Wchodzi z energią. W jej oczach odnajduję fascynację, pasję i ciekawość. To uczucie towarzyszy mi przez cały czas naszej rozmowy. Paulina Matuszewska, właścicielka Studio Paula body&soul w Bielsku-Białej. Już jesienią jako jedna z zaledwie trzech Polek weźmie udział w prestiżowym szkoleniu i warsztatach organizowanych przez markę Biologique Recherche w Paryżu. To wyjątkowe wyróżnienie, dzięki któremu będzie miała okazję pogłębić wiedzę kosmetologiczną, aby w efektywniejszy sposób pomagać swoim klientkom.

Z Pauliną Matuszewską rozmawia Anita Szymańska

Od jak dawna prowadzi Pani Studio Paula body&soul ?

 - Studio Paula powstało w 2006 roku. Ale z branżą kosmetyczną jestem związana od piętnastu lat. W ofercie studia są zabiegi z zakresu pielęgnacji twarzy i ciała, zabiegi medycyny estetycznej i naturalnej. W 2012 roku stworzyłam markę Emilli Smart, która uzupełnia naszą ofertę zabiegami pielęgnacji dłoni i stóp, zatem klienci studia Paula z pełnym przekonaniem mogą powiedzieć o kompleksowości i otoczeniu opieką. Studio Paula body&soul wyróżnia holistyczne podejście do piękna.

Jest Pani osobą bardzo zaangażowaną w to, co Pani robi.

 - Moja praca jest moją pasją, sprawia mi ogromną satysfakcję. Kosmetologia bardzo się rozwija, dzięki temu wciąż poszerzam swoją wiedzę. Jestem członkiem stowarzyszenia Przyjazna Kosmetyka oraz szkoleniowcem i terapeutą Biologique Recherche. Wielkim szczęściem jest pogodzić pracę zawodową z pasją. A podziękowania klientów za odczuwalne i widoczne gołym okiem postępy w poprawie stanu skóry cieszą mnie niezmiernie. Stawiam na jakość i profesjonalizm - jak dotąd nigdy mnie ta filozofia nie zawiodła.

Co jest najważniejsze w kosmetologii?

 - W kosmetologii liczy się tak naprawdę trafna diagnoza stanu skory i dokładny wywiad, systematyczność, kompleksowe działanie oraz uczciwość, tak aby spełnić oczekiwania klientów. Dbam o to, aby usługa i produkt były najwyższej jakości i indywidualnie dobrane do stanu i jakości skory. Uczciwość w mojej pracy polega na informowaniu klientów o stanie i kondycji ich skóry, gdy okaże się, że zmiany na skórze są zbyt zaawansowane i kosmetyka sobie nie poradzi. Wówczas odsyłam do współpracujących ze mną lekarzy różnych specjalności – stale współpracuję z lekarzem medycyny estetycznej i medycyny chińskiej.

W pracy ze skórą bardzo ważna jest kompleksowość, ponieważ skóra reaguje na to, co dzieje się w naszym organizmie oraz w jaki sposób jest traktowana zewnętrznie. Odżywianie, tryb życia, poziom stresu, choroby - to wszystko ma znaczenie. Na potrzeby swojej pracy ukończyłam szkolenia z dietetyki, aby bardziej rozumieć procesy zachodzące w organizmie i wpływ diety na stan skóry. Dzięki temu, przeprowadzając diagnozę przed rozpoczęciem pielęgnacji gabinetowej oraz domowej, wiem, na co zwrócić szczególną uwagę. Często powtarzam, że „twoja skóra plus nasi specjaliści równa się wspólne piękno”. To właśnie wyróżnia Studio Paula body&soul.

Skąd w Pani studiu wzięła się marka Biologique Recherche?

 - Już jako studentka spotkałam się z marką BR. Od samego początku idea wytwarzania i działania tych preparatów przekonała mnie, lecz wówczas moja wiedza i doświadczenie związane ze skórą i jej problemami nie były wystarczające, by w pełni wykorzystać potencjał tych preparatów. Dziś z przekonaniem mogę powiedzieć, iż po wielu latach seminariów w Polsce i za granicą oraz pracy na preparatach Biologique Recherche w swoim gabinecie, z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, iż jestem w stanie pomóc osobom z takimi problemami skórnymi, jak przebarwienia, atopia, trądzik, utrata jędrności czy pierwsze zmarszczki. Moje wieloletnie doświadczenie pomogło wybrać najlepsze według mnie marki cenione w Polsce i za granicą, którym zaufałam i które są zgodne z moimi przekonaniami, jeżeli chodzi o holistyczne podejście do piękna. Biologique Recherche jest natomiast wiodąca marka w Studio Paula body&soul.

Naturalność i równowaga to serce i dusza kosmetyków tej marki. Stosowane są w nich biologiczne wyciągi o dużym stężeniu – roślinne i morskie - ponad 20 proc. w większości produktów, co jest rzadkością w kosmetologii. Do tego stosujemy unikatowe techniki masażu, aby uzyskać natychmiastowe rezultaty.

Jak wygląda proces naprawy skóry?

 - Pierwszym etapem jest ocena rodzaju skory z wykorzystaniem specjalnych procedur fizjologicznych, behawioralnych i dotykowych. Następnie przechodzimy do etapu przygotowania naskórka, aby dotrzeć do warstw głębszych. Ostatnim etapem jest pielęgnacja, podczas której stosowane są produkty zawierające najwyższe stężenie substancji czynnych w celu pobudzenia regeneracji naskórka i dotarcia do głębiej położonych warstw skóry.

W jaki sposób marka Biologique Recherche bierze pod uwagę różne czynniki wpływające na skórę?

 - Na stan naszej skóry ma wpływ bardzo wiele czynników, takich jak pogoda, temperatura, klimatyzacja, tytoń, zanieczyszczenie środowiska, a także stres, hormony, wiek i higiena. Metodologia Biologique Recherche uwzględnia wszystkie te czynniki i ich zmiany podczas pielęgnacji naskórka. Marka zatrudnia profesjonalistów, których zadaniem jest analiza wszystkich zmiennych oraz wskazanie odpowiedniego sposobu pielęgnacji najlepiej dostosowanego do danego stanu skóry.

Jakie są najczęstsze kosmetyczne problemy Polek?

 - Najczęściej spotykane problemy, z którymi trafiają do mnie klienci, to: przebarwienia, trądzik, atopia, skóra naczyniowa. Często skóra jest niedotleniona i odwodniona. W obrębie jednej twarzy można jednocześnie zaobserwować obszary prawidłowe, jak też rejony odwodnione oraz nadmiernie wydzielające sebum. Nieprawidłowa pielęgnacja może skutkować nowymi problemami lub odnowić dotychczasowe. Na przykład zbyt agresywne produkty do cery tzw. tłustej mogą spowodować odwodnienie naskórka, natomiast stosowanie nadmiernie wzbogaconych produktów ściągających do cery kiedyś łojotokowej, lecz obecnie zrównoważonej może spowodować powrót do wcześniejszych problemów. Największym problemem nie są więc, jak się powszechnie uważa, zmarszczki.

Nie zmarszczki?

 - Zmarszczki każdy będzie miał, wcześniej czy później. Jeśli utrzymujemy skórę w dobrej kondycji, jest ona zdrowa, ma ładny kolor - to zmarszczki mogą być piękne, jeżeli będziemy o nie dbać przez całe nasze życie. Zatem proszę zmarszczki pielęgnować. Łączmy siłę zabiegów mocno nawilżających, takich jak np. mezoterapia, szczególnie polecana na okolice oczu, peelingi i wiele innych. Pamiętajmy, aby skóry nie naciągać na siłę. Zmarszczki nie decydują o wieku skóry, o tym decyduje jej jakość. Jeżeli twarz jest promienna, wygląda młodziej. Ostatnio zasłyszane: zachowajmy pociąg do szczęścia, a nie pociąg do młodości.

Paniom czasem trudno się z tym pogodzić.

 - Dlatego że oglądają idealne zdjęcia kobiet - po ingerencji grafików, które z rzeczywistością nie mają nic wspólnego. A trzeba akceptować siebie, pielęgnować skórę i korzystać z głową z dobrodziejstw medycyny estetycznej, która jest znakomita, jeśli się nie przesadzi.

W październiku pojedzie Pani jako jedna z zaledwie trzech Polek do Paryża, na specjalne szkolenie i warsztaty przygotowane w Ambasadzie Urody marki Biologique Recherche.

 - Zaproszenie na szkolenie i warsztaty do Paryża to dla mnie znakomita okazja, aby pogłębić wiedzę i podnieść kwalifikacje. W czasie sześciu dni będziemy mieć kontakt ze szkoleniowcami z całego świata, którzy przekażą nam sporą porcję wiedzy o produktach, zabiegach i nowościach, jakie pojawią się na rynku jesienią. Tę wiedzę mam nadzieję przywieźć do Bielska-Białej, aby jeszcze skuteczniej pomagać swoim klientkom w zwalczaniu problemów skórnych oraz niekorzystnego działania upływającego czasu. Dlatego już teraz Studio Paula body&soul przygotowuje się do przyjęcia nowych procedur pielęgnacyjnych, które wdrażane będą po moim powrocie z Paryża.

Anna Lohmann: - Szkolenie Biologique Recherche odbędzie się w Ambassade de la Beaute, pierwszym, najbardziej prestiżowym i znanym Instytucie Biologique Recherche, usytuowanym przy Avenue des Champs Elysees. Odwiedzany przez gwiazdy ze świata filmu i mody, doceniony przez nie za profesjonalizm i dyskrecję. W tym roku będzie to szczególna okazja, ponieważ Instytut został przebudowany i powiększony o nowe gabinety. Będziemy więc brać udział w oficjalnym jego otwarciu, na które została zaproszona cała śmietanka towarzyska Paryża. Samo szkolenie podzielone jest na część teoretyczną oraz warsztaty, podczas których uczestnicy podnoszą swoje umiejętności manualne pod okiem międzynarodowych trenerów. Na szkolenie przyjeżdżają kosmetolodzy współpracujący z marką, z całego świata, stąd liczba uczestników z każdego państwa jest mocno ograniczona. Zaproszenie otrzymują najlepsi profesjonaliści z najlepszych salonów. Pani Paulina to doskonały fachowiec. Łączy pasję, wiedzę oraz sztukę, sprawiając, że klienci czują się lepiej i pięknie wyglądają. Pani Paulina nigdy nie spoczywa na laurach, nieustannie doskonali swoje umiejętności i poszerza wiedzę. Jej doskonała znajomość kosmetyków i zabiegów Biologique Recherche stawia ją w czołówce najlepszych, licencjonowanych terapeutów Biologique Recherche. Jako dystrybutor marki Biologique Recherche ogromnie się cieszę, że Pani Paulina jest w gronie naszych Biologique’owych terapeutów.

Anna Lohmann
Od 2008 roku trenerka francuskiej marki Biologique Recherche, kosmetyczka z trzynastoletnim doświadczeniem, wizażystka, linergistka, autorka publikacji w prasie branżowej, ekspertka ds. urody pojawiająca się cyklicznie w programach TV, członek Stowarzyszenia „Przyjazna Kosmetyka”. Łączy unikalne techniki manualne z ogromną wiedzą merytoryczną z dziedzin biochemii, anatomii i kosmetologii. Od 2014 roku również wyłączny dystrybutor marki Biologique Recherche na terenie Polski.

Artykuł sponsorowany