Bielsko-Biała znalazła się w gronie ponad 350 miast i gmin, które przystąpiły do największej w tym roku akcji ekologicznej w Polsce. ?Listy dla Ziemi?, to projekt bielskiej Fundacji Ekologicznej Arka. W wydarzeniu ma wziąć udział blisko milion osób w całym kraju.

Celem projektu jest edukacja ekologiczna oraz promowanie segregacji odpadów i recyclingu. Pomysł, na który wpadła bielska fundacja, jest bardzo prosty. W kwietniu podczas zajęć szkolnych dzieci z gmin uczestniczących w projekcie będą pisać specjalne listy na specjalnym ekologicznym papierze. Ich tematyka może być związana m.in. z gospodarką odpadami, czyli sprawami aktualnymi ze względu na wchodzącą w życie ustawę śmieciową.

Dzieci zabiorą listy do domów i przekażą je dorosłym: rodzicom, dziadkom, wujkom. W ten sposób edukacja będzie miała podwójny wymiar. Uczniowie - chcąc napisać list - będą musieli zapoznać się z omawianym tematem, a dorośli - zainteresowani tym, co ich pociechy robią w szkole - przeczytają przyniesione prace i wspólnie z dziećmi będą mieli szansę zrobić coś dla środowiska.

Akcji będą towarzyszyły m.in. happeningi, wystawy, konkursy, pochody edukacyjne, instalacje, zbiórki surowców. Do szkół trafią plakaty, filmy i broszury edukacyjne. W oparciu o te materiały każdy nauczyciel będzie mógł przeprowadzić lekcję tematyczną i przygotować uczniów do napisania listów. Zwieńczeniem akcji ma być konkurs na najpiękniejszy list. Prace zgłoszone przez szkoły prezentowane będą na specjalnym fanpage?u Listów dla Ziemi (www.facebook.com/listydlaziemi).

Pisanie listów rozpocznie się 15 kwietnia w Warszawie, w kolejnych dniach akcja przeniesie się do Bydgoszczy (16 kwietnia), Wrocławia (17 kwietnia), Katowic (18 kwietnia), Opola (23 kwietnia) i Bielska-Białej (24 kwietnia). Motywacją i wzorem dla najmłodszych mają być listy pisane przez osoby znane i cenione. Będą to muzycy Krzysztof Skiba, Marcin Wyrostek oraz zespół Carrantuohill, a także aktor Olgierd Łukasiewicz. W akcji ma wziąć udział łącznie około miliona osób w całej Polsce.

bb