W siedzibie Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości na placu Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej odbyło się wczoraj otwarte spotkanie wprowadzające w tematykę bitcoina - międzynarodowej kryptowaluty elektronicznej. Czy jest to technologia płatnicza XXI wieku?

Bitcoin jest kryptowalutą, czyli pieniądzem elektronicznym. W ciągu kilku minut w dowolnym dniu i o dowolnej porze można przelać dowolną kwotę w dowolne miejsce na świecie. Emisji tej waluty oraz transakcji z jej udziałem nikt nie kontroluje. Aby posługiwać się niewidzialnym pieniądzem, nie trzeba mieć żadnego zezwolenia czy certyfikatu. Bitcoinem można zapłacić komukolwiek za cokolwiek, o ile oba podmioty uczestniczące w transakcji posiadają elektroniczne konta.

Nikt go nie kontroluje

- Aby zacząć posługiwać się kryptowalutą bitcoin, trzeba sobie samodzielnie wygenerować konto. Jest to para kluczy: prywatny - znany tylko właścicielowi konta, i publiczny - taki, który może poznać dowolna osoba - tłumaczył na wczorajszym spotkaniu Krzysztof Maczyński, szef Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii Bielsko-Biała, członek Stowarzyszenia Libertariańskiego działającego od niedawna na Podbeskidziu.

Oba klucze służą do realizowania przelewów bitcoinów pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w transakcji. Kryptowalutę można zakupić m.in. na specjalistycznych giełdach elektronicznych lub po prostu zarobić czy dostać od kogoś. - Bitcoin tym różni się od walut emitowanych przez współczesne państwa, że jest zdecentralizowany. Nie kontroluje go ani żaden rząd, ani żaden emitent. W związku z tym bitcoinem nikt nie może manipulować. Nie może również powodować inflacji - podkreślał Maczyński.

Transakcje bitcoinowe przeprowadzane są w sposób całkowicie anonimowy, co może być zarówno wadą, jak i zaletą takich operacji finansowych. Obecnie w Polsce nie można płacić gotówką za transakcje powyżej 15 tys. euro. W przypadku bitcoina nie ma żadnych formalnych ograniczeń wysokości przelewanej kwoty. Transakcji nikt nie kontroluje, ale każda jest weryfikowana przez tzw. górników.

Kopalnie bitcoinów

  - Górnikiem może zostać dowolna osoba, która będzie świadczyć pewne elektroniczne usługi. W taki sposób powstają m.in. nowe bitcoiny. Jest to praca pojedynczych górników lub kopalń bitcoinów, w których pracuje zespół górników. Praca tych osób lub zespołu osób polega na odgadywaniu zagadek matematycznych związanych z blokami kolejnych bitcoinów, czyli z kolejnym zestawem transakcji dołączonym do oficjalnej wersji historii wszystkich transakcji publicznych - przekonywał prelegent.

W naszym kraju działają przedsiębiorcy, którzy codziennie wykonują po kilkadziesiąt różnych transakcji bitcoinami. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców Polska jest w ścisłej czołówce aktywnych użytkowników tej kryptowaluty.

Tekst i foto: Mirosław Jamro