Bruno Bienfait – rzeźbiarz, Michał Płoski – projektant mebli, Grzegorz Śmiegielski – malarz; co ich łączy poza przyjaźnią? Ich prace są różne pod każdym względem: techniki, stylu, źródeł inspiracji. Kiedy poprosiłam ich, żeby napisali mi dlaczego chcą razem zrobić wystawę „Mieszanie”, Grzegorz Śmiegielski napisał mi tak: ”Bruno powiedział nam, że w Bielsku Białej jest taka piękna, duża galeria sztuki i moglibyśmy zrobić tam razem wystawę. Pełen zapału, szerokimi gestami opisywał przestrzeń, którą możemy razem wykorzystać. Obrazy, rzeźby i meble artystyczne w naturalny sposób aranżują przestrzeń o charakterze użytkowym. Wszyscy trzej mamy wzajemny szacunek do tego co robimy. Każdy z nas chętnie umieściłby u siebie dzieła dwóch pozostałych. Ta wystawa to okazja do zestawienia obrazu z meblem, rzeźby z obrazem, mebla z rzeźbą, rzeźby, obrazu i mebla we wspólnym wnętrzu.”
No właśnie. Stali bywalcy naszej galerii wiedzą, że mieszanie stylów, technik, indywidualności, to nasza specjalność. Oferta galerii jest eklektyczna i jesteśmy z tego dumni. W normalnym domu, który żyje, absolutna konsekwencja stylistyczna jest nienaturalna (i nudna na dodatek). Przedmioty, także artystyczne, które gromadzimy wokół siebie, oprócz walorów estetycznych mają przecież także walory sentymentalne, czasem przypominają przeszłość, są znakiem przyjaźni, osobistych zainteresowań, marzeniem o dalekiej podróży…
I to właśnie ta niekonsekwencja, to wymieszanie, świadczy o naszej indywidualności i sprawia, że wnętrza, w których żyjemy nabierają cech osobistych, są przyjazne i oswojone.
Mieszajmy więc i zobaczmy jak mieszają inni.
Bruno Bienfait - ur. w 1958 we Francji; studia w Szkole Sztuk Pięknych w Dijon; mieszka i pracuje w Polsce i we Francji. Zrealizował 22 wystawy indywidualne w Polsce, Francji, USA, Szwecji, Holandii, brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych; uprawia rzeźbę i malarstwo. Bruno Bienfait zdecydował się na realizację obiektów, które w swoim kształcie byłyby jak najprostsze, a jednocześnie w pełni znaczące. Buduje je na ogół z surowego drewna, pokrywa zaledwie kilkoma barwami, czasem korzysta z połysku metalu. Wykonuje współczesne totemy, którego tworzywem są deski. Układa je, rzeźbi, tworzy z nich reliefy. Zmienia w żywe znaki. Odnawia historię starszą niż Europa…
Michał Płoski - ur. w 1960, absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie; zajmuje się projektowaniem mebli unikatowych; brał udział w wielu wystawach, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych; jego twórczość jest często pokazywana w publikacjach nt. współczesnej sztuki użytkowej (np. Ulan Polska Sztuka Dekoracyjna , 1995 r. ) oraz w pismach wnętrzarskich takich jak: Dom & Wnętrze, ELLE Deco, Meble Plus, Architektura, Cztery Kąty, i innych.
Grzegorz Śmigielski - absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie; dyplom w 1986 r. Swoje malarstwo prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. W swojej twórczości posługuje się pastiszem; świat wykreowany w jego obrazach ma odniesienie do porządków estetycznych epoki socrealizmu jak tez wspomnień dzieciństwa spędzonego w dzielnicy MDM. Anonimowe postaci herosów (głównie sportowców)na jego obrazach, upodobnione do siebie, malowane zgodnie z obowiązującą wówczas estetyką – nie spełniają dzisiaj żadnej propagandowej roli. Artysta, malując swoje obrazy, materiału ikonograficznego poszukiwał w wydawnictwach lat pięćdziesiątych. Unikatowe albumy przedstawiały bohaterów socjalizmu silnych, mężczyzn i kobiety, upozowanych tak aby podkreślone zostały wszystkie walory ich tężyzny fizycznej. Jednak autor przyznaje, że dostrzegł w tych archiwalnych już dziś przedstawieniach, nie idoli socrealistycznej propagandy, lecz zaskakujący dla niego przejaw nieuświadomionego erotyzmu… Galeria Sztuki "Fraktal" Bielsko-Biała 43-300 CHR "Sfera", ul. Mostowa 5, lokal nr 313 tel. /33/ 498 71 06 e-mail: [email protected] czynna: wtorek - piątek 12-21 niedziela 14-19 w poniedzialki nieczynna