Europejska nagroda dla Bielska-Białej

Kampania edukacyjno-promocyjna ?Bielsko-Biała chroni klimat? została oceniona jako najlepszy projekt realizowany przez jednostki samorządu lokalnego w Europie. Program jest znany bielszczanom dzięki ?Beskidzkiemu Festiwalowi Dobrej Energii?.
Europejską Nagrodę Sektora Publicznego (European Public Sektor Award - EPSA 2013) przyznał Europejski Instytut Administracji Publicznej w Maastricht - główny organizator konkursu. Rywalizowało o nią 230 projektów z 26 krajów i instytucji europejskich, z czego 36 zgłoszeń pochodziło z Polski. Najlepsze projekty otrzymały Certyfikat Dobrych Praktyk (oprócz Bielska-Białej doceniono również Poznań, Gdańsk, Rybnik i Szklarską Porębę).
Kampania ?Bielsko-Biała chroni KLIMAT? jest znana mieszkańcom naszego miasta głównie za sprawą corocznego ?Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii?, chociaż działań składających się na kampanię jest znacznie więcej. Celem kampanii jest propagowanie rozsądnego korzystania z energii, stosowania odnawialnych źródeł energii oraz innych działań zmierzających do jak najniższej emisji zanieczyszczeń powietrza.
bb
Foto: UM w Bielsku-Białej
Komentarze 17

Mam na myśli zwłaszcza te, które Ratusz powinien uratować przed zagładą, a nie przyznać je choćby najmilszych sercu developerom:
1) pozostałość Lasku Strzygowskiego nad Białką,
2) ciąg naturalnej zieleni od b. Stawów Browarnych do ul. NMP Królowej Polski (na skanalizowanym Potoku Sikornik/Browarnym!),
3) ciąg naturalnej zieleni pomiędzy Potokiem Starobielskim a nieczynną linią kolejową B-B - Cieszyn,
4) tzw. Ugory pomiędzy 3 Lipkami i OBR Fiat. Itd.itd.
No i nie zaczynać budowy np. parkingów itd. od doszczętnego wycinania drzew i krzewów!
Apeluję do Portalu o uzyskanie WRESZCIE miarodajnej informacji w tej mierze od P.T. Ratusza!






Jeżeli natomiast chodzi o samochody elektryczne i ich rzekomą ekologiczność, to wszystkim tak sie tym zachwycającym proponuje dowiedzieć się skąd sie w Polsce bierze energia elektryczna, jak się magazynuje taką energie w tych pojazdach? Z czego są wykonane akumulatory, jak sie je utylizuje i jaki to ma wpływ na ekologie? Najłatwiej jest głupio i bezmyślnie powtażac za celebrytam że pojazy elektryczne są ekologiczne, każdy kto ma choć troche w głowie zgłebi temat i i juz nie będzie tak proekologiczny.


W planach miasta obecnie nie ma zapisów dotyczących wsparcia dla pojazdów elektrycznych.
Niemniej z powodu pojawiających się przekroczeń zanieczyszczeń powietrza godne uwagi jest zastosowanie wszelkich rozwiązań zmniejszających emisje spalin w mieście.
Zapisy planistyczne wspierają w tej mierze takie działania jak modernizacja taboru MZK i zmiany w zakresie komunikacji mające na celu zwiększenie wykorzystania transportu masowego oraz działania związane z popularyzacją ruchu rowerowego. Działania te już trwają i będą kontynuowane. Z wszelkich badań wynika, że dobrze wykorzystana i sprawna komunikacja zbiorowa oraz rozwinięty ruch rowerowy mają największy wpływ na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza w mieście. Jest to w tej dziedzinie podstawowy kierunek działań.
Nie oznacza to, że w pozostałe sfery, takie jak transport elektryczny, nasze miasto nie będzie się angażować.
Bielsko-Biała już podjęło działania związane z promocją transportu elektrycznego na Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii w 2011 i 2012 roku (prezentacja samochodów i rowerów elektrycznych). Te działania będą kontynuowane i w przyszłości poszerzane o działania związane z ułatwieniami parkowania i ładowania pojazdów elektrycznych.
Zwracam jednak uwagę na fakt, że stosowanie transportu elektrycznego nie jest działaniem ekologicznym w pełnym rozumieniu, gdyż jedynie przenosi emisje z rur pojazdów spalinowych na kominy elektrowni.
Stąd sfera ta w ochronie środowiska miasta nie jest pierwszoplanowa (w obecnym układzie elektroenergetycznym kraju).
Z poważaniem
Piotr Sołtysek
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Bielska-Białej ds. zarządzania energią"

Z uwagi na skalę zainteresowania takim rodzajem pojazdów, nie ma konieczności dokonywania zmian w obowiązującym prawie lokalnym.
Dariusz Gołyszny
Dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarczego w Bielsku - Białej "
:D :D :D :D

mogę wypowiedzieć się tylko w swoim imieniu. Piszę na poważnie.
Aby kogoś lub jakiś temat ocenić to trzeba poczytać i dowiedzieć się o poruszonym zagadnieniu w różnych źródłach.
Wejdź na podana stronę i sam oceń, czy warto zgłębić temat? W moim przekonaniu naprawdę warto.


dzięki za podpowiedź. Będę się starała zgłębić ten temat. Faktycznie jest co poczytać i pooglądać.
Stronka ciekawa, więc za Ambasadorem Klimatu polecam: www.miastodobrejenergii.com



Nie powiem, że nic nie wiedziałam o tym projekcie. Wiedziałam, że jest on realizowany od kilku lat, że pracuje nad nim kilka osób bardzo zaangażowanych ale nie mogę się zgodzić z informacją podaną na stronie um.bielskobiala.pl t.j.: ? To co przede wszystkim zwróciło uwagę jury w bielskim projekcie to współpraca ze społecznością lokalną przy jego realizacji, rozmach działań oraz innowacyjne podejście?. Dlaczego nikt nie pisze jakie to było podejście i w jaki sposób społeczność lokalna współpracowała w projekcie? Chętnie bym się o tym dowiedziała, bo to może być bardzo ciekawe i pouczające.
Zatem, jeśli można to proszę o rozwinięcie tego tematu.
Klauzula informacyjna ›