Coraz więcej prostytutek


2017-02-15, 07:00  |  komentarzy (39)

W Bielsku-Białej wzrasta liczba kobiet wykonujących najstarszy zawód świata. Zmienia się też sposób świadczenia przez nie usług. Kiedyś przyjmowały klientów głównie w agencjach towarzyskich, teraz przeniosły działalność do prywatnych mieszkań, a uprawiany przez siebie proceder reklamują w internecie.

Prawo zakazuje nie tylko karania, ale również ewidencjonowania prostytutek. One jednak „rejestrują” się same: zdjęcia, numery telefonów i adresy mailowe umieszczają na portalach erotycznych.

Domówki kontra agencje

W 2010 roku firma Sedlak & Sedlak w opracowanym przez siebie raporcie szacowała, że w stolicy Podbeskidzia jest ok. 120 zawodowych prostytutek. Teraz z analizy zawartości największych ogólnopolskich witryn publikujących anonse towarzyskie (nazw nie podajemy, by ich nie promować) wynika, że na terenie miasta prostytucją zajmuje się regularnie co najmniej 200 osób (190 kobiet i 10 mężczyzn).

Wzrost jest więc znaczący. W branży - nie licząc sutenerów, ochroniarzy, kierowców, itd. - pracuje tylu ludzi, co w sporej wielkości przedsiębiorstwie. Wszystkie panie deklarują pełnoletność, najstarsza z nich dawno skończyła 60 lat. Jeden telefon do agencji towarzyskiej pozwala stwierdzić, że dane niekoniecznie są prawdziwe. Na pytanie o dziewczyny młodsze niż 18 lat, słychać odpowiedź: - Proszę przyjechać, pogadamy na miejscu…

Agencji w mieście działa kilka. Tzw. domówek, czyli normalnych mieszkań, w których prostytutki prowadzą swą działalność, jest kilkadziesiąt. Ich liczba, zwłaszcza w centrum, wciąż rośnie. Koszty najmu są niższe niż w przypadku lokali użytkowych, a ceny za usługi konkurencyjne w stosunku do tych obowiązujących w agencjach.

Za parę butów

 - Na całej kuli ziemskiej, niezależnie od rynku, cena usługi seksualnej świadczonej przez zawodową pracownicę równa się cenie pary męskich trzewików - pisał Marek Karpiński w książce „Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji”. Prawidłowość ta sprawdza się również w Bielsku-Białej. Klient płaci zazwyczaj 150 zł za godzinę towarzystwa. To cena średnia. Są panie, które oferują swe wdzięki już za kilkadziesiąt złotych, są i takie, które żądają wielokrotnie więcej.

Wzrost liczby osób parających się prostytucją spowodował zaostrzenie konkurencji. Przejawia się to m.in. w rozszerzeniu oferty. Kobiety nie obawiają się, co było kiedyś chyba nie do pomyślenia, pokazać w internecie twarzy i zamieścić dostępnych dla każdego informacji, jakie to usługi proponują. A proponują wszystko. W ofercie brak tylko pedofilii i zoofilii, bo tego akurat zabrania polskie prawo.

Bezczynne państwo

Świadczenie usług seksualnych w zamian za pieniądze karalne nie jest, ale ściganiu podlega zmuszanie do prostytucji, stręczycielstwo (nakłanianie), kuplerstwo (ułatwianie) oraz sutenerstwo (czerpanie korzyści z uprawiania prostytucji przez inną osobę). Prostytutki w Polsce nie płacą podatków, nie są ubezpieczone, nie będą miały emerytur, nie przechodzą też obowiązkowych badań lekarskich. Państwo udaje, że problemu nie ma.

 - Znamy skalę zjawiska, trzymamy rękę na pulsie, kontrolujemy sytuację. Nasze działania mają charakter operacyjny i z natury rzeczy nie chcemy ich nagłaśniać. Zapewniam jednak, że je prowadzimy - mówi nadkomisarz Elwira Jurasz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Pytana o konkrety, informuje o zatrzymaniach osób czerpiących korzyści z cudzego nierządu dokonanych w 2015 roku. A prostytutek w mieście przybywa.

Marek Żuliński

Artykuł wyświetlono 26577 razy
Najnowsze artykuły:
2017-04-30
Powrót z Los Angeles
- Pamiętam, jak chodziłem na lody do dzisiejszych „Delicji” - mówi Robert, którego zainteresował plakat spektaklu „Dybbuk”. Zażartował, że z dzieciństwa w Bielsku zapamiętał zupełnie inaczej ubranych Żydów. Teraz wrócił na jeden dzień.
więcej
2017-04-30
Pogoda nie zepsuje nam widowiska
Z każdym dniem Majówki towarzyszyć nam będzie coraz więcej słońca, co oznacza, że na Podbeskidzie wrócą wiosenne temperatury. Przelotne opady deszczu spodziewane są we wtorek i środę, ale aura nie powinna zepsuć koncertu pod Dębowcem.
więcej
2017-04-30
Lewica pamięta o 1 Maja
Jak co roku, w dniu Święta Pracy delegacje SLD oraz innych ugrupowań lewicowych złożą wiązanki kwiatów w miejscach związanych z historią ruchu robotniczego w naszym regionie.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - lustro 2017-03-12 19:18
brawoooooooooooo na Wiejskiej prostytutki ,tu prostytutki ... jest dorze ,jest robota ,jest kasa ,jest przyjemność ... wszyscy zadowoleni ...
niezarejestrowany - drix 2017-02-20 21:36
W krajach cywilizowanych nie idzie sie za oborę albo za stodołę albo do piwnicy i na węglu, tylko są legalne burdele
niezarejestrowany - adamp26 2017-02-17 12:23
Państwo nie jest bezczynne . Od chyba dwóch lat praca tych pań zasila .... PKB - podobnie jak szara strefa . Oficjalnie w myśl przepisów unijnych
niezarejestrowany - iza 2017-02-16 17:03
I taki zawód jest potrzebny niech sobie korzystają zamiast sie czepiać normalnych kobiet i je wykorzystywać ale niektórzy to im szkoda zapłacić takie to dno
niezarejestrowany - Mario 2017-02-16 16:39
Ich przynajmniej podatki nie obowiązują! to sobie coś odłożą! A my? podatki płacimy a emerytury nie zobaczymy!
niezarejestrowany - organ klaczy 2017-02-16 14:32
jestem zdziwiony! jeszcze nikt nie napisał ze to wina Krywulta!!!
niezarejestrowany - qwert 2017-02-16 13:27
dlaczego policja nic nie robi? bo sama korzysta z usług :)
niezarejestrowany - erick 2017-02-16 10:01
nena a gdzie jest napisane że była nierządnicą ?? Pytam całkiem poważnie
niezarejestrowany - asap 2017-02-16 08:18
@kiki - czytaj uważnie! Papierosy = narkotyki
niezarejestrowany - kiki 2017-02-16 08:03
asap - przestań bzdyczyć a jak państwo sprzedaje papierosy czy alkohol to nie jest dealerem????
Przecież to taki sam syf jak narkotyki !!!!!!!!!!!
niezarejestrowany - asap 2017-02-16 06:45
Pwtarzam, państwo biorące podatki od prostytutki staje się sutenerem. Biorąc kasę z akcyzy na papierosy staje się dealerem narkotyków!
niezarejestrowany - Gościu 2017-02-16 06:22
Nie będą miały emerytur... hmmm, pozostaje "Biedronka" albo wreszcie jak w całym cywilizowanym świecie (oprócz cywilizowanej Rossiji i satelitów) emerytury rządowe należne za to ze się jest obywatelem tego kraju.
niezarejestrowany - guma 2017-02-15 21:15
Kasa fiskalna dla dzi..... natycmiast !!!!
niezarejestrowany - Barbara 2017-02-15 21:01
NIEzła liczba odsłon, tym bardziej, że portal jest lokalny a NIE ogólnopolski.
niezarejestrowany - obywatel 2017-02-15 20:13
uwazam ze jest to problem ale jezeli chodzi o podatek to dlaczego nie jezeli ktos dostanie od rodzicow 10000 tysiecy zlotych na urzadzenie mieszkania to ma odprowadzic podatek do skarbowego dlaczego na podobnej zasadzie nie mozna brac od prostytutek przeciez to ich dochod. Koniecznie trzeba zrobic taka ustawe inne dochodyzeby odprowadzaly czuly sie obywatelami chociaz nie popieram prostytucji nawet gdy panstwo zabroni to i tak podziemie bedzie dzialac zachecam rzadzacych aby sie zastanowili nad tym.
niezarejestrowany - Dev 2017-02-15 19:59
Ostatnia ostoja wolnego rynku. Smutne to.
niezarejestrowany - tak pytam 2017-02-15 18:16
Rozumiem że największy problem to ten że prostytutki nie odprowadzają podatków ??? A ci co wynajmują im mieszkania stoją w kolejce w US odprowadzając podatek za dochód z wynajęcia mieszkania ???
niezarejestrowany - Mlody z twrdym 2017-02-15 16:17
Faktycznie coraz ciężej przejść przez sferę.
niezarejestrowany - lucky 2017-02-15 14:12
Cóż... PiS w kraju rządzi, kasa popłynęła do menelstwa, więc zwiększa się i podaż. Prawa rynku. Amen
niezarejestrowany - zima 2017-02-15 13:28
Miśka Państwo niszczy obywateli lekami, jedzeniem, powietrzem, Pamiętaj opłaca się leczyć ale nie wyleczyć !!!!
niezarejestrowany - Miśka 2017-02-15 12:58
@ asap napisał, że Państwo było by sutenerem. Państwo niszczy lekami obywateli i nie zezwoli na sex - najlepsze lekarstwo na depresję. :) Nie masz domowego obiadku,nie umiesz ugotować- jesz w restauracji, głodny nie chodzisz. :)
niezarejestrowany - gregory75 2017-02-15 12:04
Ja też korzystam i jestem zadowolony! Nie rozumiem w czym problem?
nena 2017-02-15 11:13
@ercik, nie jest napisane prostytutką bo wtedy to określenie nie było w użyciu ale z tego co mi wiadomo była nazwana nierządnicą to chyba pokrewne określenie. Ale tak jak napisałam wcześniej, mogę się mylić oczywiście :) wiec z radością przeczytam że było inaczej :)
niezarejestrowany - Normalny facet 48 lat 2017-02-15 10:37
A ja lubie i korzystam dwa, trzy razy w miesiącu i nie widzę w tym nic złego, choć jestem żonaty. Ja jestem zadowolony, żona nic nie wie, dziewczyny zarobią i wszystko gra.
niezarejestrowany - Barabasz 2017-02-15 10:37
@Neta, bardzo dobrze opisał to w swojej książce Waldemar Łysiak (niestety,tytułu nie pamiętam )
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda