Zanim ogłoszą alarm


2017-02-16, 07:00  |  komentarzy (15)

Do zadań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska należy badanie zawartości tlenków siarki i azotu, tlenku węgla, metali ciężkich, benzopirenu i pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10 w powietrzu. W Bielsku-Białej WIOŚ realizuje swoje funkcje poprzez dwie stacje pomiarowe: przy ul. Kossak-Szczuckiej oraz ul. Sterniczej i szuka miejsca dla trzeciej, która ma skupić się na analizie wpływu ruchu drogowego na jakość powietrza.

Miejsca są wybierane według kryteriów zawartych w rozporządzeniu ministra środowiska, które szczegółowo określa zasady lokalizacji stacji. Obiekt nie może znajdować się w okolicach, gdzie występują warunki dające skrajne wyniki - pomiar musi być reprezentatywny dla większego obszaru, w tym przypadku całego miasta. Dlatego ważne jest odpowiednie oddalenie od zabudowań, wysokich drzew, ścian czy dróg. Nawet pyłki ze zbyt dużych i zbyt blisko rosnących drzew mogą zafałszować wyniki pomiarów.

Codziennie nowy krążek

Przy ul. Kossak Szczuckiej znajduje się stacja pomiarowa podająca wyniki do publicznej wiadomości niedługo po pomiarze. Powietrze pobierane przez tzw. czerpnie analizowane jest automatycznie. Właśnie z tych wyników korzystają popularne aplikacje na telefony komórkowe. W obiekcie zainstalowany jest też "manualny" pobornik pyłu PM10. Krążek, przez który przechodzi powietrze, mechanizm urządzenia zmienia codziennie na nowy. Co dwa tygodnie wchłonięta przez krążki zawartość jest wywożona ze stacji i poddawana precyzyjnym badaniom w laboratorium, gdzie określa się poziom pyłów, metali ciężkich i benzopirenu.

Na stacji pomiarowej przy ul. Sterniczej prowadzony jest pomiar manualny pyłu zawieszonego PM2,5, a wyniki publikowane są po wykonaniu analiz laboratoryjnych na stronie internetowej WIOŚ. Dla drobnego pyłu PM2,5 obowiązują normy średnioroczne. Brak jest też poziomów informowania i alarmowania. Pył PM2,5 stanowi około 60-90 proc. pyłu PM10. Znając stężenie PM10 i procentowy udział PM2,5 w PM10, można oszacować stężenie PM2,5. Gdy poziom PM10 jest wysoki, z dużą pewnością można stwierdzić, że podobne są także wskazania PM2,5.

Obowiązek alarmowania

Postawienie jednej stacji to koszt nawet kilkuset tysięcy złotych. Kosztowna jest też bieżąca obsługa systemu monitorowania. Natomiast tanie stacje amatorskie, które bazują na laserowym pomiarze, można kupić już za 500 zł lub zbudować samemu. Dają rozeznanie w czystości powietrza, ale wiedza ta dotyczy bardzo ograniczonego obszaru. Bliskość uciążliwego sąsiedztwa, kształt terenu czy elewacje budynków mogą mieć duży i nieprzewidywalny wpływ na wynik. Sami producenci podają, że pomiar może być obarczony dużym błędem ze względu na wahania wilgotności.

WIOŚ nie podlega samorządowi, lecz ministrowi środowiska. W razie przekroczenia ustalonych norm ma obowiązek zareagować. Według rozporządzeń, w przypadku przekroczenia średniego dobowego poziomu 200 mg/m3 (400 proc. normy) WIOŚ informuje o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego. Powyżej średniej dobowej 300 mg /m3 (600 proc. normy) ogłaszany jest alarm, a ten przez centra zarządzania kryzysowego trafia do samorządów. Mają one obowiązek zaalarmować mieszkańców poprzez internet i środki masowego przekazu.

***

Wyniki badań jakości powietrza oraz prognozy dostępne są na stronie WIOŚ w Katowicach: www.katowice.wios.gov.pl, w zakładce „Śląski Monitoring Powietrza”. Uruchomiona została również darmowa wielosystemowa aplikacja mobilna na telefony komórkowe „Jakość powietrza w Polsce”, która udostępnia dane z automatycznych stacji monitoringu jakości powietrza.

Tekst i foto: Piotr Bieniecki
Warunki zakupu i wykorzystania zdjęć

Artykuł wyświetlono 7463 razy


Galeria:














Najnowsze artykuły:
2017-10-22
Przeboje świata specjalnie dla bielszczan
Próby wokalne, taneczne i instrumentalne trwają od sierpnia. Zespół Włóczykije zaprasza bielszczan na widowisko z udziałem znanego wokalisty Grzegorza Wilka. W programie m.in. piosenki Czesława Niemena, Joe Cockera, Roxette, ABBA czy Blues Brothers.
więcej
2017-10-22
Uwaga na agresywne wpisy w sieci
Podczas spotkania w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 im. S. Staszica policjanci przybliżyli młodzieży temat przemocy rówieśniczej przejawiającej się agresywnymi, wulgarnymi wpisami i komentarzami w sieci oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
więcej
2017-10-21
Ikarusy do kasacji
MZK w Bielsku-Białej ma ich jeszcze 14. Najbardziej wysłużone woziły pasażerów przez ponad ćwierć wieku. Dały się poznać jako bezawaryjne i bardzo proste w obsłudze, choć wyjątkowo hałaśliwe i nie spełniające dzisiejszych norm ekologicznych.
więcej
Komentarze:


  

Ukryty 2017-02-17 08:08
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - trzeźwomyślący 2017-02-17 07:13
do holiday: argumentacja KOD? Niech nas trują, byle nakazu nie było? Gdyby Po wydało nakaz, byłoby ok? Wszędzie musisz mieszać walkę z rządem? Obudź się, czlowieku, tu chodzi o zdrowie a nawet życie ludzi!
niezarejestrowany - zbulwersowana bielszczanka 2017-02-17 07:08
Co za durnowata argumentacja! Na kosztowne przystanki, wc, stadion pieniądze się znalazły? Na ich obsługę również? Pan Prezydent "ruszy się" dopiero, kiedy zachoruje on lub ktoś z jego najbliższych? Tylko że wtedy to już droga bez odwrotu, proszę pamiętać.
niezarejestrowany - na co czekacie SM? 2017-02-16 14:59
Aż prosi się, żeby Straż Miejska w końcu zaczęła naprawdę działać - nieustannie kontrolować palących i ostro karać tych, którzy zatruwają powietrze. Zyskała by wtedy szacunek wśród mieszkańców, którego do tej pory nie udało się jej zdobyć. W okresie zimowym nie musi robić nic więcej - nie ma nic cenniejszego od zdrowia i życia mieszkańców.
niezarejestrowany - aaa 2017-02-16 14:28
rrx akurat mułem i flotem to moge palic
niezarejestrowany - organ klaczy 2017-02-16 13:25
@zaczadzony- z podtruciem w drodze do sklepu musi być prawda, gadasz od rzeczy
niezarejestrowany - zaczadzony 2017-02-16 13:14
Popieram @heniek poza tym jednym co do "przymusu" bo polak nie lubi być do niczego przmuszany. Już dawno wszystkie domy powinny być podłączone do sieci ciepłowniczej. Rano w BB jest ciemno od dymu. Ja na swej wsi też chcę mieć ogrzewanie i zarezem ciepłą wodę z sieci ciepłowniczej tak jak mam wodę z Aqua. Rano szedłem do sklepu i się podtrułem spalinami z kominów. Strach żyć.
niezarejestrowany - holiday 2017-02-16 10:49
tak, tak ustawowy nakaz!!!!! przy obecnej władzy nie będzie to trudne :-)
Ludzie pomyślcie choć troszeczkę zanim cos napiszecie, chyba ze piszecie tylko po to aby zaistnieć!!!
niezarejestrowany - heniek 2017-02-16 10:32
trzeba ustawowo wprowadzić nakaz podpinania się domów budujących się i już wybudowanych do sieci ciepłowniczej .W BB jest nowoczesna elektrociepłownia w Czechowicach Dziedzicach również jest nowoczesny kocioł .Inaczej my wszyscy wraz z naszymi dziećmi skończymy na onkologii.
Ukryty 2017-02-16 10:30
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - wstyd panieprezydencie 2017-02-16 09:53
KAZ - dokładnie na głupoty jest kasa tzn przystanki po 200 000 sztuka, WC po 300 000 sztuka, stadion za 120 mln a na ochronę zdrowia NIE MA kasy.
niezarejestrowany - rrx 2017-02-16 09:42
W każdej dzielnicy miasta powinna być stacja pomiarowa. Na podstawie bieżących pomiarów, do których miały by też dostęp osoby pracujące w monitoringu miejskim, powinny być wysyłane patrole straży miejskiej, które kontrolowały by paleniska pod kontem palenia syfem(mułem, flotem, śmieciami itp) a nie czekać, aż kogoś sąsiad-smierdziel przydusi do tego stopnia, że w końcu zadzwoni z donosem.
niezarejestrowany - KAZ 2017-02-16 09:27
Cudownie. Bardzo się wzruszyłem,że ta stacja jest taka droga. Tylko jak wygląda koszt stacji przy koszcie granitowego kibla? A porównywał Pan koszty stacji do kosztów oświetlenia Bożonarodzeniowego w Bielsku /600.000/. Czyli reasumując - ja, jako obywatel Bielska płacący wzrastające co roku podatki, nie mam prawa byc informowany ,ze w mieście jest smog i dla mojego bezpieczeństwa nie powinienem opuszczać domu. Przykładem kompletnej dezinformacji jest elektroniczna tablica w centrum BB. W czasie smogu nieczynna. Po co straszyć obywateli ? A niech sobie chodzą spokojnie, tylko w szpitalu chorób płuc w Bystrej brak miejsc. I grabarze maja trochę więcej roboty.
niezarejestrowany - BBik 2017-02-16 09:21
Tutaj chodzi o zanieczyszczenia odn. samochodów ... więc stacja będzie niedaleko jakiegoś dużego skrzyżowania
niezarejestrowany - Rosta 2017-02-16 07:56
Jeżeli kryterium dla postawienia stacji pomiarowej będzie ilość zużywania paliwa kiepskiej jakości lub śmieci to zapraszam na osiedle Rosta. Wyjście z psem na spacer w godzinach popołudniowych/wieczornych to samobójstwo.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic