Instytut Rozwoju Miast na zlecenie Ministerstwa Rozwoju przygotował zestawienie „Ludzie, Przestrzeń, Zmiana. Dobre praktyki w rewitalizacji polskich miast”. W publikacji znalazło się 30 przykładów dobrych rewitalizacji przestrzeni miejskich. Wśród nich jest bielska starówka.

W raporcie ujęto rozwiązania rewitalizacyjne zastosowane m.in. w Bydgoszczy, Przasnyszu, Chojnicach, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi czy Katowicach. W przypadku Bielska-Białej autorzy publikacji podkreślają, że od 2001 roku ponad połowa kamienic na starówce została wyremontowana, w tym prawie wszystkie będące własnością miasta. Remonty nie ograniczają się do elewacji, ale dotyczą wnętrz kamienic, tak, żeby dostosować je do wymagań potencjalnych najemców.

 - Podstawą dla prowadzonych konsekwentnie prac remontowych był kompleksowy Program Rewaloryzacji Starówki (1998), a także plan miejscowy (MPZP, 1998). W tych dokumentach znalazły się szczegółowe wytyczne dla każdej z nieruchomości, które są skrupulatnie realizowane - przekonują eksperci Instytut Rozwoju Miast.

Autorzy raportu uważają, że o sukcesie rewitalizacji w Bielsku-Białej przesądził przede wszystkim sposób organizacji działań oraz spójność dokumentów i zawartych w nich celów oraz założeń rewitalizacyjnych. Dokumenty strategiczne były opracowane przesz bielskich urzędników, wspierających się jedynie opiniami ekspertów. Spośród 155 budynków, 146 uznano za dobro kultury, a niemal co drugi figuruje w rejestrze zabytków. Łącznie rewitalizacja w Bielsku-Białej kosztowała ok. 255 mln zł.

 - Skuteczna komunikacja, rzeczywisty dialog i aktywna postawa bielskich urzędników w rozwiewaniu wątpliwości oraz pakiet proponowanych udogodnień zachęciły prywatnych właścicieli do przeprowadzenia remontów - czytamy w raporcie „Ludzie, Przestrzeń, Zmiana. Dobre praktyki w rewitalizacji polskich miast” (cały raport znajdziesz TUTAJ).

bb