Tętniące niegdyś życiem centrum handlowe miasta umarło. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat w Bielsku-Białej powstały m.in. Galeria Waga (w rejonie ulic Wałowej i Gazowniczej) oraz ogromny Retail Park Bielsko (u zbiegu Kolistej i Alei Generała Andersa). Teraz praca wre na placu budowy przy ul. Partyzantów 65. W miejscu, gdzie stały ZT Eltech, będzie następny market.

W bielskim Ratuszu dowiedzieliśmy się, że  w kwietniu 2012 roku Zakłady Techniczne Eltech otrzymały decyzję o warunkach zabudowy dla tej nieruchomości. - Wynika z nich, że może w tym miejscu powstać pawilon handlowy wraz z infrastrukturą techniczną - wyjaśnia Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Pozwolenie na budowę pawilonu Eltech otrzymał na początku ub. roku. - Zgodnie z ustaleniami, powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 1501,14 m kw. a powierzchnia sprzedaży 1055,56 m kw. - dodaje rzecznik magistratu.

Końca nie widać

W Bielsku-Białej jak grzyby po deszczu rosną centra handlowe i markety. Na bielskim deptaku - ul. 11 Listopada - przybywa oddziałów banków i salonów sprzedaży telefonii komórkowej, a kilka miejscowych sklepików z odzieżą ledwo wiąże koniec z końcem. Tętniące niegdyś życiem centrum miasta umarło, bo tylko w ciągu ostatnich kilku lat powstały m.in. Galeria Waga (w rejonie ulic Wałowej i Gazowniczej) oraz ogromny Retail Park Bielsko (u zbiegu Kolistej i Alei Generała Andersa). Kilkanaście dni temu niedaleko hotelu Magura przy ul. Żywieckiej uruchomiono następny market.

Wydaje się, że końca tego typu inwestycji w mieście nie widać. - Jeżeli ktoś chce wybudować pawilon na własnym gruncie i spełnia wszystkie wymogi prawne, to nie można się na to nie zgodzić - podkreśla Tomasz Ficoń.

Zgoda radnych

Warto przypomnieć, że z końcem czerwca 2000 roku radni Bielska-Białej zgodzili się na zbycie posiadanych przez miasto 16 tys. 735 akcji ZT Eltech. Sprzedano je po cenie niższej niż 1,5 zł za akcję. Posiadany przez gminę Bielsko-Biała pakiet stanowił około 1,25 proc. kapitału akcyjnego spółki.

Gmina objęła akcje Eltechu w styczniu 1998 roku na mocy zawartej w 1996 roku ugody z wierzycielami spółki. Eltech produkował uzbrojenie do maszyn włókienniczych, wyroby techniczne z poliuretanu oraz małogabarytowe profile stalowe. W 2000 roku pracowało tam ponad 70 osób. Kiedy miasto pozbywało się akcji, spółka przynosiła zyski.

Prywatyzacja spółki zakończyła się w 2012 roku. Ostatecznie, jak informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Skarbu Państwa, spółkę Eltech kupiła firma Merkury, która była większościowym akcjonariuszem spółki.

Anna Szafrańska

Foto: Krzysztof Łukaszewski i sza