W polskiej rzeczywistości oddanie osoby starszej pod opiekę długoterminową w ręce specjalistów jest traktowane jako okazanie braku miłości tej osobie. Nowo otwarte Ogólnopolskie Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita łamie te stereotypy.

W miniony piątek w Porąbce (powiat bielski) uroczyście otwarto ośrodek, który ma opinię najnowocześniejszego centrum opiekuńczego w Europie. W otwarciu wzięło udział wiele znanych osób ze świata nauki, kultury i sportu, w tym Izabela Trojanowska, Piotr Kupicha, Karol Strasburger, Tomasz Stockinger, Skiba, Kamil Kosowski i Piotr Gruszka. Referaty naukowe wygłosili m.in. prezes Fundacji Rozwoju Opieki Długoterminowej Trivium i inicjator utworzenia ośrodka dr Grzegorz Gołdynia oraz dr Marek Kiljański, prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Imprezę prowadził prezenter TVN Olivier Janiak.

Na otwarcie przybyła również Kadra Narodowa A polskich skoczków narciarskich. Ich obecność miała szczególną wymowę. Sportowcy są bowiem zaangażowani w akcję pomocy koledze, Szymonowi Olkowi, który uległ wypadkowi na skoczni. TriVita ufundowała voucher o wartości 30 tys. zł na rehabilitację chłopca. Wzruszenia nie kryła jego mama, Katarzyna Gancarczyk. - Od dwóch lat Szymon intensywnie się rehabilituje w prywatnych ośrodkach dzięki pomocy dobrych ludzi, m.in. skoczków. Bardzo się cieszymy z vouchera, z tej wielkiej szansy, nowej nadziei.

Centrum TriVita przyjmuje już pierwszych pacjentów. Ośrodek położony jest w malowniczej okolicy, otoczony górami Beskidu Małego.  Placówka opieki całodobowej (zarejestrowana zgodnie z art. 68 ustawy o pomocy społecznej) zapewnia usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla niepełnosprawnych, a także osób w podeszłym wieku i przewlekle chorych. Obiekt o powierzchni 5,3 tys. m kw. posiada 63 pokoje, które są przygotowane na przyjęcie 120-130 pacjentów. Wystrój wnętrz przypomina hotel dobrej klasy.

Oprócz opieki długoterminowej, ośrodek oferuje tzw. pobyty wytchnieniowe, które pozwalają odciążyć rodzinę od codziennego trudu opieki nad bliską osobą wymagającą stałej i pełnej pielęgnacji. Mogą one trwać np. osiem godzin, dobę, weekend lub dłużej. Portal bielsko.biala.pl był patronem medialnym uroczystości otwarcia Ogólnopolskiego Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki w Porąbce.

bb

Foto: TriVita i Alicja Kosman/PZN