Rozbudowa infrastruktury rowerowej w górach, jarmark średniowieczny na Rynku, budowa windy w Książnicy Beskidzkiej - to projekty, na które bielszczanie będą mogli głosować w nowej edycji budżetu obywatelskiego. Budowę tężni solankowej trzeba odłożyć na później.

W miniony wtorek odbyło się posiedzenie zespołu ds. weryfikacji projektów złożonych do trzeciej edycji budżetu obywatelskiego Bielska-Białej. Na podstawie opinii przygotowanych przez wydziały UM i miejskie jednostki merytoryczne zespół pod przewodnictwem sekretarza miasta Grzegorza Tomaszczyka wydał opinie dla większości złożonych projektów. Wszystkie, które zostały pozytywnie zweryfikowane są rekomendowane do kolejnego etapu, jakim jest głosowanie mieszkańców.

Wśród projektów ogólnomiejskich pozytywnie zweryfikowanych jest m.in. rozbudowa infrastruktury rowerowej w górach otaczających Bielsko-Białą (etap II, którego głównym celem jest połączenie Koziej Góry z Szyndzielnią) oraz zwiększenie ilości dostępnych ścieżek rowerowych, renowacja fortyfikacji obronnej z 1939 roku, wmurowanie tablicy upamiętniającej prezydenta Gabriela Narutowicza, doposażenie szkół w sprzęt sportowy, całodobowa opieka weterynaryjna dla zwierząt, budowa skateparku na os. Rosta oraz placu zabaw na lotnisku w Aleksandrowicach.

Negatywnie zaopiniowano m.in. projekt adaptacji bulwarów nad Białą na tereny rekreacyjne w Mikuszowicach Krakowskich i Śląskich, przebudowę placu Wolności, odtworzenie skoczni K-30 w Cygańskim Lesie, budowę tężni solankowej w Parku Mickiewicza, modernizację chodników i parkingów osiedlowych przy ul. Grażyny czy zakup i montaż wyświetlaczy czasu na największych skrzyżowaniach. Bielszczanie będą mogli głosować także na projekty osiedlowe. Jedynym osiedlem, gdzie nie złożono żadnego projektu jest Biała Śródmieście.

Projekty, które nie uzyskały jeszcze opinii zostały poddane dodatkowej analizie, a ostateczna decyzja podjęta będzie na dzisiejszym posiedzeniu zespołu. Autorzy projektów ocenionych negatywnie mogą odwołać się do Prezydenta Miasta, który ostatecznie rozstrzyga w sprawie umieszczenia projektu na liście do głosowania.

Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 1,5 mln zł, a 2 mln 250 tys. zł na projekty o charakterze lokalnym, przy czym kwotę tę rozdzielono w częściach równych (po 75 tys. zł) na każde osiedle. Zgodnie z harmonogramem, głosowanie mieszkańców na projekty odbędzie się w dniach 5-13 listopada. Do 7 grudnia 2015 Prezydent Miasta ma oficjalnie ogłosić listę projektów wybranych do realizacji w przyszłym roku. Więcej informacji o Budżecie Obywatelskim 2016 znajdziesz na stronie http://obywatelskibb.pl/index.html.

bb