Znieważyła Romów - nie pójdzie do więzienia. W miniony piątek Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej umorzył warunkowo postępowanie karne wobec 29-letniej kobiety, która w internecie ubliżyła Romom. Sąd wyznaczył oskarżonej okres próby wynoszący dwa lata oraz przekazał ją pod dozór kuratora.

Do zdarzenia doszło 28 marca ub. roku. Na portalu internetowym jednego ze znanych tabloidów czytelniczka umieściła komentarz, w którym w mało subtelny sposób odniosła się do grupy ludności romskiej. Prokuratura Rejonowa w Żywcu uznała wtedy, że działanie kobiety nosi znamiona przestępstwa i przedstawiła jej zarzut z art. 257 kk (kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3).

Zabezpieczony komputer

W toku postępowania został zabezpieczony komputer, a powołany biegły z zakresu informatyki jednoznacznie stwierdził, że obraźliwy wpis umieszczony został właśnie z tego urządzenia. Prokuratura uznała, że kobieta przekroczyła prawo, mając ograniczoną zdolność pokierowania swoim postępowaniem, lecz zachowała sprawność rozumienia swojego czynu. 29-latka przyznała się do zarzutów. Wcześniej nie była karana.

Gdy doszło do przestępstwa, kobieta przebywała w powiecie bielskim. Dlatego proces w tej sprawie odbył się przed Sądem Rejonowym w Bielsku-Białej, który w miniony piątek ogłosił wyrok. Sąd warunkowo umorzył postępowanie na okres próby wynoszący dwa lata oraz wyznaczył nad oskarżoną dozór kuratora. Tak dzieje się m.in. wtedy, gdy osoba oskarżona ma zaburzenia osobowości.

Wina nie jest znaczna

Jarosław Sablik, rzecznik bielskiego Sądu Okręgowego wyjaśnia, że skład orzekający rozpoznający sprawę wziął pod uwagę art. 66 par. 1 kk. - Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa - tłumaczy sędzia Jarosław Sablik.

Według opublikowanego w czerwcu najnowszego raportu Europejskiej Komisji Przeciw Rasizmowi i Nietolerancji, Polska jest jednym z najbardziej homofobicznych i rasistowskich państw w Europie. Tymczasem wielu socjologów podkreśla, że w kwestiach ograniczonego zaufania do innych nacji i narodowości nie różnimy się wcale od Niemców, Czechów, Słowaków czy Francuzów. Rasistowskie ataki na cudzoziemców zdarzają się coraz częściej w krajach, w których pracują Polacy.

Anna Szafrańska

O pobiciu na tle rasowym w Bielsku-Białej pisaliśmy niedawno w artykule Przelali krew za białą rasę.