Jakość powietrza to temat poruszany od lat, choć wydawać się może, że ostatnio szczególnie medialny. W momencie, gdy tysiące Polaków wychodzi na ulice swoich miast w chroniących ich maskach antysmogowych, warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest smog i jaki ma wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich.

Czym jest smog?

W potocznym rozumieniu smog to po prostu brudne, nienadające się do oddychania powietrze. Zdaniem większości Polaków, występuje tylko w dużych miastach i tylko zimą. Smog pojawia się, gdy zaczynamy ogrzewać nasze mieszkania, a znika wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca. Jednak w rzeczywistości zjawisko smogu jest dużo bardziej złożone, a jego występowanie nie jest uzależnione tylko od pory roku czy ilości fabryk znajdujących się na obrzeżach miast.

Smog bowiem, to zjawisko atmosferyczne, do wystąpienia którego potrzebne są trzy elementy - zanieczyszczone środowisko, bezwietrzna pogoda i znaczne zamglenie. Dopiero te trzy zjawiska razem wzięte tworzą tzw. smog, który czasem widoczny jest na ulicach polskich miast. Jednak nawet jeśli w danym momencie smog nie jest zauważalny, a media nie alarmują o zamglonych ulicach i sięgającej kilka metrów widoczności, warto pamiętać, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest stałym elementem życia w mieście. Potoczne rozumienie smogu jako brudnego powietrza, które niszczy nasze zdrowie, jest warte szerszego omówienia.

Smog w Twoim domu

W dzisiejszych czasach wielu ludzi cierpi na częste bóle głowy, problemy z zatokami, kaszel, przewlekłe zmęczenie czy alergie. Niestety, występowanie u nas tych popularnych objawów często ignorujemy, a przyczyn problemów ze zdrowiem szukamy w zbyt intensywnym trybie życia lub naturalnych skłonnościach do zachorowań. Prawda jest jednak taka, że żyjąc w mieście narażamy się na działanie smogu, który wdychamy wraz z każdym wziętym oddechem.

Spędzając większość czasu w pomieszczeniach (nawet do 90 proc.!), powinniśmy zatem zwrócić uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy w biurze czy w domu. Niestety, badania prowadzone przez wiele instytucji wykazały, że powietrze w budynkach jest często bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Zatem jeśli w obawie przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza zdecydowałeś się na noszenie maski antysmogowej w drodze do sklepu lub na siłownię, czy nie powinieneś zakładać jej przy wchodzeniu do budynku?

Co składa się na smog w warunkach domowych?

Zastanówmy się, jakie czynniki obniżają jakość powietrza w Twoim domu, skąd pochodzą i jak je eliminować, by oddychać jak najczystszym powietrzem.

 

1. Brudne i zanieczyszczone powietrze zewnętrzne. Jeśli nie stosujesz w domu systemu filtracji powietrza, to oddychasz tym samym powietrzem co na zewnątrz. Jeśli na zewnątrz jest smog, to bardzo wiele pochodzących z niego zanieczyszczeń dostaje się do Twojego domu razem z powietrzem. Otwieranie okien i przewietrzanie mieszkania powoduje, że powietrze w pomieszczeniach staje się zanieczyszczone, a oddychanie nim - szkodliwe. Jedynym sposobem eliminacji zanieczyszczonego powietrza jest zamontowanie systemów filtracji powietrza, które z roku na rok zyskują na popularności.

2. Wilgoć. Wykonywane przez Ciebie prace domowe, takie jak pranie, zmywanie, gotowanie powodują wzrost wilgoci w otaczającym Cię powietrzu. Zwiększona wilgoć prowadzi do większej liczby zanieczyszczeń wiszących w powietrzu. Oprócz tego, zbyt duża wilgoć w pomieszczeniu utrudnia oddychanie i może prowadzić do rozwoju grzybów będących kolejnym elementem zanieczyszczającym wnętrze Twojego domu. Aby zmniejszyć poziom wilgoci w pomieszczeniach, pamiętaj o włączaniu pochłaniacza kuchennego podczas gotowania czy wietrzeniu pomieszczeń. Możesz również zainstalować urządzenie do pomiaru wilgoci w Twoim domu, co pozwoli Ci kontrolować stan powietrza w mieszkaniu.

3. Dwutlenek węgla (CO2) . Wydzielany jest przez ludzi i zwierzęta w procesie oddychania. Zbyt duża ilość CO2 w powietrzu prowadzi do obniżonego samopoczucia, problemów z oddychaniem i odczuwania duszności. Ponieważ dwutlenek węgla wykorzystywany jest przez rośliny w procesie fotosyntezy, trzymanie w domu doniczek z kwiatami jest łatwym sposobem na eliminację nadmiaru CO2 z powietrza.

4. Toksyczne związki wytwarzane przez pleśń i grzyby. Niestety, grzyb atakuje nawet nowe budynki, które wydawałoby się, powinny być go pozbawione. Jest wręcz przeciwnie - współczesne budownictwo jest nastawione na jak najmniejsze straty ciepła. Skutkiem ubocznym zachowania szczelności jest tworzenie się wilgoci, która w połączeniu z odpowiednią temperaturą tworzy idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów.

5. Tlenki azotu. Powstają podczas korzystania z kuchenki gazowej. Składniki klasycznego smogu, które przenikają do mieszkań również z zewnątrz jako efekty ruchu drogowego.

6. Chlor. Występuje w lakierach, środkach czystości, rozpuszczalnikach stosowanych przy budowie i remontach domu.

7. Węglowodory aromatyczne. Pochodzenie podobne jak chloru: farby, kleje, tynki, itd.

8. Węglowodory alifatyczne. Częściej występują w biurach niż prywatnych domach, będąc efektem korzystania z kserokopiarki, używania farb i klejów.

9. Aceton. Każda kobieta, która używa lakierów do paznokci wie, czym jest aceton i gdzie go szukać. Już sam charakterystyczny, ostry zapach acetonu świadczy o tym, że jego wdychanie nie może być zdrowe dla naszego organizmu. Aceton jest podstawowym składnikiem zmywaczy do paznokci, dlatego po każdym zabiegu pielęgnacyjnym z użyciem tego środka warto dokładnie przewietrzyć mieszkanie.

10. Octan n-butylu. Kolejny element domowego smogu. Znajdziesz go w uszczelniaczach, wypełniaczach i linoleum.

Inne składniki „smogu” w Twoim domu, to m.in. terpeny, formaldehyd, dichlorobenzen oraz oczywiście radon - promieniotwórczy pierwiastek obecny szczególnie w nowo postawionych budynkach. Pochodzą one z materiałów używanych przy budowie i konserwacji budynku, takich jak: płyty wiórowe (sklejka), środki czystości, kauczuk, środki owadobójcze, odświeżacze powietrza, środki dezynfekujące i... można by tak wymieniać.

Czy nadal uważasz, ze powietrze, którym oddychasz w swoim domu jest czyste?

Wiesz już czym jest domowy smog i jakie czynniki go wywołują. Teraz warto zastanowić się, jakie kroki podjąć, by powietrze w Twoim domu było czyste, zdrowe i bezpieczne dla Twojej rodziny.

Walka z domowym smogiem - rośliny

Rośliny doniczkowe, to jak się okazuje nie tylko element ozdobny, mający wpływać na estetykę. Rośliny są zdolne filtrować powietrze znajdujące się w Twoim domu, pochłaniają dwutlenek węgla, część trujących substancji i dotleniają pomieszczenie. Ze względu na zróżnicowaną budowę różne rośliny mają różne możliwości filtracyjne. Przeprowadzane przez wielu biologów badania wykazały, że to nie drzewa, ale rośliny doniczkowe najlepiej radzą sobie z filtracją powietrza.

Do roślin najlepiej filtrujących powietrze ze smogu w Twoim domu należą m.in.:

- skrzydłokwiat (spathiphyllum)

- nefrolepis wyniosły (nefrolepis)

- zamiokulcas zamiolistny (zamioculcas zamiifolia)

- wężownica (sanseweria)

- epipremnum złociste (epipremnum aureum)

- zielistka, zielistek (chlorophytum)

Są to popularne rośliny doniczkowe, które kupisz w kwiaciarni już za kilka złotych. Ich pielęgnacja nie wymaga znacznych nakładów czasu i pieniędzy. Rośliny te skutecznie pomogą Ci w walce o zdrowie.

Walka z domowym smogiem: rekuperacja

Rekuperacja, czyli inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to system, który niesłusznie jest kojarzony tylko z jednym zastosowaniem. Główną funkcją rekuperacji, a zarazem najczęstszym powodem jej montażu jest odzyskiwanie ciepła. Natomiast równie ważnym elementem funkcjonowania rekuperacji w domu jest wymiana i filtracja powietrza. Rekuperacja może być obok (a nawet zamiast) roślin najlepszym sposobem na oczyszczenie powietrza w Twoim domu. Zobacz także kompletny poradnik - Rekuperacja - Co to jest, jak działa?

Rekuperacja pozwala na wymianę powietrza w Twoim domu bez otwierania okien. Ponieważ taki rodzaj wentylacji zapewnia Ci stale świeże i czyste powietrze, nie musisz już wietrzyć domu brudnym powietrzem z zewnątrz. Wentylacja filtruje nawiewane powietrze, sprawiając, że jest ono o wiele czystsze i zdrowsze! Co więcej, stawiając na rekuperację, masz pewność, że nawet jeśli w Twoim domu wydzielają się jakieś szkodliwe dla zdrowia substancje, czy to z podłóg, farb, klejów, sklejki - to zostają one szybko wyciągane na zewnątrz. Rekuperacja usuwa także nadmiar wilgoci z pomieszczeń, dzięki czemu nie będziesz musiał przejmować się grzybem.

Domowy smog to duże wyzwanie dla rekuperacji. Standardowe filtry zakładane w rekuperacji pozwalają na dokładne przefiltrowanie powietrza w normalnych warunkach. Niestety, w przypadku miast takich, jak Kraków, Katowice czy Bielsko Biała, standardowe filtry mogą okazać się niewystarczające. Warto wtedy zwrócić uwagę na modele rekuperatorów (zobacz tu) z filtrami węglowymi, które zakładane są jako filtry dodatkowe, znajdujące się miedzy rekuperatorem a czerpnią powietrza. Filtr z aktywnym węglem wykorzystywany m.in. w wojskowych maskach przeciwgazowych ma duże możliwości oczyszczające, dzięki czemu skutecznie oczyści mieszkanie, pozostawiając powietrze idealne do oddychania.

Troska o zdrowie swoje i swojej rodziny powinna być priorytetem dla każdego człowieka. Biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych dla naszego organizmu czynników, warto poświęcić więcej uwagi swojemu zdrowiu. Oczyszczanie powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach może być pierwszym krokiem do polepszenia jakości życia. Kilka doniczek z kwiatami oraz system rekuperacji z filtrami węglowymi to proste sposoby na zdrowie.

Artykuł sponsorowany