Spacer zamiast konwoju


2017-03-14, 07:00  |  komentarzy (5)

Dzięki inwestycji wartej ponad 20 mln zł nie trzeba będzie konwojować aresztowanych na drugą stronę miasta, co przyczyni się do lepszej organizacji pracy sądu. Przebudowa neorenesansowego gmachu potrwa jednak znacznie dłużej niż zakładano. Sąd powróci tutaj najwcześniej w 2021 roku.

Neorenesansowy budynek przy ul. Słowackiego w Bielsku-Białej, to przykład architektury z czasów austro-węgierskich. Obiekt został wybudowany pod koniec XIX wieku na potrzeby bielskiego Sądu Grodzkiego. Jego twórcą miał być sam Karol Korn. Według niepotwierdzonych źródeł, słynny architekt otrzymał za ten projekt z rąk cesarza Franciszka Józefa tytuł cesarsko-królewskiego radcy budowlanego.

Skomplikowana procedura

Budynek dawnego IV Liceum Ogólnokształcącego im. KEN przy ul. Słowackiego opustoszał w połowie 2014 roku. Funkcjonująca w nim przez 22 lata szkoła rozpoczęła kolejny rok szkolny w gmachu przy ul. Michałowicza. Rok później zabytek wrócił we władanie bielskiego sądu. W ramach transakcji gmina otrzymała w rozliczeniu od Skarbu Państwa m.in. dawne remizy przy ul. Grunwaldzkiej i placu Ratuszowym.

Jak poinformowano portal w bielskim Sądzie Okręgowym, przygotowana jesienią ub. roku koncepcja zagospodarowania budynku na potrzeby Sądu Rejonowego jest uzgodniona z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Komendą Wojewódzką Policji oraz Wojewódzkim Inspektoratem Służby Więziennej. Decyzję o lokalizacji celu publicznego wydał Urząd Miejski w Bielsku-Białej. Teraz koncepcję musi jeszcze pozytywnie zaopiniować Ministerstwo Sprawiedliwości.

Dopiero po zatwierdzeniu koncepcji przez resort sprawiedliwości projektant przystąpi do opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Ma być ona gotowa jeszcze w tym roku. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę zwołana zostanie komisja ekonomiczno-techniczna w celu zatwierdzenia dokumentacji, a następnie do ministerstwa trafi wniosek o akceptację i przyznanie środków na realizację inwestycji.

Koniec z konwojami aresztowanych

Zakres inwestycji obejmuje przebudowę budynku na potrzeby Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej, rozbudowę o jedno skrzydło od strony Aresztu Śledczego oraz adaptację części poddasza. Planowana do uzyskania powierzchnia wynosi łącznie od ok. 5,3 tys. m kw. (w programie inwestycji) do 6,4 tys. m kw. (wstępna koncepcja).

 - Do nowego budynku przeniesione zostaną wydziały karne, wydział rodzinny i wydział pracy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej oraz wszyscy kuratorzy - informuje SSO Jarosław Sablik, rzecznik prasowy bielskiego Sądu Okręgowego. Dzięki zmianom diametralnie spadnie liczba konwojów, którymi aresztowani transportowani są na rozprawy sądowe w innych budynkach sądu. Zmiany mają przynieść m.in. lepszą organizację wymiaru sprawiedliwości i spadek kosztów jego funkcjonowania.

Kiedy ruszą pracę budowlane? - Realnym terminem wszczęcia procedury o udzielenie zamówienia publicznego na realizację jest pierwszy kwartał przyszłego roku - deklaruje sędzia Sablik. Jego zdaniem, okres realizacji robót zaplanowany w programie na trzy lata może ulec skróceniu. Ile wyniosą koszty realizacji inwestycji wraz z wyposażeniem budynku? - To na pewno kwota przekraczająca 20 mln zł - twierdzi rzecznik sądu.

Bartłomiej Kawalec

Artykuł wyświetlono 5919 razy
Najnowsze artykuły:
2017-09-21
Jest pogotowie przeciwpowodziowe - foto
Decyzją prezydenta w Bielsku-Białej wprowadzono dziś pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom wody w Białej rośnie w tempie kilku centymetrów na godzinę i przed 17.00 wynosił 198 cm (o 2 cm mniej niż stan alarmowy). Mocno padać ma do jutrzejszego poranka.
więcej
2017-09-21
Szykują się na powódź
Sytuacja pogodowa jest dynamiczna, a prognozy zmieniają się praktycznie z każdą godziną. W magazynie przeciwpowodziowym przy ul. Krakowskiej jest 20 ton piasku i 3 tys. worków. System zarządzania kryzysowego w mieście działa całodobowo.
więcej
2017-09-21
Jutro darmowej komunikacji nie będzie
Europa obchodzić będzie jutro Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji wiele gmin decyduje się wprowadzić na jeden dzień darmową komunikację miejską. W Bielsku-Białej pasażerowie korzystający z dobrodziejstw komunikacji miejskiej będą musieli skasować bilet.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Rondo 2017-03-18 14:46
@zdziwiony jak ci ukradną rower i złapią złodzieja to będziesz nie raz zasuwał do sądu karnego jako oskarżyciel.
Wezwania na rozprawy też będzie listonosz przynosił z wydziału karnego :)
niezarejestrowany - Zdziwiony 2017-03-16 13:04
Ale po co parkingi wokół sądu karnego? Co obywatel ma do szukania w sądzie karnym? W życiu tam nie byłem bo i nie mam takiej potrzeby!
niezarejestrowany - obywatel 2017-03-15 07:40
Utrzymywanie tego aresztu w środku miasta to poroniony pomysł. Powinen zostać przeniesiony na obrzeża, razem z sądem karnym. Ale umieszczenie siedziby sądu karnego na peryferiach uwłaczałoby pewnie godności sędziów. Przede wszystkim, w tej lokalizacji nie ma wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Chyba, że na potrzeby sądu zabierze się parkingi, z których korzystają mieszkańcy okolicznych budynków. Jak zwykle, podejmuje się decyzje bez zważania, jak skutki tych decyzji wpłyną na otoczenie. Więc, w imię godności i próżności będzie tak, jak będzie. Pomijam fakt, że nie dalej jak 5 lat temu wydano pieniądze na budynek przy 1 maja 9 dla potrzeb sądu. Tak się u nas gospodaruje publicznym groszem.
niezarejestrowany - stary bielszczanin 2017-03-14 15:04
Dawno temu jak chodziłem na spacer z psem, najpierw był Sąd, którego przeniesiono na ul. Cieszyńską. Potem od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku wprowadził się tam komitet wojewódzki PZPR aż do przełomu lat 80/90. po 1990 roku prezydent B-B umieścił w tym budynku IV Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszczała moja córka.
niezarejestrowany - organ klaczy 2017-03-14 12:53
Historia zatacza koło i tyle. Z racji umiejscowienia, Sąd to jedyne sensowne przeznaczenie dla tego budynku. Szkoda że okres "radosnych decyzji" trwał ponad 40lat
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic