Minione cztery lata to dla ubiegającego się o kolejną kadencję prezydenta Jacka Krywulta okres głównie zrównoważonego rozwoju miasta. Jego zdaniem, bielszczanie nie mają powodów do narzekań. Jedną z przyczyn dobrego samopoczucia mieszkańców Bielska-Białej ma być intensywny rozwój infrastruktury. Poprosiliśmy więc w Ratuszu o ocenę inwestycji miejskich przeprowadzonych w mijającej kadencji przez bielski samorząd.

Z danych przekazanych nam przez UM w Bielsku-Białej wynika, że w czasie mijającej kadencji w mieście przebudowano i zmodernizowano ponad 40 km dróg. Wśród wielu inwestycji drogowych najważniejsze to: przebudowa skrzyżowania ulic Stojałowskiego i Dmowskiego, modernizacja ul. Ks. Brzóski, przebudowa Bestwińskiej, Kolistej, Piekarskiej, Żywieckiej, Lwowskiej, Sobieskiego, Gościnnej, a także rozbudowa ul. PCK wraz z budową mostu na Białej, modernizacja ul. Grażyńskiego, remont ul. Orkana i Waryńskiego, modernizacja ul. Daszyńskiego, ul. Kwiatkowskiego wraz z remontem mostu na Białej oraz modernizacja ul. Grunwaldzkiej i Dąbrowskiego. W tym czasie przebudowane zostało także gruntownie przejście podziemne pod ul. Piastowską. Wymieniona została połowa taboru MZK, a na przystankach pojawiły się biletomaty.

Zestaw sukcesów władzy

W ciągu minionych czterech lat zrealizowanych zostało także szereg innych inwestycji, które wzbogaciły miejską infrastrukturę. Według rzecznika Ratusza, Tomasza Ficonia, najważniejsze to: zakończenie kanalizacji siedmiu dzielnic miasta, budowa ZGO, przebudowa szpitala przy ul. E. Plater, kąpielisko w Cygańskim Lesie, rewitalizacja Parku Słowackiego, ośrodek narciarski na Dębowcu, otwarcie Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, kontynuacja programu rewitalizacji bielskiej Starówki i uruchomienie bezobsługowych wypożyczalni rowerów

 - Dodajmy do tego, że termomodernizację przeszły niemal wszystkie placówki oświatowe w mieście - zauważa Tomasz Ficoń. - Kończą się też prace przy dociepleniu i zmianie elewacji największej bielskiej szkoły - ZSO im. Armii Krajowej na osiedlu Beskidzkim. W ostatnich latach powstało nowe gimnazjum w Wapienicy wraz z salą gimnastyczną, Centrum Kształcenia Ustawicznego, sala gimnastyczna obok SP9, a obok jedenastu szkół powstały nowoczesne, wielofunkcyjne boiska, których jest już w mieście blisko 20. 13 szkół podstawowych wzbogaciło się o place zabaw w ramach programu „Radosna Szkoła”. Kompleksową modernizację przeszedł Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

Wiele z tych przedsięwzięć inwestycyjnych udało się zrealizować dzięki wsparciu środków pomocowych UE. Od 2011 do chwili obecnej bielski samorząd pozyskał blisko 160 mln zł unijnego dofinanoswania dla 48 projektów. Dwie ogromne i bardzo ważne dla miasta inwestycje, które powstały w ciągu minionych czterech lat, a nie były finansowane z miejskiego budżetu, to Obwodnica Wschodnia i nowa Elektrociepłownia.

Tu dobrze się żyje

Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej w wypowiedzi dla portalu bielsko.biala.pl: - Największym osiągnięciem mijającej kadencji jest to, że miasto rozwijało się w sposób zrównoważony. To jest zresztą od początku pierwszej kadencji mój zasadniczy cel. Sporo środków przeznaczaliśmy na drogi, nadrabiając wieloletnie zaniedbania w tej materii, ale równocześnie inwestowaliśmy w inne, ważne elementy miejskiej infrastruktury. Naszą troską objęta była także pomoc społeczna, sprawy zdrowotne, bezpieczeństwo, kultura i sport. Wszystkie te dziedziny cały czas równomiernie rozwijamy. Patrząc na zestawienie wszystkich inwestycji z ostatnich czterech lat trzeba stwierdzić, że naprawdę sporo udało się zrealizować.

Nie obyło się, rzecz jasna, bez problemów, by wspomnieć choćby o nieprzyjemnym zapachu emitowanym przez ZGO, ale wszystkie trudności staramy się szybko i skutecznie rozwiązywać. Sukcesem Bielska-Białej jest z pewnością to, że w przeciwieństwie do wielu innych, podobnej wielkości miast nie obserwujemy u nas masowego wyludniania. W ciągu ostatnich czterech lat liczba mieszkańców Bielska-Biała zmalała zaledwie o 1,9 proc. Tylko dwa miasta województwa śląskiego mają ten współczynnik nieznacznie niższy - Tychy i Żory. Oznacza to, że w Bielsku-Białej dobrze się żyje. Potwierdzają to zresztą ogólnopolskie rankingi - podkreśla prezydent Krywult.

KO