Jajko jest nieodłącznym elementem i symbolem zbliżających się świąt. Klub Gaja zachęca konsumentów do kupowania jaj z numerem 0 oraz 1. To gwarancja, że pochodzą od kur, których dobrostan oraz naturalne zachowania zostały poszanowane.

Kura, to jedno z najczęściej wykorzystywanych zwierząt w przemyśle. W Polsce hoduje się około 40 mln kur. Większość z nich, mimo zmian dotyczących hodowli oraz oznaczeń, nadal trzymana jest w klatkach. Od 2012 r. zgodnie z przepisami Unii Europejskiej klatki, w których trzymane są kury muszą być większe, wyposażone w poidło, grzędę i drapaki.

Produkcja jaj kurzych w Polsce w 2013 r. wyniosła ponad 10,0 mld sztuk. Najpopularniejszym typem jaj są jajka pochodzące z chowu klatkowego (jaja oznaczone numerem 3), gdzie ptaki nie mają dostępu do wolnego wybiegu. Jaja oznaczone numerem 2 pochodzą z chowu ściółkowego, gdzie kury trzymane są wewnątrz budynku, w maksymalnej gęstości 25 ptaków na metr kwadratowy.

Numer 1 na skorupce jaja oznacza, że kury mają stały dostęp w ciągu dnia do wybiegu na świeżym powietrzu, zwykle pokrytego roślinnością. Mają możliwość swobodnego poruszania się, grzędowania, kąpieli piaskowych oraz wykazywania innych naturalnych zachowań. Kury oprócz pokarmu, który zdobywają same, mają dostęp do paszy, ziaren oraz zieleniny. Natomiast jajka z numerem 0 pochodzą z chowu ekologicznego, od kur trzymanych w warunkach naturalnych, ze swobodnym wyjściem na zewnątrz. Ich nośność nie jest stymulowana sztucznie, mają zróżnicowaną paszę posiadającą certyfikat ekologiczny. Żywią się również tym, co znajdą na wybiegu.

Klub Gaja zachęca konsumentów do świadomych zakupów. Jajka od ?szczęśliwych? kur są droższe, ale warto zapłacić taką cenę, oszczędzając tym zwierzętom cierpienia. - Kupując jajka z numerem 0 i 1, popierasz wolny chów kur - przekonują ekolodzy. Więcej informacji o akcji klubu znajdziesz tutaj.

bb