Zakaz palenia węglem brunatnym, mułami oraz flotokoncentratami, to główne założenia uchwały antysmogowej, którą przedstawił Urząd Marszałkowski w Katowicach. Dokument zakłada sukcesywną wymianę tzw. kopciuchów. Projektem zajmie się teraz sejmik śląski.

Jeśli procedowanie projektu odbędzie się po myśli marszałka województwa, to zakaz stosowania paliw powodujących wysoką emisję substancji trujących do atmosfery do ogrzewania domów zacznie obowiązywać od 1 września br. Chodzi o węgiel brunatny, muły i flotokoncentraty, a także wilgotne drewno.

Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5. Projekt przewiduje również daty graniczne wymiany starych urządzeń grzewczych.

Użytkownicy urządzeń starszych niż dziesięcioletnie będą zobowiązani wymienić je na piec klasy 5 najpóźniej do końca 2021 roku. W przypadku kotła w wieku od 5 do 10 lat, termin  upłynie wraz z końcem 2023 roku. Użytkownicy najmłodszych kotłów mają na wymianę o dwa lata dłużej. Wśród gospodarstw domowych, które posiadają kocioł klasy 3 i 4, graniczną datą jest rok 2027.

Zgodnie z założeniami uchwały, każdy kto buduje nowy dom na terenie województwa śląskiego i zamierza ogrzewać go paliwem stałym ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Regulacja zacznie obowiązywać po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

bak