Kilkaset kilometrów od Bałtyku - w Jaworzu koło Bielska-Białej otwarto pierwsze na południu Polski Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej. Wchodząc do wnętrza, goście odnoszą wrażenie, że znaleźli się na statku.

Wśród eksponatów, których znaczna część to zbiory Erwina Pasternego, bosmana pochodzącego z Jaworza, zobaczyć można egzotyczne ryby, skorupiaki, węże morskie, a także muszle. W jednej z gablot znajdują się skamieliny, które podarował placówce prezydent RP Bronisław Komorowski. 

Historia tej niezwykłej ekspozycji, którą podziwiać można w Jaworzu, rozpoczęła się pół wieku temu. To właśnie wtedy Erwin Pasterny podarował swoje zbiory miejscowej szkole - gimnazjum nr 1 im. gen. Stanisława Maczka. Od wczoraj eksponaty podziwiać można w nowoczesnej siedzibie, która podkreśla ich magiczny charakter. Wchodząc do wnętrza, goście odnoszą wrażenie, że znaleźli się na statku. 

Muzeum kosztowało 1,1 mln zł. Znaczna część pieniędzy pochodziła z dotacji Unii Europejskiej. O pieniądze na ten cel starała się Lokalna Grupa Rybacka ?Bielska Kraina?. Nowy budynek znajduje się tuż obok gimznajum.

Tekst i foto: sza