Dziś późnym popołudniem zacznie się nasilać halny, który od kilku dni mocno daje się we znaki mieszkańcom południowej Polski. Według Łowców Burz, szczególnie narażone oddziaływaniem niszczycielskiego wiatru będą Tatry oraz rejon Bielska-Białej i Żywca.

Dzisiejszy komunikat Polskich Łowców Burz potwierdza wczorajsze groźne prognozy dla naszego miasta (por. Łowcy Burz ostrzegają przed halnym). Jak poinformowali nas Krzysztof Piasecki i Grzegorz Zawiślak ze Stowarzyszenia Skywarn Polska, apogeum wiatru halnego spodziewane jest między godz. 21.00 a 2.00. Wiatr zacznie słabnąć dopiero w drugiej części nocy.

Maksymalna prędkość wiatru (porywy) będą osiągać:
- do 80-100 km/h w Sudetach,
- do 100-130 km/h na zachodzie Beskidów (Beskid Śląski, Żywiecki, Bielsko-Biała),
- do 80-110 km/h w Beskidzie Niskim, Sądeckim i w Bieszczadach,
- do 75-90 km/h na pogórzu Karpackim,
- do 110-130 km/h (lokalnie nieco więcej) na Podhalu, m.in. w rejonie Zakopanego, najwięcej w wyżej położonych obszarach,
- do 150-160 km/h w Tatrach, miejscami nawet 180 km/h!

Wiatr o takiej sile będzie powodować liczne szkody, łamać drzewa, zrywać dachy i linie energetyczne. Ostatnio halny o porównywalnej sile, w 2013 roku, spowodował zniszczenie dużych obszarów lasów tatrzańskich, co wymusiło zamknięcie popularnych szlaków na wiele tygodni. Warto zwrócić uwagę, że jutro, po ustąpieniu wichury, szczególnie w Beskidach i Tatrach pojawią się intensywne opady śniegu, co dodatkowo może utrudnić porządkowanie terenu po wichurach.

W związku z tym, że sytuacja prognostyczna jest szczególnie poważna, Łowcy Burz proszą wszystkich przebywających na terenach podgórskich i górskich o zachowanie nadzwyczajnej ostrożności i pozostanie w domach w godzinach wieczornych oraz nocnych, a także uprzątnięcie wszelkich rzeczy, które może porwać wiatr. Warto też zaparkować auta z dala od drzew, nawet tych pozornie zdrowych i stabilnych. Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.

bb