Gdy nas nie stać na prawnika


2017-03-19, 08:00  |  komentarzy (5)

Znamy ten obrazek z amerykańskich filmów: jeśli ktoś ma jakikolwiek problem prawny, natychmiast dzwoni do swego adwokata. Podobnie jest w zachodniej części Europy. U nas nie wszyscy mogą sobie na taki luksus pozwolić, bo usługi jurystów są po prostu drogie. W Bielsku-Białej i okolicznych miejscowościach istnieje jednak rozbudowana sieć placówek, gdzie pomoc można uzyskać za darmo.

Od stycznia ub. roku obowiązuje ustawa nakładająca na administrację powiatową i gminną obowiązek organizacji punktów świadczących nieodpłatną pomoc prawną ludziom, którzy nie ukończyli 26 lat oraz kobietom w ciąży, seniorom i kombatantom, najuboższym i ofiarom klęsk żywiołowych oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Nie istnieją ograniczenia terytorialne, osoba uprawniona może skorzystać z porady w dowolnej placówce. W tym roku na bezpłatną pomoc prawną budżet wyda prawie 100 mln zł.

Punkty pomocy prawnej

W Bielsku-Białej adwokaci prowadzą taki punkt przy Bratków 16, natomiast radcy prawni przy 1 Maja 17A. Można też udać się na ul. Akademii Umiejętności 1A, gdzie wspólnie dyżurują jedni i drudzy. Z kolei fundacja Błękitny Krzyż zaprasza do swoich placówek przy Mickiewicza 30A, Lipnickiej 36, Lompy 7 oraz placu Opatrzności Bożej 18. Wszystkie punkty działają od poniedziałku do piątku, ich godziny pracy są jednak różne. Szczegółowe informacje znajdziemy m.in. na stronach internetowych Urzędu Miejskiego.

Starostwo Powiatowe ma własny punkt przy Piastowskiej 40 w Bielsku-Białej. Placówki takie są też w Bestwinie (Krakowska 111), Buczkowicach (Lipowska 730), Czechowicach-Dziedzicach (Nad Białką 1B), Jasienicy (Jasienica 845), Jaworzu (Szkolna 97), Kozach (Krakowska 4), Porąbce (Krakowska 3), Szczyrku (Beskidzka 4), Wilamowicach (Paderewskiego 3) i Wilkowicach (Fałata 2K). Informacji o dniach i godzinach ich pracy należy szukać na stronach internetowych prowadzonych zarówno przez starostwo, jak i przez poszczególne gminy.

Adwokaci, radcy i doradcy czekają

Darmowe usługi przysługują tylko na etapie przedsądowym. Są świadczone przez adwokatów lub radców prawnych, a w niektórych przypadkach przez aplikantów. Polegają na udzielaniu porad i informacji oraz pomocy w sporządzaniu pism. Obejmują prawo pracy, cywilne, karne, administracyjne, rodzinne oraz zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi.

W punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad mogą udzielać także absolwenci wyższych studiów prawniczych oraz - w zakresie prawa skarbowego, z wyłączeniem spraw związanych z prowadzeniem już działających firm - doradcy podatkowi. Ci ostatni mogą pomóc w przygotowaniach do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Pomoc nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.

 - Informujemy klientów o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących im uprawnieniach i spoczywających na nich obowiązkach. Wskazujemy też ludziom najlepsze sposoby rozwiązania ich problemów. Bardzo często sporządzamy projekty pism o ustanowienie pełnomocnika z urzędu lub zwolnienie z kosztów sądowych. Niestety, nie zawsze możemy pomóc, bo nasza działalność nie obejmuje np. przygotowywania pism procesowych w postępowaniach przygotowawczych, sądowych i sądowo-administracyjnych - mówi renomowany bielski adwokat, który chce zachować anonimowość.

Mecenas ubolewa, że bezpłatna pomocy prawna obejmuje zbyt mało potrzebujących. I argumentuje: - Jest wielu biednych, którzy tu nie przyjdą, bo jakoś sobie radzą i nie korzystają z pomocy społecznej. Tymczasem ustawodawca uznał, że pomagać można tylko ubogim, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej.

Marek Żuliński

Artykuł wyświetlono 7432 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-18
Katowice tańsze od Bielska-Białej?
- Musimy świadomie decydować, czy chcemy za pośrednictwem spółek komunalnych wydawać pieniądze na klub sportowy, bo to wpływa na koszty wody, ścieków i śmieci - wylicza poseł, który zaprezentuje dziś mapę wydatków publicznych w mieście.
więcej
2017-10-18
Nagroda dla bielskiej fabryki czekolady
W Teatrze Polskim odbyła się gala finałowa prestiżowego konkursu Firma Roku 2017, którego celem już po raz ósmy było wyłonienie najlepszych firm z Podbeskidzia i uhonorowanie ich statuetką mitycznego Dedala. W Bielsku-Białej wygrała fabryka czekolady.
więcej
2017-10-18
Sześć ofert na przebudowę Dębowca
Sześć ofert wpłynęło w postępowaniu przetargowym na rozbudowę ul. Dębowiec i Skarpowej w Bielsku-Białej. Oferty cenowe wahają się od 4,8 do 5,7 mln zł. To pierwszy etap rozbudowy dróg, które łączą popularne tereny rekreacyjne w mieście.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Karolina 2017-03-20 08:57
Państwo polskie wyłożyło /wyrzuciło sto milionów złotych na dofinansowanie pomocy prawnej .Doskonale .tyle że to pomoc przed sądowa polegająca na wskazaniu nie mniej ni wiecej -co robić w danej sytuacji . W praktyce to prawnicy opłacani w ramach dotacji państwa naganiają robotę swoim kolegom .Wtedy już za niemałe pieniądze.
niezarejestrowany - Zniechęcona 2017-03-19 20:51
Pomoc za darmo. Nie dziękuję, kiedyś tak się nacięłam, że więcej nie skorzystam. Co jest tanie to jest drogie. Jak się okazało za darmo nic nie ma!
niezarejestrowany - bb zl 2017-03-19 20:51
Bartek, chyba ta zmiana nie ma akurat zgubnego wpływu na dostęp do prawników. Pytanie o to jak będą wyglądały sądy?
niezarejestrowany - Bartek 2017-03-19 15:02
Z dostepem do prawnika będzie jeszcze gorzej i nie chodzi tu o pieniądze a o "dobrą zmiane". PIS zmieniajac sądownictwo nic nie naprawi!
Ukryty 2017-03-19 12:36
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic