Warning: session_start(): open(/var/lib/php/sessions/sess_qia8b27kfjd9gsrgc7ali2dvh3, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /var/www/vhosts/bielsko.biala.pl/web/bielsko.biala.pl/libs/system/sys_start.php on line 36
Bielska Starówka - Bielsko-Biała
REKLAMA

Bielska Starówka

Bielska Starówka powstała w oparciu o akt lokacji na prawie niemieckim zapewne jeszcze końcem XIII wieku.

Bielska Starówka powstała w oparciu o akt lokacji na prawie niemieckim zapewne jeszcze końcem XIII wieku. Zaplanowane i rozmieszczone zostały kwartały zabudowy i sieć ulic. Do dziś widoczny jest charakterystyczny średniowieczny układ placu (Rynku) i odchodzących od niego prostopadłych ulic. W obrębie starówki znajdują się nie tylko zabytkowe kamienice i Rynek, ale również Zamek oraz kościół św. Mikołaja. Granice Starówki wyznaczają ulice Orkana, Zamkowa, Sobieskiego oraz ulica Schodowa. Prace archeologiczne przeprowadzone w latach 1962-65 wykazały istnienie dwóch linii umocnień - wewnętrzną z basztami i zewnętrzną. Fragmenty zewnętrznych murów widać dzisiaj na ulicy Orkana (dawna ulica Węglowa - tutaj kończyły swoją trasę wozy z węglem), wtopione w partery domów. Od zachodu przy ulicy Cieszyńskiej znajdowała się niegdyś Brama Górna, od wschodu u zbiegu ulicy Orkana i Wzgórze - Brama Dolna. Od północnego zachodu, u wylotu ulicy Krętej znajadowała się brama dla pieszych.

Bielsko otrzymało prawo do cotygodniowego targu oraz do posiadania składu soli. Tak więc na Rynku co tydzień gromadzili się mieszkańcy i okoliczni kupcy. W pierzei wschodniej znalazł sobie miejsce skład soli (od 1440 roku). W XVIII i XIX wieku na Rynku przy obecnej ulicy Celnej mieścił się Urząd Celny. Stąd też nazwa ulicy.

Niestety do dziś nie ma pewności gdzie znajdował się ratusz, budowla tak istotna dla miasta. Czy ratusz znajdował sie na środku rynku, jak to zwykle bywa, czy może w którejś pierzei rynkowej? Odkrycia archeologiczne z lat 1995-96 wykazały istnienie budowli w zachodniej części rynku, studni oraz zbiornika wodnego.

Bielska Starówka to zabytek najwyższej rangi na terenie Bielska.

Tagi: Bielska Starówka, Bielski Rynek, Zamek, zabytki Bielska, architektura Bielska

Stronę odwiedzono: 23872 razy.
Aktualizacja: 2012-12-11 10:18:32

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE
Wystąpił błąd

Wystąpił nieoczekiwany problem z serwerem lub błąd systemu!Informacja została zapisana i przesłana do administratora.

Przepraszamy za utrudnienia.