Jak „obejść” atrakcyjny patent, którego właściciel oczekuje zbyt wysokiej opłaty licencyjnej? Odpowiedź na to i wiele podobnych pytań uzyskamy na wykładzie o TRIZ, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek w ramach konferencji „Nauka-Innowacje-Biznes” w bielskiej ATH.

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej jest organizatorem konferencji “Nauka-Innowacje-Biznes” z udziałem naukowców i lokalnych przedsiębiorców. Jej główną ideą jest inspirowanie tych środowisk do myślenia w perspektywach rozwoju innowacyjności oraz zwiększania efektywności wdrażania nowych technologii. Konferencja będzie płaszczyzną wymiany poglądów między osobami, które osiągnęły sukces w dziedzinie innowacyjności oraz ludźmi nauki.

Głównym prelegentem będzie wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W programie konferencji znajdziemy też szereg innych wykładów i dyskusji. Przyszłych i praktykujących inżynierów, a także osoby interesujące się wynalazczością może zainteresować wykład wprowadzający w tematykę TRIZ. O Teorii Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań opowie Jan Boratyński, wiceprezes Fundacji TRIZ Polska, który na przykładach światowych wdrożeń w wiodących firmach (m.in. Samsung) będzie przekonywał, że warto stosować TRIZ - 5 grudnia godz. 14.00, budynek L, sala 138. 

TRIZ daje podstawy logicznego, metodycznego „łamania” nietypowych i złożonych zadań. Jak „obejść” atrakcyjny patent, którego właściciel oczekuje zbyt wysokiej opłaty licencyjnej? Codzienna praktyka przedsiębiorstw niesie takie i podobne problemy. Do ich rozwiązywania nie są potrzebni geniusze” wynalazczości. Wystarczą szeregowi, ale wykształceni w metodyce TRIZ - pracownicy biur konstrukcyjnych i technologicznych. Przykładem jest koncern Samsung, dla którego pracuje ponad 7500 osób wyszkolonych w TRIZ. Dlatego w Polsce mamy: komórki Samsunga, telewizory, automatykę, komputery i mnóstwo inny produktów o „zdolności eksportowej”.

Konferencja “Nauka-Innowacje-Biznes” odbędzie się 5 grudnia 2016 w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Jej patronem honorowym jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a portal bielsko.biala.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem (więcej informacji o konferencji znajdziesz TUTAJ).

bb