Wystawa indywidualna malarstwa laureatki Nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2014 roku.

Artystka zaprezentuje prace z cykli, nad którymi pracuje od lat, m.in.: „Kobiety w koronkach”, „Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?” i „Folk jest trendy”. Prace te wykonuje w specjalnej technice własnej łączącej malarstwo i tkaninę. Dzięki zastosowaniu w obrazach nakładanych na siebie półprzeźroczystych tkanin, poddawanych obróbce malarsko-hafciarskiej, uzyskuje efekt bliski miękkości i dekoracyjności tkaniny. W technice tej tworzy konsekwentnie od lat, ciągle jednak eksperymentując i poszukując nowych rozwiązań.
Specjalnie na wystawę w Galerii Bielskiej BWA Karina Czernek przygotowała wielkogabarytowe obrazy-parawany, w których efekt przenikania płaszczyzn będzie można oglądać z obu stron, które będą  nawzajem się dopełniać i współtworzyć całość. Do wykonania tych prac wykorzystuje mocno przeźroczyste, jedwabne, dekoracyjne tkaniny przemysłowe.

– „Tematem moich nowych obrazów jest głównie Kobieta, której postać wyłania się z wzorzystych tkanin przemysłowych. Czasem obraz pokazuje całą jej postać, gdzie indziej widać tylko jej fragment. Próbuję pokazać i uchwycić złożoność natury kobiecej, nie tylko oczywiste piękno kobiet, ich subtelność, delikatność i kobiecość, wrażliwość i zmysłowość czy wręcz erotyzm, ale czasem i ich wulgarność, smutek, zagubienie, samotność... W wydobyciu i podkreśleniu wyjątkowej natury kobiet pomaga mi technika, w której tworzę swoje prace. Efekt niedopowiedzenia, klimat, który pragnę uzyskać dzięki zastosowaniu nakładanych na siebie przeźroczystych tkanin, ma potęgować aurę tajemnicy, która kobiety otacza” – mówi Karina Czernek.

Karina Czernek urodziła się w 1973 roku w Katowicach. Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jerzego Wrońskiego uzyskała w 1988 roku. Zajmuje się malarstwem i tkactwem artystycznym, wykonuje ilustracje do książek dla dzieci oraz prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży.
Jest autorką pięciu wystaw indywidualnych, brała udział w 10 wystawach zbiorowych.

Dwukrotnie zakwalifikowała się do Biennale Malarstwa „Bielska Jesień ” w Galerii Bielskiej BWA (2005, 2011). Laureatka Nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA podczas 3. Bielskiego Festiwalu sztuk Wizualnych 2014. Mieszka w Bielsku-Białej.

W trakcie wernisażu odbędzie się koncert formacji Wałach/Golec/Żupański. Trio łączy muzykę inspirowaną folklorem karpackim autorstwa Zbigniewa Wałacha, z elementami improwizacji i tzw. neofolku w opracowaniu Wojciecha Golca i Marcina Żupańskiego. Skład: Zbigniew Wałach – skrzypce, fujarka; Wojciech Golec – akordeon; Marcin Żupański – klarnet basowy.