Na świątecznym stole w domu księdza biskupa Pawła Anweilera nie może zabraknąć pasztetu. - Najczęściej to pasztet z królika - wyjaśnia ordynariusz diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Jednak w Wielki Piątek biskup Anweiler, podobnie jak 37 tys. luteran mieszkających na terenie diecezji, będzie pościł.

 - W luteranizmie nie ma tradycji związanych z budowaniem Grobów Pańskich i Droga Krzyżową - wyjaśnia ks. Wojciech Pracki, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Teologia Krzyża

W wielki Piątek wierni licznie uczestniczą w nabożeństwach. Milkną kościelne dzwony, a krzyż przesłonięty jest czarnym kirem. - Barwą liturgiczną tego dnia jest czerń lub fiolet i w tychże kolorach zawieszane są antepedia na ołtarzu i ambonie (kazalnicy). Śpiewany jest wielkopiątkowy hymn ?O głowo, coś zraniona?? autorstwa Pawła Gerhardta - mówi ksiądz rzecznik.

Jednym z kulminacyjnych punktów nabożeństwa jest kazanie skupione na teologii krzyża. - Wielki Piątek stanowi centralne miejsce roku kościelnego ze względu na szczególne spotkanie Boga z Człowiekiem w Krzyżu. Reformator Marcin Luter stwierdził, że w krzyżu człowiek spotyka posteriora Dei - Boże plecy. To właśnie na Golgocie następuje apogeum Bożej miłości ukazanej w ofiarowaniu Bożego Syna za grzechy ludzkości - podkreśla ks. Pracki.

Dać nadzieję

Wielu luteran właśnie w Wielki Piątek przystępuje do spowiedzi i komunii świętej, którą wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przyjmują pod dwiema postaciami - chleba i wina. Stałym elementem luterańskich nabożeństw wielkopiątkowych są skarbonki diakonijne. Wierni zabierają skarbonki do domów w Środę Popielcową i składają do nich ofiary.

 - W Wielki Piątek ludzie przynoszą skarbonki i zostawiają je na specjalnym stole ustawionym w kościele - wyjaśnia biskup Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. proboszcz parafii Zbawiciela w Bielsku-Białej. Zebrane w ten sposób pieniądze przekazane zostaną najbardziej potrzebującym. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim akcja odbywa się od 1995 r. W 2005 roku zyskała wymiar ekumeniczny, gdyż przystąpiły do niej Kościół Rzymskokatolicki oraz Kościół Prawosławny.

Święta miłości

W Bielsku-Białej, zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, w Wielką Sobotę odbędzie się Bezsenna Noc. W kościele ewangelicko-augsburskim przy placu Marcina Lutra jutro o godz. 22.00 rozpocznie się czuwanie młodzieży, które potrwa do godz. 1.00 w niedzielę.

W niektórych luterańskich parafiach Wielkanoc rozpocznie się nabożeństwami rezurekcyjnymi, które odprawione zostaną w niedzielę już o godz. 5.00 lub 7.00. - Nastrój nabożeństw będzie podniosły i radosny, w liturgii wielokrotnie rozbrzmiewać będzie Alleluja. Nabożeństwa uświetnia śpiew chórów - podkreśla ksiądz Wojciech Pracki.

Na całym świecie żyje 74 mln luteran. Diecezja cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce jest wprawdzie najmniejsza pod względem terytorialnym, ale jednocześnie najliczniejsza. Mieszka w niej 58 proc. wszystkich polskich luteran.

Anna Szafrańska