Pechowe mosty w Białej


2017-03-20, 07:00  |  komentarzy (9)

Ludzie od wieków ulegają wypadkom, poszukując później sprawców swojego nieszczęścia po stronie innych osób lub instytucji. Tak więc uczestnicy różnych zdarzeń drogowych obwiniają często władze miasta czy służby miejskie o niewłaściwe zabezpieczenie ulic i chodników, aby uzyskać odpowiednie odszkodowanie. Dzięki dokumentom zachowanym w archiwum poznaliśmy kilka takich spraw z okresu międzywojennego.

Październik 1932. Przez kładkę w Leszczynach na potoku Straconka przechodzi Kazimierz C. Poszkodowany tłumaczył później, że tego jesiennego wieczora było ciemno, a w feralnym miejscu nie działały lampy uliczne, co dodatkowo ograniczyło widoczność. Dość powiedzieć, że mężczyzna wpadł do dziury.

Dwa lata do namysłu

Poszkodowany potrzebował ponad dwóch lat, aby dojść do wniosku, że może zaskarżyć administratora obiektu, aby uzyskać odszkodowanie. W tym celu wynajął adwokata Feuereisena, który w piśmie z lutego 1935 przedstawił sądowi przebieg nieszczęśliwego wypadku swojego klienta. Cała sprawa toczyła się w kilku instancjach i otarła się nawet o Najwyższy Trybunał Administracyjny w Warszawie.

Podczas dochodzenia okazało się, że kładką zarządza bialska gmina. Urzędnicy tłumaczyli, że kilka tygodni wcześniej mostek został naprawiony, ale nieznani sprawcy wyrwali parę desek bezpośrednio przed nieszczęśliwym zdarzeniem. W toku procesu sądowego na świadków powołano nawet robotników, którzy odpowiedzialni byli za remont kładki.

Bialski magistrat oddalił skargę Kazimierza C., uznając ją za bezzasadną. Mężczyzna nie dał jednak za wygraną i zaskarżył gminę do Sądu Okręgowego w Wadowicach. Sędziowie poprosili o opinię bialskie starostwo, które orzekło, że zgodnie z przepisami, gmina może odpowiadać za zaniedbania w obszarze infrastruktury tylko wówczas, gdy poszkodowanym jest miejscowy policjant, a nie osoba prywatna.

Wysokie odszkodowanie

Sąd Okręgowy skargę więc oddalił, a Kazimierz C. odwołał się do kolejnej instytucji - Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Tym razem organ administracyjny przychylił się do wniosku obywatela i nakazał gminie wypłatę odszkodowania. W uzasadnieniu podano, że to właśnie magistrat odpowiedzialny jest za należyte utrzymanie, dozorowanie oraz naprawę infrastruktury drogowej.

Mężczyzna żądał zadośćuczynienia w wysokości ponad 10 tys. zł, uzasadniając swoje roszczenia infekcją, która wdała się w ranę i związane z nią koszty opieki medycznej. Bialski magistrat uznał żądania za bezzasadne i zaoferował kwotę ponad 20-krotnie mniejszą. Dodatkowo uznał, że infekcja, której doznał Kazimierz C., spowodowana była brakiem higieny, a zatem nie stanowiła bezpośredniego skutku wypadku. Czy powód uzyskał żądaną kwotę? Tego nie wiemy. Wiadomo tylko, że bialska gmina uzależniła swoją decyzje od wyroku Najwyższego Trybunału Administracyjnego, gdzie skierowano tę sprawę.

Upadek z urwiska

W czerwcu 1939 roku do Zarządu Miejskiego w Białej wpłynął wniosek Władysława Sz. - Wracając w nocy ulicą Lipnicką spadłem przy moście z wysokiego na 5 m urwiska - poinformował poszkodowany mieszkaniec Białej, opisując przebieg zdarzenia, które mogło zakończyć się tragicznie.

Mężczyzna późną nocą wracał z pracy. Robiło się coraz niebezpiecznej, gdyż z minuty na minutę opady deszczu były mocniejsze, nasilał się także wiatr. Władysław Sz. przyspieszył więc kroku. Drogę znał bardzo dobrze, bo mieszkał niedaleko. Było ciemno. Sądząc że znajduje się naprzeciwko mostu, skręcił z drogi. Okazało się jednak, że kładka jest nieco dalej. Skarpa była niezabezpieczona, przez co mężczyzna spadł w pięciometrową przepaść, lądując w rwącej rzece i doznając wielu ciężkich obrażeń.

Poszkodowany zaczął wołać o pomoc. Na ratunek ruszył mu nieznajomy przechodzień, który wyciągnął nieszczęśliwca z rzeki i pozostawił na poboczu. Stąd do domu zabrał go syn.

Zgubione dokumenty

Władysław Sz. obwiniał miejskie władze, bo jego zdaniem, odpowiednio nie zabezpieczyły feralnego miejsca. Mężczyzna przez 12 dni był niezdolny do pracy. W trakcie wypadku stracił parasol, a także skórzaną teczkę wraz z zawartością. Następnego dnia niektóre dokumenty znaleziono w okolicy szkoły ogrodniczej.

Pod koniec lipca 1939 roku w toczącym się procesie sąd powołał biegłego lekarza, który stwierdził u Władysława Sz. liczne uszczerbki na zdrowiu: wiele świeżych blizn na głowie oraz twarzy, złamanie zęba, bóle okolic klatki piersiowej i inne mniejsze obtłuczenia. Badany odczuwał także silne bóle głowy, a oddech sprawiał mu duże trudności.

Do akt dołączono szkic miejsca, gdzie doszło do wypadku. Czy bielskie władze zwróciły poszkodowanemu koszty leczenia, a także wynagrodziły mu straty moralne? Tego niestety nie wiemy. Wojna przecież zbliżała się wielkimi krokami…

Alan Jakman

Na zdjęciu tytułowym: most w Leszczynach, fot. Leszczyny.org

Artykuł wyświetlono 8312 razy


Galeria:


Szkic miejsca wypadku na moście przy ul. Lipnickiej, fot. AP w Bielsku-Białej, Alan Jakman

Plan miejsca wypadku na moście przy ul. Lipnickiej, fot. AP w Bielsku-Białej, Alan Jakman

Najnowsze artykuły:
2017-09-19
Pierwsza bielska stacja dla „elektryków”
Wkrótce w Bielsku-Białej uruchomiona zostanie pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Urządzenie należące do spółki Greenway Poland stanie na parkingu Gemini Park. Do końca roku z możliwości ładowania pojazdów będzie można skorzystać bezpłatnie.
więcej
2017-09-19
Niewykorzystana szansa doliny Krzywej
Tereny w Lipniku Górnym mogłyby stać się turystyczną atrakcją miasta. Najpierw należy je jednak odpowiednio zagospodarować. Trasa w dolinie potoku Krzywa pogodziła interesy spacerowiczów, rowerzystów i narciarzy. Ale projekt został odrzucony.
więcej
2017-09-19
Sensacyjne odkrycie na budowie - foto
Dwa fragmenty murów z XIX oraz XVII lub XVIII wieku odkryto przy przebudowie bielskiej ul. Stojałowskiego. Natrafiono na nie w rejonie budynku nr 10, gdzie rzeka Niwka wpada do Białej. Teraz na ważne pytania powinni odpowiedzieć archeolodzy.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Eska 2017-03-20 14:00
Coś tu nie tak: mowa o kładce na Potoku Straceńskim, a na zdjęciu widać most na Białce (mówiąc po swojsku), bo widok na koszary nie pozostawia wątpliwości. Dzisiaj zasłaniają je budynki niegdysiejszej Apeny.
niezarejestrowany - Piotr 2017-03-20 10:24
Alan dziękuje.
Zawiłe to wyszukiwanie, ważne że jest sposób, znalazłem też recenzje teatralne pani Agnieszki :)
niezarejestrowany - Agata 2017-03-20 09:45
I znow ciekawy materiał naszej historii. Fajnie.
niezarejestrowany - Ewa 2017-03-20 09:36
Alan Jakman - dziękuję za odpowiedź :-)
JakmanAlan 2017-03-20 08:56
@Ewa - w tle widoczny jest budynek Koszar w Leszczynach
@Piotr - tutaj są wszystkie moje teksty: http://www.bielsko.biala.pl/szukaj/aktualnosci/1/1/jakman :-)
niezarejestrowany - Ewa 2017-03-20 08:37
Alan Jakman - super! A ten most gdzie jest/był dokładnie? W pobliżu których współczesnych ulic? Wiadomo, co to za budynek w głębi?
niezarejestrowany - Piotr 2017-03-20 08:31
Super opowieści Alan Jakman. Może mi ktoś podpowie jak wyszukać inne tego autora na portalu BB ?
niezarejestrowany - dddbb 2017-03-20 08:29
Piękny ten most na zdjęciu. Szkoda, że takie się nie zachowały w naszym mieście.
niezarejestrowany - Gizmo 2017-03-20 07:43
Brawo.Więcej takich smaczków o naszym mieście.Świetna robota.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic