W związku ze znacznym spadkiem temperatur policjanci sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych. Celem akcji jest uchronienie osób pozbawionych dachu nad głową przed różnymi niebezpieczeństwami, m.in. wychłodzeniem organizmu czy narażeniem na pożar.

Policjanci kontrolują parki, dworce, kanały ciepłownicze, opuszczone budynki oraz pozostałe miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Informują o adresach noclegowni, a w skrajnie trudnych przypadkach odwożą bezdomnych w bezpieczne miejsce. Troszczą się też o osoby, które przebywają w miejscach zabronionych, gdzie może dojść do zagrożenia ich życia i zdrowia.

Bielska policja apeluje o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. - Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub niestosownie ubranych do pory zimowej. Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze i bezdomne. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, tel. alarmowe 997 lub 112 - mówi Elwira Jurasz z KMP w Bielsku-Białej.

Jak co roku, od listopada funkcjonuje specjalna infolinia. Pod numerem telefonu 800 100 022 można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Swoim zasięgiem infolinia obejmuje teren całego województwa śląskiego. Obsługiwana jest przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Funkcjonuje przez całą dobę w każdym dniu tygodnia, aż do końca marca 2015 roku.

Wykaz placówek świadczących pomoc w Bielsku-Białej:
* Noclegownia, ul. Krakowska 2a (dla mężczyzn),
* Dom dla Bezdomnych, ul. Stefanki 7 (dla kobiet),
* Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Piękna 2.

bb