Rada Języka Polskiego opublikowała spis 69 imion, których nadawania dzieciom nie zaleca. Na liście znalazł się m.in. Radek, trafiła na nią też Nikola. Jerzy Bożek, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Bielsku-Białej przypomina jednak, że są to tylko zalecenia, a nie obowiązujące prawo.

Zgodnie z zapisami ustawy o aktach stanu cywilnego, kierownik USC może odmówić rejestracji nietypowego imienia, jeśli ma ono zostać zapisane w metryce urodzenia w formie zdrobniałej, nie pozwala odróżnić płci albo jest stygmatyzujące, ośmieszające, nieprzyzwoite. Od negatywnej decyzji można się odwołać do wojewody.

Galimatias z imionami

 - Rodzice miewają dziwaczne pomysły. Chcą zabłysnąć oryginalnością, a nie zdają sobie sprawy, że imię potrafi zatruć życie. Słyszałem na przykład o próbie nadania chłopcu imienia Genitaliusz. W Bielsku-Białej odmowy zdarzają się rzadko. Kiedyś nie zarejestrowałem Solidariusza, jednakże Aurorę już tak. Dziś zrobiłbym to samo. Mam liberalne podejście, lecz pewne granice istnieją. Jezus to bardzo popularne imię w krajach hiszpańskojęzycznych oraz w Portugalii i jej byłych koloniach. W Polsce nie występuje. Odradzałbym jego nadanie, ale nie sprzeciwiał się rejestracji. Co innego z Lucyferem czy Belzebubem - mówi pan kierownik.

Urodzaj na Jakubów i Zuzanny

W zeszłym roku bielski USC zarejestrował 4749 dzieci. Chłopców było 2466, a dziewczynek mniej, bo tylko 2283. Największym powodzeniem cieszyły się imiona Jakub (120) i Zuzanna (116). Zdarzały się również imiona bardziej egzotyczne: Margo, Tytus, Noah, Ettore, Leonardo, Oktawian, Liam. - Od dłuższego czasu obserwuję odwrót od imion tradycyjnych. W 2016 mieliśmy co prawda kilku Janów i kilkanaście Małgorzat, ale tylko jednego Mariana, jedną Renatę i jedną Reginę - informuje Jerzy Bożek.

Radzi, ale nie nakazuje

Zadaniem specjalistów skupionych w Radzie Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk jest troska o czystość polszczyzny. Wspomnianą listę 69 imion, których nadawania nie zalecają dzieciom narodowości polskiej posiadającym obywatelstwo RP, przygotowali na prośbę USC. Na liście są: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen, Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol, Nicole, Nika i Nikol jako imiona żeńskie i męskie, Nikola jako imię męskie, Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta, Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Przewodniczący RJP profesor Andrzej Markowski w komunikacie rozesłanym do mediów podkreśla: - Rada nie wydaje orzeczeń o dopuszczalności bądź niedopuszczalności imion nadawanych dzieciom, ona wydaje tylko zalecenia, które mogą być przez urzędy swobodnie interpretowane.

Pamiętajmy więc, że żadna „lista imion zakazanych” nie istnieje. Wszystko zależy od naszego zdrowego rozsądku.

Marek Żuliński

Na zdjęciu: w ub. roku bielski USC zarejestrował 4749 dzieci. Największym powodzeniem cieszyły się imiona Jakub (120) i Zuzanna (116). Fot. autora.