Rodzinnym festynem zakończył się wczoraj projekt "Wielkie Serce w przedszkolu". W akcji uczestniczą: bielskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa "Wielkie Serce", Przedszkole nr 49 z Bielska-Białej i Fundacja Auchan na Rzecz Młodzieży.

Na dzieci zgromadzone w bielskiej hali sportowo-widowiskowej "Widok Centrum" czekało w piątek wiele atrakcji. Były występy artystyczne, zabawy i nagrody. Pogoda pokrzyżowała plany organizatorów, gdyż impreza miała odbyć się w plenerze. Wszyscy jednak dobrze się bawili.

Festyn był podsumowaniem całorocznego projektu, którego celem jest terapia, edukacja i integracja. - Była to wielka lekcja tolerancji - ocenia Bogusława Kajstura, dyrektor bielskiego Przedszkola nr 49. Dzieci - zdrowe i niepełnosprawne wspólnie uczestniczyły w zajęciach z terapeutą i logopedą. Jak podkreśla dyrektor, chodzi o zniwelowanie deficytów rozwojowych.

Między dziećmi nie było widać barier. - Nawiązywały nawet przyjaźnie - mówi Małgorzata Martyniak, prezes Stowarzyszenia "Wielkie Serce", która dodaje, że przedszkolaki z radością i zapałem brały udział w zajęciach. Co ciekawe, szkolenia organizowano również dla nauczycieli i rodziców. Nauczyciele mogli dowiedzieć się, jak pracować z niepełnosprawnymi dziećmi, a rodzice - jak wychowywać chore dzieci i radzić sobie ze stresem.

We wrześniu projekt będzie wznowiony. - Jest bardzo innowacyjny i cieszymy się, że będziemy mogli znów w nim uczestniczyć - podsumowuje Małgorzata Martyniak.

Tekst i foto: Anna Bodzek