Młody, zdolny 20-letni baryton, który zdążył już zachwycić swoim głosem bielską publiczność. Wychowanek, a obecnie student II roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej  w Bydgoszczy - prof. Wiesława Bednarka- wieloletniego, czołowego solisty Opery Narodowej   w Warszawie.  W okresie szkolnym, przez osiem lat był aktorem Teatru Impresaryjnego we Włocławku, w którym często grywał główne role (m.in. Chopina). W tym czasie był wielokrotnym laureatem konkursów recytatorskich ? także na szczeblu ogólnopolskim.

Mimo młodego wieku prowadzi bogate życie artystyczne występując w wielu miastach Polski  i Europy (Niemcy, Cypr, Francja etc.). W październiku 2013 r. otrzymał prestiżowe zaproszenie na przesłuchania do Księstwa Liechtenstein i odniósł tam sukces zostając, jako jeden z siedmiu młodych śpiewaków z całego świata, podopiecznym Fundacji Artystycznej SIAA.

A. Kamedulski występował dla wielu ważnych osobistości, m.in. Polskiego Rządu i Prezydenta.

W styczniu br. został wyróżniony możliwością występu w paryskim Pałacu Monaco, gdzie został gorąco przyjęty przez elitarną publiczność i otrzymał wiele propozycji występów w Europie.

Andrzej Płonczyński
  - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu u prof. Pawła Lewickiego. Karierę rozpoczął jako wirtuoz-pianista, ale wielki talent muzyczny i interpretatorski sprawił, że poświęcił się twórczości kompozytorskiej, a następnie zaangażował się w pracę z największymi śpiewakami i wokalistami, aktorami i piosenkarzami takimi jak: Bernard Ładysz, Irena Santor, Anna German, Jerzy Połomski, Wiesław Michnikowski, Halina Kunicka, Mieczysław Fogg. Akompaniował niemal wszystkim gwiazdom polskiej estrady. Wspólnie z żoną Kirą koncertowali po całej Polsce i za granicą tworząc niepowtarzalny duet. Był przez wiele lat współtwórcą i akompaniatorem ?Podwieczorku przy Mikrofonie?. Współpracował z Filharmonią Narodową, Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego, Polskim Radio, Telewizją Polską. Obył wiele podróży artystycznych od jeziora Bajkał w Rosji poprzez cała Europę, Azję po Bulwar Zachodzącego Słońca w Kalifornii. Nagrał wiele płyt; wśród których należy wymienić nagraną z Bernardem Ładyszem ?A TO POLSKA WŁAŚNIE? wydaną przez Polskie Radio, której nakład osiągnął rekord sprzedaży i uzyskał poczwórną platynę, czego później nikt w Polsce nie osiągnął. Jest znakomitym pedagogiem - uczy największe gwiazdy interpretacji, muzykalności i pracy nad tekstem. Doskonale interpretuje popularny repertuar rozrywkowy.

Koncert patriotyczny. 10 listopada g. 18.00 Dom Muzyki BCK. Bilety w cenie 40 zł R+