Każdej zimy w Beskidy przyjeżdżają gwiazdy jazzu z całego świata. Niektóre są w Polsce po raz pierwszy i prezentują premierowy program. Nowością tegorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej będzie debiut nowego klubu, który mieści się w zabytkowym budynku pofabrycznym.

Na LOTOS Jazz Festival 19. Bielskiej Zadymce Jazzowej odbędą się dwie ważne premiery płyt wybitnych polskich perkusistów. Gospodarzem obu koncertów będzie nowy bielski klub jazzowy Metrum, mieszczący się w XIX-wiecznym budynku, który dzięki wieloletnim wysiłkom obecnego właściciela został pieczołowicie odrestaurowany. Całości kompleksu nadano nazwę ”Grępielnia”, która pochodzi od nazwy urządzeń (grępli, czyli grzebieni) i czynności rozczesywania wełny.

Budynek był niegdyś częścią kompleksu fabryczno-willowego należącego do Adolfa Mänhardta i Ferdynanda Hähnela. Fabryka stała się na przełomie wieków wiodącym w Austrii producentem obić zgrzebnych dla przemysłu wełnianego oraz wyrobów ze skóry dla przemysłu włókienniczego. Dziś oprócz klubu jazzowego „Metrum”, w kompleksie przy ul. Partyzantów znajdują się m.in. hotel, klub fitness i restauracja.

 - Nazwa Metrum Jazz Club niesie ze sobą nasze przesłanie - mówią właściciele klubu. - Metrum organizuje rytm w utworze muzycznym, rozkłada akcenty. Metrum jest zmienne i nieprzewidywalne, ale za punkt honoru stawiamy sobie stałe podnoszenie poprzeczki. Stylowy rozwój zgodny z pionierskim duchem Milesa Davisa - oto nasza ambicja - dodają.

W pierwszym dniu tegorocznej Zadymki, 20 lutego (godz. 21.30) w klubie „Metrum” wystąpi bielski perkusista Krzysztof Dziedzic, który po ponad 20 latach gry w zespołach wybitnych muzyków rozpoczyna działalność solową. Pod koniec br. dla wytwórni For Tune nagra swój pierwszy solowy album zatytułowany "TEMPO". TEMPO grane przez perkusję jest tematem i zarazem utworem, pretekstem do improwizacji. Zespół gra muzykę autorską i improwizowaną do TEMP granych na perkusji przez lidera. Gościem specjalnym wieczoru będzie Apostolis Anthimos.

W drugim premierowym koncercie w klubie „Metrum”, który odbędzie się 24 lutego (godz. 19.00) wystąpi Tomek Grochot - perkusista, perkusjonista, kompozytor. Wraz ze swoim kwintetem zaprezentuje drugą autorską płytę „In America”, nagraną z udziałem legendarnego trębacza Eddiego Hendersona. Płyta zdobyła 5-gwiazdkową recenzję w miesięczniku „Jazz Forum”. Grochot jest szerszej publiczności znany także jako wyśmienity i oryginalny drummer i przeszkadzajkarz w projektach: Nigella Kennedy’ego, Kroke, Edyty Geppert i Krzysztofa Herdzina.

W „Metrum” nastąpi również ogłoszenie wyników dorocznego konkursu zadymkowego dla młodych talentów. Codziennie w klubie będą odbywać się jam session (wstęp wolny). Portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym Zadymki. Dla naszych Czytelników mamy bezpłatne wejściówki na koncerty Krzysztofa Dziedzica oraz Tomka Grochota (szczegółowe informacje na naszej stronie w Facebook https://www.facebook.com/bielskobialapl). Więcej o bielskim festiwalu znajdziesz na www.zadymka.pl.

rok

Na zdjęciu: klub „Metrum”, fot. Metrum

Program Lotos Jazz Festival 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej