Wystawa instalacji i obiektów wywołujących złudzenia optyczne, opartych na wiedzy z zakresu optyki i matematyki, ale też odnoszących się do tego, co w człowieku irracjonalne.

Wystawa obejmuje dwa wątki pojawiające się w twórczości Leszka Lewandowskiego: prace z wykorzystaniem luster weneckich, np. „Macewa”, „Memento” oraz najnowsze: „Ściek” i „Jeden strzał, jeden człowiek” – których premiera będzie miała miejsce w Galerii Bielskiej BWA, a także quasi-halucynogenne, jak np. „Pokój zwierzeń”.

– „Za sprawą George’a Berkeleya, wybitnego angielskiego filozofa empirysty, nasz byt został zrównany z obserwacją, czyli złudzenie optyczne może być traktowane na równi ze światem realnym. Pewne spostrzeżenia uzmysławiają nam, że zmysły poddane manipulacji bardzo chętnie poddają się jej, zwłaszcza że zabawa jest bezpieczna (bez chemii).  (…) Czy to, co widzimy w lustrze jest światłem, czy tylko iluzją światła skoro światło jest też iluzją” – mówi o inspirujących jego twórczość zjawiskach, ideach i teorii kwantowej Leszek Lewandowski.

Leszek Lewandowski (rocznik 1960), absolwent katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1988); doktorat uzyskał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2011); obecnie wykładowca Intermediów na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor ok. 35 wystaw indywidualnych i wielu zbiorowych. Prowadził m.in. Galerię Kronika w Bytomiu i galerię Sektor 1 w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach (1998–2012). Obecnie, wspólnie z Moniką Lewandowską, prowadzi Galerię Sektor I w CK Teatr Sztuk w Jaworznie.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny; galeria wydłuża także godziny otwarcia na czas trwania ekspozycji: od poniedziałku do piątku czynna jest od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian – od godz. 10.00 do 18.00.