Tym razem padło na 150-letni budynek, który jeszcze do niedawna stał u zbiegu ulic Wyzwolenia i Hałcnowskiej, tuż obok ronda. Nie był piękny, ale ze względu na metrykę powinien być chroniony. Teraz jest tam gruzowisko. A co pokaże się niebawem? Wielkopowierzchniowy sklep znanej sieci?

Z zachowania ochroniarzy pilnujących teren gruzowiska wynikać może, że na działce, gdzie do niedawna stał zabytkowy budynek powstaje jakiś tajny obiekt. Fotografowanie tego, co pozostało po zabytku spotkało się bowiem ze zdecydowaną reakcją panów od ochrony. - Nie wolno tutaj robić żadnych zdjęć! Absolutnie! - usłyszeliśmy na miejscu. - To teren prywatny. Za to grozi sąd! Groźby pozostawiamy bez komentarza.

Przyleci sklep

Na szczęście, mniej tajemniczy okazał się miejski konserwator zabytków, Piotr Kubańda. - To był oczywiście zabytek - przyznaje konserwator. - Z mojej wiedzy wynika, że w tym miejscu powstanie sklep znanej sieci.

Dlaczego zezwolono na wyburzenie obiektu wpisanego do miejskiego rejestru zabytków? Odpowiedź jest, co dość łatwo zgadnąć, oczywista. Bo był zrujnowany, a w dodatku - tak się nieszczęśliwie składa - w ostatnim czasie dwa razy wybuchł w nim pożar. - Ten budynek był w prywatnych rękach i przez całe lata nie inwestowano w niego, więc popadł w ruinę - tłumaczy urzędnik.

U Szafrana

Po zabytku zostało więc tylko wspomnienie i ? nasze zdjęcia. Warto więc przypomnieć, że budynek w Hałcnowie zwany potocznie ?U Szafrana? powstał ok. roku 1860. Został wybudowany przez rodzinę Jana i Anny Olmów i pozostał w rękach kolejnych pokoleń do końca wojny w 1945 roku. W późniejszych latach w domu wówczas pod numerem 9 - od 1977 nr 288 po włączeniu Hałcnowa w granice Bielska-Białej - zamieszkiwało kilka rodzin.

Po 1980 roku przez blisko 20 lat funkcjonował w nim zakład fryzjerski, a od początku obecnego wieku - kwiaciarnia. W 2013 roku budynek został sprzedany po to, by pół roku później dokonać żywota w tragicznych okolicznościach.

Tekst i foto: Krzysztof Oremus, ARC

PS. Informacje dotyczące historii budynku pochodzą z miesięcznika religijno-społecznego ?W moim kościele?.