Sprawa na wagę życia


2017-03-16, 07:00  |  komentarzy (31)

Czarne chmury zawisły nad bielską kardiochirurgią. Istnieje obawa, że oddział kardiochirurgii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej (PAKS) wypadnie z projektowanej sieci szpitali. A tylko placówki ujęte w „sieci” mogą liczyć na rządowe gwarancje finansowania.

Czy bielska kardiochirurgia ma szanse przetrwać poza „siecią”? Można mieć wątpliwości. Plany Ministerstwa Zdrowia przewidują bowiem, że kontrakty dla placówek spoza „sieci” stanowić będą zaledwie kilkanaście procent obecnego budżetu. A i o te środki te trzeba będzie walczyć w konkursach.

Liczy się każda chwila

Zresztą, bielski oddział kardiochirurgiczny już obecnie musi ograniczać działalność. Powodem jest brak pieniędzy. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) do dziś nie zapłacił PAKS-owi ponad 1,6 mln zł za wykonane w ubiegłym roku zabiegi. Zapowiedź NFZ, że w tym roku w ogóle nie będzie płacić „nadwykonań” pogłębiła tylko marazm. Efekty są już widoczne m.in. w postaci rosnącej kolejki oczekujących na wszczepienie bypassów.

 - W ubiegłym roku przeprowadziliśmy 1280 operacji serca - wylicza prof. Andrzej Bochenek, współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. - W tym roku prawdopodobnie będziemy mogli przeprowadzić nie więcej niż 900 takich zabiegów. W zeszłym roku wykonywaliśmy cztery operacje dziennie, w tym roku tylko trzy. W nagłych przypadkach operowaliśmy także w soboty i niedziele, obecnie musieliśmy z nich zrezygnować - ubolewa światowej sławy kardiochirurg.

Prawdziwą katastrofą byłoby jednak znalezienie się bielskiej kardiochirurgii poza siecią szpitali. Oznaczałoby to drastyczne ograniczenie dostępu do profesjonalnej opieki w tym zakresie nie tylko dla bielszczan, ale dla kilkuset tysięcy mieszkańców dawnego województwa bielskiego. Najbliższe ośrodki tego typu znajdują się bowiem w Zabrzu i Katowicach Ochojcu. Tam też trafialiby pacjenci z naszego regionu zarówno na planową koronarografię, jaki i z ostrymi zawałami serca. Sprawa może być na wagę życia. Znana w kardiologii zasada „złotej godziny” mówi, że w przypadku zawału liczy się każda chwila.

Lobbing za… życiem

Problemem zajęli się  już parlamentarzyści z naszego regionu. Jako pierwsza głos zabrała poseł Mirosława Nykiel (PO), która w ub. tygodniu złożyła w tej sprawie interpelację. Posłanka pyta m.in, czy ministerstwo zdrowia rozpatrzy włączenie PAKS do sieci szpitali. Na razie nie ma oficjalnej odpowiedzi resortu. Minister Konstanty Radziwiłł odniósł się jednak do sprawy na posiedzeniu jednej z sejmowych komisji sugerując, że posłanka występuje w charakterze… lobbystki prywatnej jednostki. Niestety, ta kuriozalna wypowiedź nie wróży nic dobrego…

Problemem zainteresował się także Stanisław Szwed, poseł PiS i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. W piśmie do śląskiego oddziału NFZ, podkreślając „wagę funkcjonowania Polsko-Amerykańskich Klinik Serca dla społeczeństwa Podbeskidzia”, poprosił o „zwiększenie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu kardiochirurgia-hospitalizacja do poziomu realnych potrzeb chorych”. Poprosił także o poinformowanie go o podjętych w tej sprawie decyzjach.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca dysponują w naszym regionie dwoma ośrodkami: w Ustroniu i Bielsku-Białej. W tym drugim, oprócz oddziału kardiologii interwencyjnej, jest oddział kardiochirurgiczny. Zespół ponad 90 osób pełni w nim 24-godzinny dyżur. Po operacji pacjenci są kierowani bezpośrednio na szybką i bezpłatną rehabilitację kardiologiczną do oddziału szpitalno-uzdrowiskowego w Ustroniu. Kardiochirurgia w Bielsku-Białej według Krajowego Rejestru Operacji Kardiochirurgicznych (KROK) osiąga jedne z najlepszych wyników w kraju.

Maciej Chrobak

Artykuł wyświetlono 22284 razy


Galeria:


Współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca prof. Andrzej Bochenek

Najnowsze artykuły:
2017-09-21
Szykują się na powódź
Sytuacja pogodowa jest dynamiczna, a prognozy zmieniają się praktycznie z każdą godziną. W magazynie przeciwpowodziowym przy ul. Krakowskiej jest 20 ton piasku i 3 tys. worków. System zarządzania kryzysowego w mieście działa całodobowo.
więcej
2017-09-21
Strzelił do swojej byłej żony
Podczas awantury domowej 69-letni mężczyzna zaatakował swoja byłą żonę. W czasie kłótni sprawca zaatakował kobietę, oddając w jej kierunku strzał z broni pneumatycznej. Pokrzywdzona doznała urazu żeber.
więcej
2017-09-21
Przebudowa ważnej ulicy z parkingami
Do końca maja przyszłego roku potrwa kompleksowa przebudowa ul. Słowackiego w Bielsku-Białej. MZD rozpoczął poszukiwania wykonawcy tej inwestycji. W ramach prac budowlanych wyremontowany zostanie również parking przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - bielszczanka 2017-06-09 15:34
PiS niszczy służbe zdrowia !!!
niezarejestrowany - czytelnik 2017-03-21 20:34
Gdzie bielska pisowska ferajna sejmowa???? Teraz ono rządzą!!! Rozliczyć należy ich dokładnie tym razem.
niezarejestrowany - co by tu jeszcze... 2017-03-18 11:28
Po koniach, TK i drzewach przyszedł czas na ludzi
niezarejestrowany - ~~m 2017-03-17 13:20
Lekarze z PAKS-u uratowali mi życie dwa razy jestem wdzięczna I bardzo bardzo dziękuję .
niezarejestrowany - bielszczanin z zastawką 2017-03-17 09:11
Jak śpiewał niestety nie żyjący już Mistrz "co by tu jeszcze spieprzyć" . A tak na serio jedna z lepszych klinik w europie ma zostać skasowana pytanie dlaczego odpowiedź bo jest prywatna , wniosek wraca komuna jeśli prywatna inicjatywa jest gorsza od państwowej z założenia . Jeśli do tego dojdzie to suweren będzie umierał na serce
niezarejestrowany - organ klaczy 2017-03-17 08:47
Jeżeli to jak tu czytam, nie problem, to niech w szpitalu wojewódzkim zaczną robić to co w PAKS-ie., na takim samym poziomie. Wtedy nie będzie trzeba takiej kliniki w Bielsku. Ale póki co to zakładana reforma służby zdrowia to dramat, który odczują nie mieszkańcy Warszawy czy Krakowa, ale mieszkańcy Bielska i mniejszych od niego miast. Nawet Szpital Wojewódzki zmuszony jest do sztucznego powiększania działalności by sprostać wyśrubowanym bez sensu wymogom. A co z drugim Bielskim szpitalem? wielka niewiadoma.
Od dłuższego mieszania herbata nie staje się słodsza. Od zmian organizacyjnych w systemie,gdy kołdra za krótka, pieniędzy też nie przybędzie. No chyba że na prywatnych kontach reformatorów.
niezarejestrowany - andrzej 2017-03-17 07:46
super szpital ..i opieka
niezarejestrowany - ewa 2017-03-17 07:26
Pracowałam.w.paksue.to.najlepsza.pomoc i.perfekcyjna.opieka.nie.raz byłam.swiadkiem.ratowamnia.zycia...lekarze. Z sercem.
niezarejestrowany - ktos 2017-03-17 00:56
Świetny szpital mamy w bb a robią takie dziadostwo w rządzie.ponoc mieli zmniejszyć kolejki do do specjalistów !!!zlodzieje
niezarejestrowany - polak 2017-03-16 22:41
nie słyszałem o strajku lekarzy . pierwszy raz od wielu lat .wiec zmiana jest dobra . tvn-owce
niezarejestrowany - bb1337 2017-03-16 22:15
Macie swój PiS :)
niezarejestrowany - Tom 2017-03-16 20:47
Dobra zmiana
niezarejestrowany - beskid 2017-03-16 16:54
Życzę zdrowia komentującym! Co do Paksu, to jestem ciekaw dlaczego prof. Bochenek nie pozwolił dyrekcji Szpitala Woj "otworzyć" kardiologii interwencyjnej jakieś 15 lat temu? Gdzie wtedy byli parlamentarzyści kiedy nowocześnie wyposażony Szp Woj musiał wysyłać pacjentów do prywatnego Ustronia? Poza tym stenty w Wojewódzkim bez problemu "zakładają" chirurdzy naczyniowi, co prawda w inne miejsca...
niezarejestrowany - Jarek K. 2017-03-16 16:45
Wszystko będzie państwowe i basta , tego wymaga suweren !.
niezarejestrowany - Renata 2017-03-16 16:20
Gdyby nie Paks to pewnie by mnie już nie było bo jak to niektorzy mówią "sieciowy "szpital mnie olał i wysłał do domu z diagnozą jest pani zdrowa.Gdyby nie świetni specjaliści w Paksie nikt by mnie nie zoperował.Teraz jestem w sanatorium i dochodze do zdrowia .Tacy właśnie lekarze powinni nas leczyć a nie Ci którym pacjent przeszkadza.Wstyd dla naszego rządu że nie potrafią załatwić takiej sprawy.I jeszcze jedno ,to co prywatne nie znaczy złodzieje. Dobrze że nikt z władzy nie musiał ratować życia swojego lub swoich bliskich bo wtedy dopiero zrozumieliby nas zwykłych ludzi.
niezarejestrowany - Ojciec Dyrektor 2017-03-16 16:16
Tom całkowicie się z Tobą zgadzam. Dlaczego Szpital Wojewódzki nie uruchomił kardiologii interwencyjnej która przynosiła wielomilionowe przychody w czasie gdy dług szpitala rósł lawinowo?
Dlaczego prywatne jednostki dostawały lukratywne kontrakty z NFZ?
"Nie wszystko złoto co się świeci" panie i panowie niestety ...
niezarejestrowany - zzyx 2017-03-16 16:14
Przewielebny ministrant Radziwiłł zmieni klinikę na kaplicę, a zyski pójdą do toruńskiego ojca na jego gejzery i na Głodziowe daniele. Bielszczanom wystarczy gorąca modlitwa. Dobra zmiana.
niezarejestrowany - Wikary 2017-03-16 15:48
Przecież i tak 90% ludzi to Katolicy, a ich klauzule sumienia nie pozwalają na ingerencję w naturę. Czy o życiu nie powinien decydować bóg a nie chirurg?
niezarejestrowany - Krystyna 2017-03-16 14:26
Polacy is czas sie wreszcie obudzic,PIS niszczy wszystko,oni sa gorsi niz komuna
niezarejestrowany - Kasia 2017-03-16 13:49
Gdyby nie operacją w tej klinice to nie wiadomo czy bym jeszcze żyła. Dzięki zespołowi lekarzy którzy uratowali mi zycie mogę normalnie funkcjonować.
CruX 2017-03-16 12:39
@@@ Tom, Magda, Kaj - nie macie pojęcia o czym piszecie. Naprawdę uważacie, że wszystko sie kręci wokół PIS? Po waszych wpisach wnioskuję, że temat kardiologii nie dotyczył ani was, ani nikogo wam bliskiego. Życzę żebyście się nie musieli z tym zetkąć, ale jeśli już się to wydarzy to szczerze polecam udać się po pomoc do najlepszych specjalistów z najlepszym sprzętem...
Ukryty 2017-03-16 12:21
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - holiday 2017-03-16 11:24
@Tom, @Magda - kto ma rację okaże się za jakiś czas, obyśmy po tej reformie i "dobrej zmianie" mieli się gdzie leczyć. Minister Radziwiłł i reszta przy korycie zawsze będzie miała najlepszą opiekę, a szpital na Banacha w Warszawie nigdy nie będzie musiał startować w żadnym konkursie :-)
Natomiast my Bielszczanie powinniśmy walczyć o to co już bardzo dobrze funkcjonuje i służy nam "malutkim". Zniszczyć można wszystko w krótkim czasie (co widzimy przez ostatnie miesiące), odbudować to będzie trudniej.
niezarejestrowany - Magda 2017-03-16 11:08
Tom ma racje- Paks startował i nadal ma prawo startować w konkursie . Sieć to szpitale a nie kliniki robiące kasę na pojedynczych procedurach. Nikt nie zaprzecza dobrej jakości usługi wiec nie powinni martwić się o wygranie konkursu ( chyba, że wcześniejsze konkursy nie były transparentne i uczciwe ) .
niezarejestrowany - Natalia 2017-03-16 10:48
do Tom: szpital ma straty wcale nie przez PAKS, ale przez kiepskie zarządzanie - to problem większości państwowych placówek. PAKS to wyspecjalizowana klinika ze świetnymi fachowcami i mnie jako zwykłego zjadacza chleba nie obchodzi czy jest prywatna czy państwowa, tylko jakiej jakości usługi świadczy. Kilka osób z mojej najbliższej rodziny było pacjentami bielskiego PAKSu i mogę się wypowiadać tylko w samych superlatywach. Moim zdaniem takie kliniki z wąską specjalizacją są potrzebne, wątpię że w molochu wojewódzkim uda się stworzyć taki oddział.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda