Nestor fotografii, filmowiec – dziś mieszkańcy Bielska-Białej pożegnają Mariana Koima, miłośnika beskidzkiego folkloru. Wychował kilka pokoleń amatorów filmu i fotografii. Artysta zmarł 30 lipca. 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 14.00. w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na osiedlu Karpackim. Marian Koim spocznie na cmentarzu komunalnym w Kamienicy.

Marian Koim urodził się 8 sierpnia 1931 roku w Bielanach, koło Kęt.  Jego artystyczne pasje zaczęły kształtować się już w szkole średniej - był absolwentem pierwszego rocznika bielskiego „plastyka" (1952), wówczas Państwowego Liceum Technik Plastycznych. Po ukończeniu w 1969 roku Studium Filmu i Fotografii w Warszawie był przez wiele lat jedynym instruktorem filmu i fotografii z kategorią „S" na Podbeskidziu. Współtworzył amatorski ruch filmowy, m.in. AKF Bielsko, AKF Chemik w Oświęcimiu, DKF Kogucik w Bielsku-Białej.

Marian Koim publikował swoje zdjęcia w regionalnych wydawnictwach, m.in. w „Podbeskidziu", „Kalendarzu Beskidzkim", „Informatorze Kulturalnym Województwa Bielskiego" oraz w albumach „Bielskie dzisiaj" czy „Beskid Mały". Jego zdjęcia znają bywalcy schroniska PTTK na Dębowcu - to było ulubione miejsce artysty, które odwiedzał najczęściej w ostatnich latach.

Marian Koim trzykrotnie otrzymał z rąk Ministra Kultury i Sztuki odznaczenie „Zasłużony Działacz Kultury". Był nominowany do „Ikara", Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury w latach 1997 oraz 2006. 

sza