Nocne grzanie w MZK


2017-02-13, 07:00  |  komentarzy (59)

- W mroźne noce autobusy MZK stoją w zajezdni z włączonymi silnikami, emitując hałas i spaliny - poinformowała portal Czytelniczka z bielskiej Olszówki. Sprawę zgłosiła Straży Miejskiej, ale ta wykroczenia nie stwierdziła. Dyrekcja MZK tłumaczy, że „grzanie” silników jest konieczne ze względów technicznych.

Pod koniec ub. tygodnia jedna z Czytelniczek poinformowała nas o zagadkowych praktykach stosowanych w mroźne noce w bazie MZK przy ul. Długiej. Z jej relacji wynika, że w porze ciszy nocnej pracują silniki autobusów, a hałasujący tabor budzi okolicznych mieszkańców i powoduje dużą emisję spalin. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie komunikacji miejskiej w mieście, codziennie rano na trasy wyjeżdża ok. 100 autobusów. Problem nie jest więc bagatelny.

To nie był wybryk

 - Mieszkam trzysta metrów od zajezdni MZK. Odkąd zaczęły się mrozy, regularnie około trzeciej w nocy zaczyna się grzanie taboru autobusowego. Silniki pracują ponad godzinę, powodując hałas, który nie pozwala spać. Gdy odpali się sto autobusów z silnikiem diesla, powstaje chmura spalin. Mieszkam tutaj od 12 lat. Były mroźnie zimy, ale nie pamiętam podobnej sytuacji - przekonuje mieszkanka ul. Laskowej.

Nasza Czytelniczka interweniowała w tej sprawie w Straży Miejskiej. Dyżurny po otrzymaniu zgłoszenia skontaktował się z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym. Zdaniem strażników, zakłócenie spokoju i porządku publicznego nie przybrało formy wybryku, tj. czyn nie zawiera znamion wykroczenia w myśl art. 51 kodeksu wykroczeń. - Co za tym idzie nie było podstaw do podjęcia interwencji przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej - wyjaśnia komendant bielskiej straży Grzegorz Gładysz.

Dlaczego strażnicy nie zakwalifikowali czynu jako zdarzenia opisanego w art. 60 kodeksu drogowego, który zabrania kierującemu pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym? - Przepisy zawarte w ustawie prawo o ruchu drogowym regulują zasady odbywające się na drogach publicznych. Przedmiotowe zgłoszenie dotyczyło pojazdów znajdujących się poza drogą na terenie należącym do MZK - słyszymy.

Palenie przed wyjazdem

Dyrektor MZK Krzysztof Knapik broni swoich pracowników. - Gdy nocą jest mróz, to autobus przed wyjazdem z zajezdni musi chwilę popracować - tłumaczy dyrektor. Nasz rozmówca zapewnia, że „rozgrzewka” pojazdów nie trwa dłużej niż 10-15 minut. - Każdy autobus musi nabić powietrze w układach pneumatycznych, odblokować hamulce. Musimy to zrobić w zajezdni, żeby kierowca mógł punktualnie wyjechać na trasę. Pasażerowie również oczekują, że w pojazdach będzie ciepło.

Według naszych informacji, procedura odpalania silników autobusów w zajezdni podczas mrozów praktykowana jest w MZK od dawna. Tak było również w styczniu, gdy temperatura w ciągu nocy spadała do ponad -20 st. C. Przygotowanie taboru do wyjazdu na trasę jest obowiązkiem mistrza zmianowego pracującego w warsztacie.

Bartłomiej Kawalec

Artykuł wyświetlono 18947 razy
Najnowsze artykuły:
2017-09-25
Spór o parking przy stadionie
Po wyburzeniu obecnej siedziby Komendy Miejskiej Policji powstanie parking dla użytkowników pobliskiej hali sportowej, stadionu, Domu Żołnierza oraz mieszkańców osiedla. Rozważanych jest pięć projektów. Będzie skromnie lub na bogato.
więcej
2017-09-25
Idzie zmiana pogody
Po fatalnej końcówce lata nadchodzi pogodna i sucha aura. Łowcy Burz Podbeskidzie prognozują, że na początku tygodnia Polska znajdzie się w zasięgu rozległego układu wysokiego ciśnienia znad Rosji, który zapewni stabilną pogodę z dużą ilością słońca.
więcej
2017-09-25
Biskup pojechał na wieś - foto
Do wystrzegania się zazdrości i leczenia związanych z nią kompleksów wezwał bp Piotr Greger podczas mszy w parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. W tym czasie bp Roman Pindel wizytował parafię w Przecieszynie, skąd pochodzi premier Beata Szydło.
więcej
Komentarze:


  

Ukryty 2017-02-19 20:08
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - Mar 2017-02-18 15:28
Zastanawiam się dlaczego miasto nie inwestuje w autobusy CNG na metan było by ekologicznie i cicho. W Tychach od dawna maja takie autobusy o co chodzi ?
niezarejestrowany - Sman 2017-02-15 07:12
@ lol - przeczytałem Twojego posta i nie wierzę. Ty tak serio?
niezarejestrowany - Bobek 2017-02-15 00:50
Połowa ludzi mieszkających w Bielsku to są ludzie NIEPEŁNOSPRAWNI . A Ci naprawdę niepełnosprawni to ludzie bardzo sprawni , którzy są o wiele mądrzejsi niż Ci Niepełnosprawni umysłowo - zdrowi ludzie podobno :)
niezarejestrowany - Popieram 2017-02-14 13:34
Organ klaczy popieram
niezarejestrowany - organ klaczy 2017-02-14 13:20
@gość@- a kiedy widziałeś włączoną sygnalizację na hulance? no może przez krótki okres na początku;
cały twój post to brednie, nikt nie pisał że nie ma problemu wysypiska, było napisane że niektórzy ludzie mieszkający w Lipniku, czasami nawet od niedawna, najchętniej by go zamknęli i jak niektórzy mieszkający w Olszówce zajezdnie przenieśli by do innej dzielnicy, bo są uciążliwe. Pytanie tylko czy jest w Bielsku taka dzielnica w której nie mieszkają jacyś ludzie i tam można władować wszystko co uciążliwe? Nie, nie ma takiej tak samo nie ma takiego miejsca w okolicy. Żyjemy w terenie mocno zurbanizowanym ze wszystkimi tego plusami i minusami.
Czy nikomu z tych pseudo ekologów tu piszących, nie zdarzyło się w zimie chociaż raz włączyć samochód by się rozgrzał i drapać szyb? No chyba, że parkują w ciepłym garażu i jeżdżą tylko w lecie.
Ta pani która chciała zaistnieć, po prostu należy do typu ludzi o których mój Ś.P. ojciec mawiał -" że im koszula na tyłku przeszkadza" i tyle w temacie.
niezarejestrowany - Habab 2017-02-14 10:06
Nocne grzanie a już myślałem że w gaźnik
niezarejestrowany - bb zl 2017-02-14 08:29
lol - idąc tą drogą można robić, co chce, bo są większe problemy? Faktycznie mądrość ludowa
niezarejestrowany - gosc@ 2017-02-14 08:11
Ktoś wspomniał o wysypisku w Lipniku? Że to żaden problem? Nie mieszkam tam, ale wystarczy, że uchyli się okno samochodu. To jest duży problem dla mieszkańców i nie dziwię się. Mają domy z ogrodem, a nie mogą posiedzieć na ogrodzie, zrobić sobie grilla, skosić głupiej trawy itd, ale mało tego, nawet nie mogą przewietrzyć sobie domu, otworzyć okna, Kiedy chciałoby się trochę świeżego powietrza.
A zajezdnia? Ewidentnie ktoś tu ściemnia, skoro jedni mówią, że rozpalanie silników trwa 15 minut a inni, że godzinę. Może by w takim razie przeznaczyć pieniądze miasta na garaże MZK, a nie wiecznie coraz to dziwniejsze, niepotrzebne projekty. Pewnie uzbierałoby się też sporo pieniążków, gdyby bezsensowną sygnalizację świetlną na rondzie na Hulance już dawno temu wyłączyli...
niezarejestrowany - Fetysz kup 2017-02-14 08:10
Mi kupy zawsze przeszkadzają ale skoro tobie nie to daj adres będziemy tam wyprowadzać swojego doga
niezarejestrowany - lol 2017-02-14 02:19
Tak samo kiedyś ludziom nie przeszkadzały psie kupy i było to zupełnie normalne, tak teraz wiecie jak jest. Moim zdaniem po prostu się ludziom w głowach przewraca. Jak mówiła moja babka - wojna wszystko przewartościuje i ustawi poprawnie jak ma być, bo ludzie poznają czym jest prawdziwe zło.
niezarejestrowany - Andrzej 2017-02-13 20:28
Niestety jest dość spora grupa wiecznie niezadowolonych ludzi, którzy upatrzyli sobie MZK jako kozła ofiarnego. Są oni niezadowoleni chyba z całego świata, ale sami w sobie niczego nie widzą bo myślą, że są idealni, chociaż pewnie w ciągu chwili popelnią tyle błędów, że głowa mała...
Cokolwiek by się nie działo w MZK, czy to na terenie Zajezdni, czy z autobusem lub Kierowcą albo Kontrolerem na mieście, to zawsze trzeba (nawet nie znając faktów) winą obciążyć MZK i obrzucać błotem wszystkich pracowników tej firmy, taka już niechlubna natura tych nadąsanych i wiecznie niezadowolonych "przykładnych obywateli". To przykre i podłe, ale prawdziwe!
To jasne, że przy mrozach odpala się wcześniej silniki autobusów, żeby wszyscy skarżący się ludzie dojechali wczesnym rankiem punktualnie do celu.
niezarejestrowany - bb zl 2017-02-13 20:01
A zastępca prezydenta chciał w pobliżu zarabiać na mieszkaniach
niezarejestrowany - obczytany 2017-02-13 19:31
Pani mieszka 12 lat w tej okolicy. Dobrze wiec moje pare pytań. Skoro mieszka Pani tam tyle czasu i przez te 12 lat nie bylo problemu skąd teraz po 12 latach skarga ? Wcześniej to nie przeszkadzało ?? Co roku jest robiona taka akcja z racji tego ze rano w ciągu 15 minut nie nabije sie powietrza ani tym bardziej układ pneumatyczny sie nie odmrozi. Druga rzecz jeżeli pani liczyła na to ze będzie cisza w rejonie zajezdni to przykro mi ale takiej możliwości nie ma. Trzecia rzecz każdy rzuca sie ze autobusy kopca... Ok rozumiem ale proszę zwrócić uwagę również na samochody osobowe to dopiero sa truciciele... Typowy kowalski chce mieć ciepło w domu to pali byle czym... Gdyby nie rozgłos medialny ze jest smog to nikt by nie robił takiej akcji wiec szanowna pani polecam zacząć od siebie przestać palic dziadostwem albo gasić silnik samochód gdy stoi i czeka na kogoś bliskiego a potem wytykać błędy innym bo z takimi donosami to troche dziecinne zachowanie.
niezarejestrowany - mzk 2017-02-13 18:55
Ludzie czy Wy jesteście normalni? Przepadają maszyny źle, zamarzna autobusy, rano nie odpalą to będzie również źle bo nie dojada na przystanki. W wcześniejszych latach tego nie było? Dziwne... od lat 3 zmiana przepala maszyny w nocy :)
Przepalanie maszyn na hali? Nie sądzę żeby to było do zrobienia ponieważ nie ma garaży na wszystkie samochody, a żeby wjechać na halę samochód musi pracować kilka minut aby nabic powietrza do układu.
niezarejestrowany - organ klaczy 2017-02-13 18:47
tramwaje? a świstak siedzi i zawija sreberka- fantaści
niezarejestrowany - już niedługo 2017-02-13 18:13
@ Gfda - Najpierw muszą się zmienić władze w naszym mieście - nieprzychylne tej najlepszej formie komunikacji miejskiej. Czekamy!
niezarejestrowany - Gfda 2017-02-13 17:15
Tramwaje to rozwiązanie
niezarejestrowany - Aneks 2017-02-13 17:05
Kiedyś starsze autobusy cala noc miały zapalone silniki
niezarejestrowany - Ebns 2017-02-13 17:01
Standardy łamie państwo pozwalając żeby odpadami palono w piecach
niezarejestrowany - anno 2017-02-13 16:32
Jakoś nie widać tego ogrzewania w autobusach. Dziś jak wracałem z pracy było zimno
niezarejestrowany - badmanbusiness 2017-02-13 16:05
Aha, do wszystkich hejtujących "donosicielkę": Jak będziecie leżeć na onkologii (nikomu tego nie życzę) i akurat tak się złoży, że będziecie mogli ruszać jednym palcem to sobie przescrollujcie ten artykuł i przypomnijcie mądrosci, które tutaj piszecie, humor się wam poprawi. pozdro
niezarejestrowany - Pawel 2017-02-13 15:55
A ja mieszkam blisko smietnika i obwodnicy na na Zywiec i jest git .ludzie przestancie plakac lepiej juz nie bedzie ..Troche usmiechu:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
niezarejestrowany - badmanbusiness 2017-02-13 15:54
Haha, co za żenada, miasta przescigują się w tym które ma nowoczesniejsze i bardziej ekologiczne autobusy, infrastrukturę, itp. Tymczasem w Bielsku, które nie jest an biedne ani prowincjonalne jakis janusz-prezes twierdzi, że smrodzenie i ryk silników od 3 nad ranem to konieczne względy techniczne...
Pani która zadzwoniła wykazała się zdrową postawą bo jest zasadnicza różnica pomiędzy donosem na sąsiada biedaka, który pali starymi meblami a zawiadomieniem odpowiednich służb o tym, że główny operator komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej łamie standardy, których przestrzeganie jest jego psim obowiązkiem. No ale co z tego skoro kolesie z MZK i straży miejskiej pozamiatali sprawę pod dywan.
niezarejestrowany - wujcio 2017-02-13 15:48
Pewnie pali śmieciami i chciała odciągnąć od siebie uwagę.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic