Od wczoraj znamy zwycięzcę konkursu na opracowanie projektu Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Budowa nowej atrakcji turystycznej w mieście potrwa trzy lata. Będzie kosztowała ponad 20 mln zł.

Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej ogłoszono we wtorek w siedzibie Stowarzyszenia Architektów RP w Katowicach. Jury uznało, że najlepszą pracę przygotowało konsorcjum firm Nizio Design International i spółki MWE z Warszawy. Zwycięska firma to jedna z najbardziej znanych polskich pracowni architektonicznych. Nizio Design International ma w swoim portfolio m.in. wykonanie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy, że nagrodę przyznano za „trafne rozwiązanie urbanistyczno-architektoniczne, w szczególności za artykulację narożnika przestrzeni miejskiej z wyraźnie zdefiniowaną strefą wejściową, stworzenie wewnętrznego dziedzińca płynnie przechodzącego w zielone tereny rekreacyjne oraz dobranie odpowiednich proporcji i skali nowej zabudowy w stosunku do historycznej”. - Zwycięska praca jednocześnie eksponuje obie bryły - zarówno historyczną, jak i współczesną. Przez podniesienie narożnika bryły stwarza się nową jakość w przestrzeni miejskiej - uważa Piotr Kubańda, Miejski Konserwator Zabytków w Bielsku-Białej i członek komisji konkursowej.

 - Projekt był ogromnym wyzwaniem. Zarówno pod względem architektury, jak i założeń urbanistycznych, a także ogromu merytorycznego materiału oraz muzealnych zbiorów, dla których należało wypracować  spójną, atrakcyjną formułę prezentacji w przestrzeniach samego muzeum, jak i wokół niego - przyznaje współautor zwycięskiej pracy architekt Mirosław Nizio.

"Świat Bajki" przy Studiu Filmów Rysunkowych ma być połączeniem interaktywnego, nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki typowym dla ekspozycji wystawienniczych, podobnym do tych, które dziś istnieją przy niektórych studiach filmowych za granicą. Jego budowa powinna zakończyć się w 2020 roku. Środki na inwestycję o wartości ok. 20 mln zł pochodzić będą z funduszy europejskich.

bak