Łowy na kierowców?


2017-02-17, 07:00  |  komentarzy (81)

W liście do portalu mieszkaniec ulicy Młyńskiej poskarżył się na działania strażników miejskich, którzy od pewnego czasu, jak pisze, urządzają sobie w tym miejscu „łowy na kierowców”. - Musimy przywrócić Straż Miejską mieszkańcom - komentuje pos. Jerzy Jachnik i prosi bielszczan o zgłaszanie przypadków złego potraktowania ich przez funkcjonariuszy.

 - Z jednej strony ulicy jest chodnik, na którym od 20 lat wszyscy parkowali samochody, tak żeby zostawał przynajmniej metr na przejście dla pieszych - napisał Czytelnik. - Po drugiej stronie jest chodnik, na którym nikt nigdy nie parkował i nie parkuje. Wiem, że metr to według przepisów za mało, bo powinno być 1,5 metra. Tyle, że chodnik ma właśnie 1,5 metra. Poza tym, jeśli w ciągu dnia przejdą tamtędy dwie osoby, to jest dużo. Kierowcy tam parkują, bo niestety nie ma innej możliwości, a Straż Miejska nakłada mandaty. Z jednej strony słusznie, bo według przepisów, jest źle zaparkowane. Z drugiej strony, przecież głowa nie służy tylko do noszenia czapki. Skoro można przejść, to po co to robią? Łatwe pieniądze?

Komendant wyjaśnia

Straż Miejska, którą poprosiliśmy o wyjaśnienia, zapewnia, że kontrole w tym miejscu wynikają ze zgłoszeń samych mieszkańców. - Zgodnie z ustawowymi zadaniami, Straż Miejska - przypomina komendant Grzegorz Gładysz - została zobowiązana do podejmowania czynności mających na celu utrzymanie porządku w ruchu drogowym. Warunki dopuszczalności zatrzymania i postoju pojazdu na chodniku zostały określone w art. 47 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Z przepisów tych jednoznacznie wynika, że postój pojazdu na chodniku jest dozwolony w przypadku pozostawienia przynajmniej 1,5 metra szerokości chodnika dla ruchu pieszych.

Komendant Straży Miejskiej zdecydowanie odpiera także zarzut dotyczący zdobywania „łatwych pieniędzy” poprzez nakładanie przez funkcjonariuszy w tym miejscu mandatów karnych. - Dotychczas podejmowane działania opierały się na stosowaniu wobec osób pozostawiających swoje pojazdy na chodniku środków oddziaływania wychowawczego w postaci pouczeń i zwracania uwagi oraz informowaniu i przypominaniu społeczności lokalnej o obowiązujących przepisach regulujących porządek w ruchu drogowym - zauważa komendant Gładysz.

Przywrócić mieszkańcom lub…

Temat skarg mieszkańców na działalność Straży Miejskiej pojawił się za sprawą posła Jerzego Jachnika na styczniowej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej. Parlamentarzysta podawał wówczas przykład z ul. Cieszyńskiej, gdzie kierowca został ukarany mandatem, gdy zatrzymał się na chwilę, by wyładować towar.

 - Musimy przywrócić Straż Miejską mieszkańcom - komentuje dla naszego portalu Jerzy Jachnik, poseł na Sejm RP (Kukiz'15). - W związku z tym proszę bielszczan o zgłaszanie do mojego biura poselskiego wszystkich przypadków złego potraktowania ich przez funkcjonariuszy. Te przypadki będę przedstawiać na sesjach Rady Miejskiej, tak aby istniała stała presja na Straż Miejską w kierunku pozytywnych zmian. Jeżeli te działania nie przyniosą zamierzonego skutku, poprzemy bądź wystawimy za półtora roku własnego kandydata na prezydenta miasta, który publicznie zobowiąże się zlikwidować tę instytucję - deklaruje parlamentarzysta.

Maciej Chrobak

Na zdjęciu: ulica Młyńska w Bielsku-Białej

Artykuł wyświetlono 10106 razy
Najnowsze artykuły:
2017-02-27
Nowoczesna skręca w lewo? - foto
Pozyskiwanie rozczarowanego elektoratu PiS oraz merytoryczne propozycje dotyczące wizji Polski - zapowiedział prezes Nowoczesnej Ryszard Petru podczas wczorajszej konferencji z sympatykami tej partii w Bielsku-Białej.
więcej
2017-02-27
By wycinka była… tańsza
Deweloperzy skarżą się na nowe przepisy o wycince drzew. Ich krytyka tzw. Lex Szyszko różni się jednak od zastrzeżeń ekologów. Jaka jest sytuacja pod tym względem w Bielsku-Białej? W naszym artykule próbujemy przyjrzeć się tym kwestiom.
więcej
2017-02-27
Śmiertelny wypadek na Cieszyńskiej
Drogówka ustala szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło dzisiaj na ul. Cieszyńskiej. 62-letni kierowca mercedesa najprawdopodobniej stracił przytomność za kierownicą, po czym wjechał w przydrożne ogrodzenie. Poniósł śmierć na miejscu.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - aas 2017-02-23 15:08
Interesuje mnie bardzo czy strażnicy miejscy udzielali już tych pouczeń w innych rejonach miasta czy tylko upodobali sobie ul. Młyńską.
niezarejestrowany - ortograf 2017-02-20 07:14
Młody - o jakiej to włodarzy piszesz??? CYTAT: "włodarzą miast i gmin". Jaką "włodarzą"???
niezarejestrowany - zdecydujcie się 2017-02-19 19:57
wszyscy tak strasznie narzekacie, zlikwidować dać kase policji, ale problem w tym że 96% straży jest kierowana przez powołanych na te stanowiska EMERYTOWANYCH POLICJANTÓW uważanych za profesjonalistów, za najlepszych z najlepszych i to nie zwykłe krawężniki tylko wysoko wyszkoleni oficerowie - więc o co wam chodzi ?? albo ci policjanci są do niczego albo włodarzą miast i gmin zależy aby straże tak właśnie działały jak działają - a to wy wybieraliście w wyborach prezydentów wójtów burmistrzów i radnych
niezarejestrowany - zezem 2017-02-19 15:09
Straż Miejska, jak sama nazwa wskazuje, służy przede wszystkim do stróżowania i ochrony władz miasta oraz urzędu też miasta. Tam strażników jest najwięcej. A gdzie jeszcze, ano tam gdzie kasa leży na ziemi, a w zasadzie stoją samochody, czyli na ulicach, placach i chodnikach. Tam gdzie brud i bałagan wiecznie zalega, koło tzw. "dzwonów" na segregowane odpady, gdzie całą zimę leży nie sprzątany śnieg na chodnikach oraz bałagan na nieruchomościach bez gospodarza, tam strażników nikt nigdy nie widział i nie zobaczy. Przykład ulice: Zajazdowa i Doliny Miętusiej. Czas strażnicy ruszyć ... i zobaczyć jak wygląda miasto, nie tylko koło ratusza. Kasztelan sobie poradzi.
niezarejestrowany - staszek 2017-02-19 10:24
Obywatele powinni informować o nieprawidłowościach występujących w Strazy Miejskiej przecież ta instytucja istnieje z naszych pieniędzy...skoro jest niepotrzebna to zasadnicze pytanie komu ona służy? Ile kosztuje utrzymanie Stray Miejskiej w Bielsku Białej?
niezarejestrowany - Tylko 2017-02-19 09:00
Robert udaj się do prokuratury ze swoją wiedza
niezarejestrowany - Praw 2017-02-19 08:59
Poniższy komentarz daje podstawy do wystąpienia na drogę sądowa za pomowienie
niezarejestrowany - robert 2017-02-19 08:30
Wstyd to jest mieć takiego prezydenta najwyzsza pora rozbić ta śitwę w Bielsku na czele ze Strażą Miejska i układzikami.
niezarejestrowany - WSTYD za pOSŁa 2017-02-18 21:06
jakość problemów jasno odzwierciedla poziom intelektualny autora - pAnie pOŚLE weź się do roboty, bezrobocie, służba zdrowia, ubezpieczenia zdrowotne, edukacja, itp. itd.
niezarejestrowany - janek 2017-02-18 20:58
to jedź do USA i tam zostań chłopie. Nie wiem czy zauwazyłeś stan infrastruktury drogowej u nas a w wielkim USA "troche" się różni. tak jak pisałem pomyśl zanim napiszesz.
Ukryty 2017-02-18 20:14
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - jgtuhg 2017-02-18 19:15
@janek Zastosuj się do własnych rad tych o myśleniu rzecz jasna
niezarejestrowany - Obywatel 2017-02-18 19:15
Janek, to nie donosy, ale godna pochwały właściwa postawa obywatelska! W takich USA to norma.
Ukryty 2017-02-18 17:48
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - janek 2017-02-18 16:24
Wszystkie te mandaty, które dali były z donosów. Tak twierdzi policja. Znalazł się jakiś "ktoś", komu się nudzi i jest wredny. Zadzwonił i tyle. Zawiść ludzka. Słuchacz jedynie słusznego radia i fan prezesa !!! Tylko oni sami ostatnio mówią, że społeczeństwo ponad prawem. Więc co jest ?? Nie słuchają "wielkiego" dyktatora ?? Ci którzy tu komentują i się unoszą bo przepisy są łamane to nigdy nie przeszli przez ulicę po za wyznaczonym miejscem ?? Czym palą w domach ?? Ile razy złamali inne przepisy ?? Więc może zanim coś napiszecie to pomyślcie trochę - głową a nie główką !!!!.
niezarejestrowany - Xgf 2017-02-18 15:33
Łowy na łamiących przepisy tak powinien być tytuł a tu jakby byli bez winy
niezarejestrowany - Cielawski 2017-02-18 12:20
Bzdura! !ludzie zgłaszają na mapie zagrożeń anonimowo i maja fun jak komuś mundurowi mandat dają przecież to takie polskie nie wierzę że policja czy am szuka ulic na osiedlach by wlewać mandaty to wszystko wynika z nasze mentalności Polak Polakowi wróg największy osoby które żyły na emigracji wiedzą o czym pisze
niezarejestrowany - mieszkaniec 2017-02-18 12:13
na Młyńskiej to wcale nie o to chodzi, że ktoś źle parkuje i należy mu się mandat lub nie. Z jednej strony słusznie bo ma być 1.5 metra. Z drugiej strony jeśli ktoś zaparkuje i swobodnie da się przejść, przejechać wózkiem to durnota. Ale pretensje głównie są o to, że jak jakiś matoł zniszczy komuś samochód, rozbijają butelki na chodnikach, ludzie nie sprzątają po swoich psach to takie zgłoszenia są ignorowane przez policje i sm. Jeśli już muszą wykonać target z mandatami to niech je wlepiają. Ale jak są potrzebni to mają przyjechać a nie wymyślać niską szkodliwosć społeczną !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to jest główny problem na ul.Młyńskiej
niezarejestrowany - lol22 2017-02-18 11:11
Niech zainteresują się rejonem skrzyżowania ul. Czwartaków i Spółdzielców. Wyjazd z tej pierwszej to za każdym razem zagrożenie życia. Parkujące w rejonie skrzyżowania pojazdy zasłaniają wszystko, tak że można wjechać komuś prosto przed samochód, a niektórzy na Spółdzielców rozwijają oszałamiające prędkości. Zazwyczaj i policja i SM tylko przejeżdża obok i nie reaguje.
niezarejestrowany - Ghvg 2017-02-18 10:27
Może poszerzyć jezdnie o ten chodnik i miejsca postojowe wyznaczyć. Drodzy mieszkańcy zgłoś cie to swojemu radnemu. Teraz to wygląda tak ze ktoś zgasł wykroczenia ktoś inny musi reagować a i tak najgorsza jest straż miejsja
niezarejestrowany - httgh 2017-02-18 08:00
@konserwatywny liberał żenadą to są twoje teorie, piesi nie mają dawać sobie jakoś rady tylko swobodnie przejść chodnikiem.Potem nic dziwnego że ludzie chodzą ulicą.
niezarejestrowany - lysy1972bb 2017-02-18 06:25
Po ci głowa? Jemnią;)
niezarejestrowany - jarek 2017-02-17 23:12
Na ulicy Cieszyńskiej przy Studiu Filmów Rysunkowych jest płatna strefa parkowania, za którą Miasto pobiera opłaty. W tej strefie są wyrysowane miejsca postojowe które częściowo znajdują się na chodniku dla pieszych. Miejscami po zaparkowaniu samochodu dla pieszego pozostaje 50 cm. Jakoś nie spotkałem tam Strażnika Miejskiego, który by dbał o utrzymanie porządku w ruchu drogowym. Czy tam nie obowiązują przepisy prawa o ruchu drogowym?
niezarejestrowany - Kubuś Puchatek 2017-02-17 22:31
Straż wiejska zawsze budziła różne emocje, fakt, zwykle raczej przeszkadzają niż pomagają. Nie zmienia to faktu, że przepisy są jakie są i jeśli wymagana szerokość chodnika pozostawiona dla pieszego to 1,5 m to ma być1,5 m, nie mniej. Konserwa Liberalna zapewne nie podniosła by rwetesu gdyby zamiast 1500zł wypłaty dostała 1000? Teraz przełóżmy to na centymetry i wszystko jasne. Zezwalając na odstępstwa od przepisów godzimy się na ich łamanie - można zostawić mniej niż 1,5 m chodnika dla pieszego? To mażna na czerwonym jeździć, albo 180 km/h w zabudowanym - no komu to przeszkadza?
niezarejestrowany - Konserwatywny Liberał 2017-02-17 22:17
Dwóch ma się minąć pieszych,a może 4 i co jeszcze? ludzie jesteście tak zduraczeni, że to przechodzi ludzkie pojęcie.
Jak już ktoś zauważył w praktyce jest to metr albo mniej i jakoś ludzie dają radę i nikt nie narzeka. Ale socjalizm to ustrój który bohatersko pokonuje trudności nieznane w żadnym innym ustroju. Jak już nie macie argumentów to próbujecie nadrabiać cwaniactwem i inwektywami. W wielu miejscach jest wąsko i tam nikomu to nie przeszkadza. Ale, że ktoś słusznie zauważył, że SM trzepie kasę to już adwokaci SM się odezwali. Żenada.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda