Przejazdy MZK za darmo?


2013-04-16, 07:00  |  komentarzy (27)

Na razie bez biletu legalnie można podróżować tylko w Żorach. Tamtejsze władze zdecydowały o rewolucyjnym rozwiązaniu i postanowiły zlikwidować odpłatność za korzystanie z komunikacji miejskiej. Czy w stolicy Podbeskidzia jest to również możliwe?

Jazda za darmo wprowadzona zostanie w Żorach od 2014 roku. Decyzja jednak już zapadła, a roczny niemal okres oczekiwania wiąże się ze sprawami proceduralnymi. Do takiego rozwiązania żorska gmina dopłaci milion złotych, z 2,3 mln zł do 3,3 mln zł. Władze miasta twierdzą, że darmocha wszystkim się opłaci.

Z samochodu do darmowego autobusu

 - Po pierwsze, chcemy być miastem przyjaznym dla mieszkańców - tłumaczy Anna Ujma, doradca prezydenta Żor do spraw promocji i informacji. - Po drugie, będzie to miało wymiar ekologiczny, bo jest rzeczą oczywistą, że sporo mieszkańców przesądzie się ze swoich samochodów do darmowych autobusów. Poza tym komunikacja miejska będzie teraz dostępna dla wszystkich.

Darmowa jazda autobusem nie oznacza, że nikt za nią nie zapłaci. Koszty poniosą wszyscy mieszkańcy gminy, gdyż to z ich podatków miasto zapłaci za funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Czy w Bielsku-Białej takie rozwiązanie jest możliwe? Władze Żor są przekonane, że darmowa komunikacja możliwa jest tylko w małych organizmach miejskich. Podobnego zdania jest rzecznik bielskiego Ratusza, Tomasz Ficoń.

W Bielsku-Białej nie da rady

 - Mówienie o darmowej komunikacji jest nieścisłością. Przecież za paliwo chociażby ktoś jednak będzie musiał zapłacić - tłumaczy rzecznik. - Ktoś, czyli podatnicy. Będzie to po prostu inna forma opłaty. A w naszym mieście rzecz jasna takie rozwiązanie nie jest możliwe, głównie z powodów ekonomicznych. Wyłączając bilety, gmina dopłaca do MZK blisko dwadzieścia milionów złotych rocznie.

Jeśli zatem ktoś chce w Bielsku-Białej podróżować za darmo (poza przypadkami określonymi w uchwale Rady Miejskiej w sprawie uprawnień do ulg i przejazdów bezpłatnych), pozostaje mu wyłącznie jazda na gapę, czego - oczywiście - nie polecamy.

Jednym z pierwszych europejskich miast, w którym wprowadzono bezpłatną komunikację miejską był ponad 70-tysięczny Hasselt w Belgii. Od 1997 roku za darmo można tam jeździć autobusami w granicach miasta. Z kolei od bieżącego roku darmowy transport zbiorowy mają mieszkańcy Tallinna w Estonii. W Polsce społeczne akcje na rzecz darmowej komunikacji miejskiej prowadzone są m.in. w Warszawie i Krakowie.

Tekst i foto: Krzysztof Oremus

Artykuł wyświetlono 3553 razy
Polecamy także:
2014-09-02
Nowi aktorzy, dobre sztuki
Pierwszą premierę zaplanowano dopiero na listopad, ale warto na nią dłużej poczekać, bo zapowiada się duże, kostiumowe widowisko. W bogatej obsadzie na deskach bielskiej sceny dramatycznej pojawi się sporo nowych twarzy.
więcej
2014-09-02
Bił, więc musi opuścić mieszkanie
Sprawcy, którzy dopuszczają się przemocy wobec najbliższych traktowani są przez organy ścigania z coraz większą surowością, o czym przekonał się 53-letni bielszczanin. Zgodnie z decyzją prokuratury, po kolejnej awanturze musi opuścić swoje mieszkanie.
więcej
2014-09-02
Pendolino nieprędko w Bielsku-Białej
Ministerstwo Infrastruktury potwierdza: w najbliższych latach pociąg Pendolino nie zatrzyma się na stacji Bielsko-Biała Główna. Eksploatacja nowoczesnego taboru na archaicznym torowisku jest nieopłacalna. Ale sytuacja może się zmienić po roku 2021.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Obserwator 2013-04-18 18:29
Bielsko staje sie zapyziałym zaściankiem. Ani przemysłu,ani rolnictwa....nic tylko mercedesy w mzk i lancia Krywulta. Trza robic wrazenie - żałosne. Bo na tych urzedasów zapierdalamy my Wszyscy!!!
niezarejestrowany - Obserwator 2013-04-18 18:17
Klan Krywulta rzadzi i w Mzk. Jakis pan z Sosnowca jest dyrektorem - znajomy,rodzina prezydenta BB* *Niepotrzebne skreślić. Nie dziw sie ,ze spadłes,czy spadłas z siedzenia. Oni tzn kierowcy maja normy,jak na tasmie w Fiacie od przystanku do przystanku,rozkład rzadzi,a miasto to jeden wielki korek. Postaw sie na miejscu kierowcy,który tam pracuje za 1600 na dzien dobry. Nikt nie mówi o tym,ze kierowcy młodzi jebia taka robote w mzk. Jak Ci pasuje to sie sam zatrudń i użeraj sie z pasażerami. Niech zrobia na 5zł to nikt nie bedzie jezdził. Wejda busy i bedzie jak w Pekasie,które ledwo zipie i czekac kiedy zdechnie wraz z cała biurokracja.
olcia 2013-04-18 08:52
Jestem ciekawa dlaczego? I jak długo bedzie się to opłacało?
niezarejestrowany - dziad 2013-04-17 22:26
a jakim cudem ten interes miałby się nie kręcić skoro normalne bilety bilety sa po 3 złote? jazda własnym autem na krotkich dystansach jest bardziej ołacalna jak autobusem w Bielsku! Więc zastanawiam się, czy nie jest tak, że dopłaca się nie do pasażera lecz raczej do całej biurokratycznej nadbudówki bielskiego MZK??
Na pytanie czy nas stać - odpowiem - stać nas na różne bzdury - a cywilizowany świat bardziej idzie w stronę zwiększenia dostepności komunikacji publicznej, więc jesli przynajmniej nie za darmo, to cena biletów nie powinna rosnąć, podobnie jak liczba kursów i linii
niezarejestrowany - pasażer 2013-04-17 19:49
Miasto powinno dopłacać pasażerom, że chcą jeździć autobusami MZK. Codziennie jeżdżę do pracy autobusem i ... Notoryczne spóźnienia, w terenie zabudowanym autobus jedzie z prędkością 80km/h aby nadrobić spóźnienie które już na pierwszym przystanku się pojawia (?), czasmi jest dzięki temu wesoło jak pasażerowie na zakrętach spadają z krzesełek. Byłem nawet świadkiem jek na ul.Warszawskej autobus jadący z prędkością 84km/h wyprzedzał radiowóz policyjny. Ico ? Policja została wtyle ... Temperatura na zewnątrz minus 14stC a w środku włączona dmuchawa z zimnym powietrzem. Zrobiła się wiosna i dzisiaj temperatura plus 18stC a w autobusie co? WŁĄCZONE OGRZEWANKO... Proponowałbym naszym rajcom miejskim aby do pracy zaczęli jeździć autobusami i wtedy będzie można dyskutować z kimś kto ma wiedzę na temat komunikacji miejskiej. Kiedyś notowałem sobie numery autobusów tych na plus i tych na minus ale za dużo było tych na minus i przestałem. Zapraszam Pana Prezydenta Miasta na wycieczkę kautobusami z linii podmiejskich. Pasażer.
niezarejestrowany - jack bis 2013-04-17 16:34
podobno wciąz miasto do mnie dopłaca ???
to raczej my
dopłacamy do ratusza, jego mądrych decyzji /np. dębowiec/ i całej tej ich twórczej działalności,
przestańmy wreszcie mówić - ile to miasto dopłaca do kowalskiego...
niezarejestrowany - kaktusnadłoni 2013-04-17 15:47
Niby proste, ale tak skomplikowane dla niektórych, że prędzej dojdą do wyniku dwa plus dwa niż do tego że bezpłatna komunikacja w mieście jest dobrem wspólnym, a koszty społeczne są większe po stronie zysk niż strata (celowo tak piszę :-).

Wyobraźmy sobie że w Bielsku-Białej jest darmowa jazda wszystkimi autobusami MZK. Jaki luz w mieście, więcej miejsc parkingowych, brak korków...

Ja nie pamiętam kiedy korzystałem z komunikacji miejskiej, a mam pełną świadomość ze z moich podatków spora kwota idzie na nią. Trudno, jak musi, to niech idzie trochę więcej, ale będę się poruszał po mieście w mniejszym ścisku i nie będę miał problemów z parkowaniem.
niezarejestrowany - zeflik 2013-04-17 14:22
Tak >kubolu< Kubol to z ślunska znaczy Fajny chop...Ale gupio godosz
kubol 2013-04-17 06:57
Jest taki raj dla lewaków gdzie za darmo dostają dach nad głową, jedzenie, opiekę medyczną, a nawet mogą załapać się na związki partnerskie - to miejsce nazywa się więzienie
niezarejestrowany - ZIZ 2013-04-16 23:22
>@Karolina / To jest podstawa istnienia rozbuchanych struktur administracyjnych, żeby dopłacać trzeba podwyższać i ściągać podatki. Ciekawe jak radzą sobie przewożnicy podmiejscy - "busiarze" - którym unia nie funduje pojazdów a gminy nie dopłacają. Pewnie gdyby ktoś podarował im nowe pojazdy to mogliby wozić ludzi parę lat za paliwo + co łaska a po sprzedaniu pojazdów i tak wyszli by na swoje. A dzięki nowej ustawie śmieciowej Ratusz zatrudni od 10 do 20 nowych urzędników. Właśnie podziwia 48-stronicową broszurkę o segregacji wydaną na kredowym papierze i doręczoną wraz z deklaracją - PIT-em śmieciowym. Za naszą kasę urzędasy nas edukują proekologicznie. Najpięknięjszy w broszurce jest wielokrotnie powtórzony motyw: KIEDYŚ BYŁEM ŚMIECIEM TERAZ JESTEM KIMŚ .Ciekawe, co na to powiedziałby profesor Miodek? A możw są w Ratuszu chętni do noszenia plakietki z takim obrazkiem ;)
niezarejestrowany - dziadek 2013-04-16 21:33
Może na początek obniżyliby ceny biletów, zamiast podwyższać. Nie każdego stać na wożenie się autobusami biletem za 4 złote u kierowcy , bo nie wszędzie są biletomaty. W Bielsku mamy chyba jedne z droższych biletów, biorąc pod uwagę, że miasto jest stosunkowo małe i brakuje np. biletów piętnastominutowych, jak np. w krakowie . A to jak już te autobusy chodza to zupełnie inna sprawa... powinny być alternatywwą dla poruszania się samochodem, a jest jak każdy widzi
niezarejestrowany - Witkowski 2013-04-16 20:46
@mieszkaniec
Cytuję za regulaminem przewozów MZK:
„1. Do korzystania z bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach są uprawnieni: (...)
i) Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi ustaleni na podstawie listy Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa w Bielsku-Białej - na podstawie biletu uprawniającego do bezpłatnych przejazdów wraz z dowodem osobistym”.
niezarejestrowany - Karolina 2013-04-16 20:12
Miesięcznie -Milion sześcset złotych dopłaca gmina do MZK LUDZIE!!!! to zwykła kryminalna niegospodarność !!!! To może ktos policzy ile gmina dpołaca i do czego. Juz wiemy że do stoku Debowca.>do hali pod Dębowcem zapewne niebawem do Stadionu .....Ostatnio dowiadujemy sie że do ŚMIECI też .........to ile jeszcze i do czego dopłaca gmina????
niezarejestrowany - Mortyr 2013-04-16 18:33
A może to wyśmianie przyspieszyć,wzorem Elbląga -czytaj>http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/elblag-odwolal-platforme-obywatelska,7218243940
niezarejestrowany - Reg 2013-04-16 16:32
Dawcy Krwi powinni mieć za free. Zgadzam sięw 100%
niezarejestrowany - Strzelec 2013-04-16 16:09
Urzędasy pomysł wyśmiali ? Wyśmiejemy ich my, przy najbliższych wyborach samorządowych.
niezarejestrowany - MPK 2013-04-16 15:29
Wiadomo , że wszędzie się da , ale nie w Bielsku nie za Krywulta Bielsko zawsze musi odstawac od innych począwszy od ustawy za śmieci po resztę rzeczy.
niezarejestrowany - lizka 2013-04-16 14:05
ZIZ, tetryku. To bardzo nieuprzejme wypędzać kogoś z rodzinnego miasta. Gdyby twoje pokolenie nie klaskało Gierkowi a później Krywultowi to bielskie autobusy nie przypominałyby dziś białoruskich. Przejazdy juz teraz sa bezpłatne dla wielu darmozjadów. zapewnia im to uchwała rady miejskiej którą wybrali głównie tacy tetrycy jak ty.
niezarejestrowany - ben 2013-04-16 13:53
Nie ma darmowych obiadków! I przejazdów MPK też nie! Mozna się tylko zastanowić nad zmianą sposobu finansowania komunikacji miejskiej, ale to i tak pójdzie z naszych pieniędzy. Więc tylko proszę, żeby nie dopominali się bezpłatnych autobusów ci, którzy najgłosniej drą mordy przeciwko podatkom! Reszta jest do dyskusji
niezarejestrowany - ZIZ 2013-04-16 13:45
>@Kamil/ Zaapelujcie sobie o nieodpłatne sprzątanie i odśnieżanie przystanków autobusowych przez waszych zwolenników a bezrobotnych namówcie do nieodpłatnego mycia i sprzątania autobusów w zajezdni. I może będzie przejazd do zajezni i na przystanek do pracy za friko. I tyle w remacie. Ruszaj, Ruchu Młodych do Biłgoraja albo na Białoruś.
niezarejestrowany - Jaś fasola 2013-04-16 11:51
Jakie za darmo darliscie mordy precz z komunom to nic zadarmo ma zarabiac a wy z bucika jak niema kaski.
niezarejestrowany - Kamil 2013-04-16 11:43
Ruch Młodych w Bielsku-Białej zaapelował konkretniej o darmowe przejazdy dla studentów i bezrobotnych (na niektóre linie np. do urzędu i szkoły).
niezarejestrowany - edidi 2013-04-16 10:45
dlaczego uczniowie szkoł policealych, którzy nie ukonczyli 25 roku życia nie mogą korzystać z ulgi ..W innych maistach nei ma z tym problemu
niezarejestrowany - geniusz 2013-04-16 10:32
taaaaaa po instalacji biletomatów proponuję wycofać bilety ze sprzedaży. GENIALNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
niezarejestrowany - xenon 2013-04-16 10:30
W sumie wprowadzając darmowe bilety można też obniżyć koszty prowadzenia MZK. Niepotrzebny byłby zakup biletomatów, zwolnić można kanarów i osoby do sprzedaży biletów w punktach obsługi MZK. Nie trzeba też drukować i rozprowadzać biletów z zabezpieczeniami i tych wszystkich cenników. W skali roku to są pokaźne kwoty idące w miliony złotych. Już nie mówiąc o tym, że w znacznym stopniu ograniczyłoby to zanieczyszczenie powietrza w Bielsku-Białej.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda